Kláštor Loukou, rímsky akvadukt a vila Herodesa Atticusa – Peloponéz 2015, 4. zastávka:

Kláštor Loukou, PeloponézKláštor Loukou leží 4 kilometre západne od Astrosu patrí medzi najvýznamnejšie a najprístupnejšie kláštory v oblasti Arkádie. Loukou, vilu Herodesa Atticusa a rímsky akvadukt som našla na mape Google Earth náhodou, keď som hľadala niečo zaujímavé v okolí Tyrosu.

Pôvod názvu kláštora je neistý. Existuje viacero hypotéz. Najpresvedčivejšia je tá, ktorá tvrdí, že pochádza z latinského slova lucus feroniae, čo znamená posvätná záhrada alebo les, v ktorom si Herodes Atticus postavil vilu. (O Herodesovi Atticusovi pozri nižšie.)

Keď sme vošli do kláštora, nádvorím sa rozliehal hlas postaršej mníšky, ktorá rezko prefrnkla okolo nás a z plného hrdla čosi vysvetľovala do mobilu. Rýchlo sme naznačili, či sa môžeme  po areáli kláštora poprechádzať. Letmo prikývla a mávnutím ruky ukázala, že len smelo ďalej. Aj v tomto kláštore, tak ako to v kláštoroch býva, vládne pokoj, harmónia a krása. 

Centrom kláštora je kostol katholikon, ktorý zrejme v post byzantskom období postavili na ranej kresťanskej bazilike z 5. storočia. Podľa zvyškov stavieb a sôch je dokonca možné, že tam pôvodne existoval aj kláštor. Kláštor Loukou mal pohnutú históriu a bol niekoľko ráz zničený. V roku 1946 sa mužský kláštor pre nedostatok mníchov zmenil na ženský. Mníšky vybudovali v priestoroch kláštora knižnicu.

V súčasnosti žije v kláštore predstavená kláštora a hŕstka (údajne deväť) mníšok. Keď sme sa prechádzali po opustenom nádvorí kláštora, vošiel dnu mladý muž. Sprevádzala ho mníška, ktorá odomkla kostolné dvere. Muž chvatne obehol a pobozkal všetky ikony a náhlil sa preč. My sme sa potom chvíľu zhovárali s mníškou o nástenných maľbách, keď v tom zaznel zvon. Súdiac podľa hodín, prišiel čas obeda. Mníška sa s nami rozlúčila slovami, aby sme sa pokojne prešli a potom za sebou zavreli bránu. Tak sme aj urobili.  (Zdroj informácií TU!)

Na juh od kláštora stojí rímsky akvadukt. Ten zásoboval a dodnes zásobuje kláštor vodou. Iba trúbky boli vymenené za novšie. Kedysi zrejme zásoboval aj vilu Herodesa Atticusa.

Vila Herodesa Atticusa

Severne od kláštora na území starodávneho mesta Eva ležia zvyšky vily sofistu Herodesa Atticusa, alebo ak chcete Heroda Attika. (Sofista bol predstaviteľ myšlienkového prúdu, ktorý postavil človeka do stredu pozornosti filozofického skúmania). Bol to bohatý grécky aristokrat a rímsky senátor, ktorý žil v rokoch 103 –179 n. l. Očarilo ho lesnaté prostredie a hojnosť lovnej zveri. V nádherne zdobenej vile usporadúval s ďalšími mudrcmi sympóziá.

Areál bol uzavretý, cvakli sme len zopár záberov. Natrafila som však na zaujímavé video o archeologickom výskume a kláštore Loukou TU!  Video ukazuje napríklad výborne zachované mozaiky a množstvo nádherných sôch, ktorých časť je vystavená v neďalekom múzeu v centre starého Astrosu a časť v Tripolise. Žiaľ, múzeum v Astrose bolo  v čase nášho výletu zatvorené. Mnoho materiálu zo zničenej vily vraj použili pri stavbe kláštora.

Na poli medzi cestou a vilou stoja staré olivovníky. Ich pokrivené a zbrázdené kmene sú fascinujúce. Tie ale musia pamätať!

Mapy s polohou kláštora, akvaduktu a vily
Klastor_Loukous
 

 

 

 

 
Mapa

icon-car.png
Grécko 2015

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Grécko 2015 37.416698, 22.678142 Kláštor Loukou

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.