Volax a Kardiani, tinoské dediny II

Volax a Kardiani sme navštívili pred niekoľkými rokmi, no boli sme zvedaví, ako vyzerajú dnes a či si zachovali svoj jedinečný ráz, ktorý nás tak veľmi očaril. Ako dopadla naša návšteva, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Kardiani

Volax, dedina v objatí balvanov a skvelého jedla

Volax bola úplne prvá dedina, ktorú sme na Tinose navštívili v roku 2016. Tentoraz sme do nej zamierili cielene. Na weboch ostrova som čítala pochvalné recenzie o novej kaviarni Kafe-nai, tak sme sa chceli presvedčiť, či sú slová chvály oprávnené. Καφε-ναι, v preklade Káva – áno, si otvorili dvaja mladí manželia. Príjemným prekvapením je, že v kaviarni nedostanete len kávu, ako napovedá názov, ale aj jedlá. A tie pripravujú predovšetkým z lokálnych produktov.

Volax - Kafe-nai

Kaviareň vyzerá lákavo už zvonka. Má prívlastok paradosiakó (παραδοσιακό), čiže tradičná, takže tomu zodpovedá nielen menu, ale aj výzdoba. Dali sme na odporúčanie majiteľky a ochutnali artičoky v náleve, jednu z typických tinoských chuťoviek, a omeletu s miestnou klobásou a zemiakmi. S porciou na obrázku sme zápasili dvaja a ledva sme ju zvládli. Nie div, že na sladkú bodku nám už v žalúdkoch nezostalo miesto, a babičkin cheesecake sme si nechali zabaliť na doma.

Tak ako pred časom, aj teraz sa nám podarilo prísť do Volaxu až podvečer. Tiene sa predlžovali a na to, že bol iba začiatok septembra, pofukoval nie najpríjemnejší vetrík. Malo to však jednu výhodu – aspoň sme sa počas prechádzky nespotili. Zábery z Volaxu ponúkame vo fotogalérii.

Kardiani, dedina mačiek a sviežej zelene

Prešli sme sa ku kostolu Agia Triada s krásnou kostolnou vežou. Na strechu kostola vedú schody, tak som ich využila a vyštverala sa hore. Zjavne som tam nebola prvá ani posledná. Bola to zaujímavá skúsenosť. Dosiaľ som sa dostala iba do kostolných a hodinových veží. Výstup na strechu mal premiéru.

Kardiani - v kaviarni Dimitra

O Kardiani sme písali pred pár rokmi, takže informácie o tejto dedine nájdete v staršom článku. Počas prechádzky úzkymi uličkami a podchodmi sme zistili, že Kardiani je ešte krajšie, upravenejšie a belostnejšie než predtým. Jasné, že nás to potešilo.

Po prechádzke sme posedeli pred kaviarňou Dimitra, kde sme si doplnili kalórie vďaka sladkej gréckej klasike, a dopriali si pomarančový (portokalopita) a orechový (karidopita) koláčik s čerstvou pomarančovou šťavou (fréskos chimós portokáli).

A mačky? Áno, stále sa o ne starajú a vidieť, že si žijú svoj spokojný mačací život. Veď si pozrite vo fotogalérii.

Z pohľadu turistu a občasného návštevníka sme sa presvedčili, že Volax a Kardiani si dodnes zachovali svoj tradičný ráz. Počas nedávneho neľahkého obdobia covidu ich domáci obyvatelia očividne nesedeli so založenými rukami a svoje prostredie sa snažili vylepšiť, urobiť krajším a lákavejším. Veríme, že nielen kvôli turistom, ale aj pre seba.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.