Paleokastro, Voidokilia a Nestorov palác

VoidokiliaNa západnom prste Peloponézu je množstvo miest, ktoré boli na našom zozname „treba vidieť“. Toto sú ďalšie z nich: Paleokastro, zátoka Voidokilia a Nestorov palác.

Paleokastro – Navarino

Na Paleokastro (Παλαιό Ναυαρίνο), starý hrad Navarino, sme pozerali pred niekoľkými rokmi z brehu lagúny Divari, známej aj ako Gialova alebo Golden beach. 

Pylos - PaleokastroAko sa k nemu dostať?

Paleokastro leží asi 13 km severne od Pylosu. Dá sa k nemu dostať dvoma spôsobmi: prvý – po úzkej asfaltovej ceste, ktorá lemuje pláž Divari. Cesta sa približne v polovici mení na poľnú a končí pod úpätím kopca s hradom na malom priestranstve. Druhý spôsob – prejsť autom k severnej časti pláže Voidokilia cez Petrochori (pozri nižšie), pešo ju obísť a z južnej strany pláže stúpať hore popri Nestorovej jaskyni (to je tá, kde Hermés ukryl päťdesiat kráv, ktoré ukradol bratovi Apolónovi). Táto cesta je náročnejšia. Už len kráčať po piesčitej pláži pozdĺž zálivu je únavné.

My sme použili prvú možnosť. Výstup na hrad nám aj s prestávkami na fotenie a pohľadmi na scenérie trval asi 30 minút. Cesta po úzkom chodníku na kopec vysoký 200 metrov nie je náročná. Nezabudnite si však vziať so sebou vodu a najmä nechoďte hore na pravé poludnie ako jeden náš kamarát. Na gréckych stránkach upozorňujú, že vstup do areálu hradu je na vlastné nebezpečenstvo. Takže opatrne! Odmenou za miernu námahu, myslím tým chôdzu po nerovnom teréne, kameňoch a medzi burinou, je fascinujúci pohľad na pláž Voidokilia, záliv Navarino, Jónske more a okolitú krajinu. Oblasť je súčasťou Natura 2000 (sústava chránených území európskeho významu). Možno stretnete hada. My sme nestretli.

Paleokastro postavili v 13. storočí Frankovia na zvyškoch starovekej akropoly. Tento opevnený hrad stratil svoj význam v roku 1573, keď Turci postavili nový hrad Neokastro v Pylose

Voidokilia – uchváti na prvý pohľad

Fotogenická pláž Voidokilia leží na západnej strane lagúny Gialova. Má tvar gréckeho písmena omega – Ω a najúchvatnejší pohľad na ňu je zvrchu. 

Pylos - VoidokiliaAko sa k nej dostať? 

Z Pylosu je Voidokilia vzdialená necelých 17 km. Na hlavnej ceste do Filiatry (severne od Pylosu) pred veľkou križovatkou stojí ukazovateľ: Voidokilia doľava, Nestorov palác a Chora doprava. Pred ňou hnedá značka NAVARINO DUNES 1,5 km  a za ňou ANCIENT PALACE OF NESTOR a ARCHEOLOGICAL MUSEUM of CHORA. (K Voidokilii je možné odbočiť z cesty aj skôr a pokračovať na Petrochori po nespevnenej ceste.) Prikladám zrýchlené video z autokamery.

Asfaltová cesta k Voidokilii sa zužuje a kľukatí medzi olivovými sadmi. V dedine Petrochori treba odbočiť vľavo. Onedlho sa ocitnete na úzkom mostíku, z ktorého treba odbočiť doprava. Tu už asfaltka končí a mení sa na prašnú cestu. Autá parkujú pod piesočnými dunami na severnej strane pláže.

