Pylos – mesto a pevnosť Neokastro

Pylos - mestoV tomto článku sa prejdeme po pevnosti Neokastro v Pylose, navštívime niekoľko múzeí, prefrčíme okolo stredovekého akvaduktu a nakoniec zájdeme na pláž v Methoni.

Poznámka: Pôvodný článok som doplnila o informácie a fotografie z opätovnej návštevy po štyroch rokoch v roku 2017.

Pylos – mesto

O pol jedenástej odchádzame z Methoni do Pylosu. Obloha je stále modrá a vonku príjemných 26 °C. Prechádzame síce okolo pevnosti, no po návšteve pevnosti v Methoni sa potrebujeme najprv trocha posilniť. Preto zídeme do mesta a zaparkujeme v prístave. 

Pylos je malebné prístavné mesto na juhozápade Peloponézu 11 km severne od Methoni. Leží v krásnom Navarinskom zálive, ktorý je od mora uzavretý gigantickým skaliskom Skaftíria dlhým 4 600 metrov a vysokým 135 metrov. Na severe oddeľuje záliv od lagúny Osman Aga asi 100 m úzka piesočná šija s dlhou plážou Divari Beach, ktorá pokračuje až k osade Gialova s kempingom a apartmánovými vilkami. V lagúne sa zdržiava veľký kŕdeľ plameniakov.

DSC_0609_KPylos mi pripomína kúpeľné mesto. Možno preto, že domy sú postavené v koloniálnom štýle. Centrum mestečka tvorí pekné námestie neďaleko prístavu. Obklopujú ho vysoké platany, palmy, budovy s podlubím, kde sú obchody, kaviarne, lekáreň, viaceré banky aj bankomat. Stojí tu pamätník admirálov Codringtona, de Rignyho a von Heydena, ktorí viedli britské, francúzske a ruské loďstvo v bitke pri Navarine.

DSC_0620_KDominantou mesta je pevnosť Neokastro, resp. Niokastro, teda nový hrad. Postavili ju Turci v rokoch 1572 – 1573 krátko po Bitke o Lepanto. Pevnosť mala chrániť južný vstup do zátoky Navarino a prístav. Dve storočia (17. a 18.) slúžila zväčša ako väzenie. Vysoké hrubé hradby dlhé 1 500 metrov  mali chrániť obyvateľov mesta pred väzňami. 

Na náprotivnom svahu stojí nový ortodoxný Kostol Panagía (Nanebovzatia P. Márie) so zvonicou a s nápadnou striebristou kopulou. 

Neplatené parkovisko sa nachádza v prístave vľavo, ale aj na nábreží vpravo v časti pod hlavnou cestou.

Ostrov Sfaktiria

DSCN2465_KSfaktiria je úzky skalnatý ostrov pri vstupe do zátoky. Námorné bitky sa odohrávali práve v jeho blízkosti. K Sfaktirii premávajú lode a malé člny. Zakotvia pred skalou a turisti môžu vyjsť po desiatkach schodov navrch. Stojí tam maják Fanari, resp. Tripito, a pomník postavený na počesť francúzskych vojakov, ktorí zomreli počas námornej bitky v zátoke Navarino. Druhá zastávka je na väčšom podlhovastom ostrove, kde postavili pomník na počesť ruských spojencov a malý drevený pravoslávny kostol sv. Nikolasa. 

Pylos - mesto a pevnosť

Treťou zastávkou lodných výletov je ostrovček Helonaki, alebo korytnačí ostrov. Tu stojí pamätník na počesť Britov, ktorí padli v spomínanej bitke.

Pylos - mesto a pevnosťMáme radi malé grécke pekárne, kde nám ku koláču alebo zákusku pripravia kávu a môžeme si posedieť vonku. Takže sa prejdeme do jednej takej pekárne na Námestie troch admirálov a o chvíľu už popíjame kávu, ukrajujeme si z pomarančového koláča topiaceho sa v sirupe a pozorujeme dianie naokolo. Domácich aj turistov v tavernách na námestí, veselú predavačku so zákazníčkou v obchode s ovocím a zeleninou, okoloidúce autá a ich šoférov. Pohoda, nijaký zhon.

Nákup darčekov a suvenírov neradi nechávame na poslednú chvíľu. Preto ešte zájdeme do jedného z obchodov so suvenírmi. Po krátkej úvahe vyberieme hrnčeky. Lebo hrnčekov nie je nikdy dosť. Také s olivami. Typickými pre Grécko. Iste ich dostať po celej krajine, ale hádam potešia. 