Nás privítala pláž veľkými vlnami, ktoré nás nikdy neprestávajú fascinovať (teda pokým nie sme na lodi). Vo vode sa máčalo iba zopár odvážlivcov. Väčšinou však iba po členky. Viac bolo tých, ktorí postávali naokolo a očarení pozorovali vlny narážajúce na breh a skaly na okraji pláže. Väčšie šťastie užiť si more v tomto zálive sme mali v roku 2019

Mimochodom, plameniaky, ktoré sídlia v lagúne, si opäť držali odstup. Zasa sme ich videli iba z diaľky. Lagúna je súčasťou spomínanej Natura 2000. Oddychujú tu vtáky, ktoré migrujú z Európy do Afriky a späť.

Nestorov palác – farebný a opulentný

Ide o najzachovalejší palác z mykénskeho obdobia s takmer kompletným pôdorysom, centrálnym kruhovým ohniskom, početnými skladiskami vína a olivového oleja. Keď si primyslíme vybavenie a steny pokryté pestrofarebnými freskami, palác musel byť v čase najväčšieho rozkvetu nádherný. Obývali ho od roku 1300 pred n. l., až do roku 1200 pred n. l., keď vyhorel. To, čo z neho zostalo, je len nepatrná časť. Ruiny paláca sú zastrešené, návštevníci chodia po vyvýšených lávkach ponad ne.

O paláci

Palácový komplex tvorili štyri hlavné budovy bez opevnenia, keďže Nestor bol mierumilovný panovník. Palác stál na kopci, takže jeho obyvatelia videli, keď sa niekto blížil. Obytné časti boli dvojpodlažné, o čom svedčia zvyšky schodiska. Horné poschodia postavili z nepálenej hliny a drevených trámov, ktoré mali vydržať zemetrasenia. V paláci narátali archeológovia 105 miestností. Strecha paláca bola plochá a drevená. Nie div, že použité drevo spolu s veľkým množstvom uskladneného oleja urýchlili ničivý požiar.

V jednej z miestností pri vstupe do kráľovej rezidencie sa zachovalo asi tisíc hlinených tabuliek s lineárnym písmom B. Zapisovali sa na ne dane, ktoré odvádzali obyvatelia kráľovstva. Takisto sa zachovali zvyšky stoviek pohárov na víno, podľa čoho sa usudzuje, že o návštevníkov paláca bolo dobre postarané.

Lákadlom paláca je takmer neporušená vaňa z terakoty (larnax).  Je zabudovaná a zdobia ju kruhové vzory. Vodu na kúpajúceho, ktorý vo vani sedel, liali sluhovia. Vraj v nej Nestorova najmladšia dcéra Polykasta kúpala Telemacha, Odyseovho syna, keď prišiel hľadať svojho otca. 

Pylos - Nestorov palácAko sa k palácu dostať? 

Z Pylosu rovnakým smerom ako k Voidokilii. Na vyššie spomínanej križovatke potom odbočiť doprava. Z Pylosu je palác vzdialený asi 18 kilometrov. Z Gialovy 10 km. Parkovisko s olivovníkmi je pomerne veľké, pokryté štrkom.

Nálezisko je otvorené denne okrem pondelka od 8:00 – 20:00 h, vstupné je 6 €/znížené 3 €.

V oblasti sa vyskytuje viacero mykénskych hrobiek – tholoi – tholosov. Jednu z nich sme našli v olivovom háji pod palácom. Chvíľu trvalo, kým sme ju zbadali, pretože je dosť zničená. Vyzerá skôr ako prepadnutá pivnica. Až neskôr sme zistili, že na kopci nad parkoviskom stojí oveľa zachovanejší tholos.

Na severnom konci dediny Chora – asi 4 km za Nestorovým palácom – sa nachádza archeologické múzeum. Podľa odporúčaní našich priateľov stojí za prehliadku. To sme však nestihli navštíviť. Tak hádam nabudúce.

Múzeum je otvorené okrem pondelka od 8:00 – 15:00 h, vstupné 2 €/znížené 1 €.

Zdroj
http://www.ancientgreecejourney.co.uk/places/nestors.htm

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.