Pylos – pevnosť

Je dvanásť hodín. Sadáme do auta a vraciame sa k pevnosti. Stíhame. (Poznámka: v roku 2013 bola otvorená iba do 15. hodiny, vstupné bolo 4 eurá na osobu.) Aktualizácia: vstupné do pevnosti vrátane múzeí je 6 eur a otvorené je od 8:00 – 20:00. V súčasnosti platí lístok na prehliadku pevnosti, nového archeologického múzea, expozície s pamiatkami získanými z potopených plavidiel a pre vstup do Múzea Reného Puauxa, ktoré sídli dolu v meste v červenej budove hneď oproti prístavu.

Dovolenkári sa čľapkali v mori a my sme sa prechádzali po pevnosti. Byzantský kostol Metamorfosis, resp. Transfigurácie Krista,  rekonštruovali. Obklopovalo ho lešenie a vojsť nebolo možné. 

Malé podmorské múzeum – Shipwrecks – Vraky – s exponátmi získanými z potopených plavidiel bolo zaujímavé, no väčšmi nás zaujala kinosála. DSC_0656_K

V kinosále sa návštevníkom pevnosti premieta desaťminútový dokument o bitke pri Navarine. Pri vstupe do kinosály visí informácia o koľkej a v akom jazyku si ho môžu návštevníci pozrieť. (Na výber je niekoľko jazykov.) Premietanie o 12:30 sme prešvihli o niekoľko minút, kinosála však bola prázdna. Len o vstupné dvere sa opieral starší pán. Spýtali sme sa ho, či musíme čakať do ďalšieho premietania. Vraj nie. Pozval nás dnu a dokument premietol iba nám dvom. 

Obraz zo siedmich plátien, zvuk diel a bojový krik útočiaci na naše zmysly z každého kúta miestnosti, to dokopy vyvolávalo úžasný a zároveň desivý zážitok! Akoby sme sa ocitli uprostred námornej bitky. 

Ochotnému pánovi sme sa srdečne poďakovali a na pamiatku mu venovali bulletin o Bratislave, ktorý sme mali z BIS-ky (Bratislavskej informačnej služby).

Trocha histórie

Námorná bitka pri Navarine sa odohrala 20. októbra 1827 počas gréckej vojny za nezávislosť (1821 – 1832) v zátoke Navarino (súčasný Pylos). Spojenecká turecko-egyptská flotila bola zničená spojeneckou flotilou britského, francúzskeho a ruského námorníctva. Bitka je z hľadiska histórie dôležitá ako posledná významnejšia námorná bitka vybojovaná s plachetnicami. Spojenecké lode boli lepšie vyzbrojené než ich egyptské a turecké náprotivky a ich posádky boli lepšie vycvičené, čo prispelo k celkovému víťazstvu.

Detailnejšie o tejto významnej bitke https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Navarina  alebo https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Navarino

Pevnosť v Pylose, návšteva po rokoch

Pylos - mesto a pevnosť

Keďže sme v roku 2017 niekoľko dní trávili vo Finiki, šli sme sa pozrieť do Pylosu, čo nové v pevnosti. Byzantský kostol Transfigurácie Krista je krásne zrenovovaný. Viac ukážu zábery vo fotogalérii. V budove (pri vstupe  po ľavej strane) pribudlo nové archeologické múzeum s vykopávkami, ktoré sa našli v oblasti Pylosu. Hore v podlubí hradu pribudli ďalšie exponáty – rôzne amfory s veľkoplošnými a prehľadnými prezentáciami o histórii oblasti, námorných cestách a distribúcii tovaru atď. Na nádvorí citadely bol rozložený stavebný materiál, zdá sa, že tam prebieha ďalšia rekonštrukcia. 

Pylos – mesto a Múzeum Reného Puauxa

Múzeum Reného Puauxa sa nachádza v dome miestneho hrdinu Kostasa Tsiklitirasa oproti prístavu. René Puaux (1878–1937) bol francúzsky novinár a grékofil, ktorý daroval mestu svoj dom a početnú zbierku porcelánu, rytín, no najmä litografií a obrázkov z 19. storočia, ktoré súviseli s gréckym bojom za nezávislosť.

Sami sa prechádzame jednotlivými miestnosťami. Na niektorých litografiách spoznávame gréckeho revolucionára Theodorosa Kolokotronisa, ktorého busta stojí aj na Kythire, Laskarinu Bouboulinu, námornú veliteľku a hrdinku v boji za nezávislosť Grécka (ktorá dostala hodnosť admirála in memoriam), či lorda Byrona, ktorý pomohol gréckej revolúcii (peniazmi, liekmi, strelivom) a dúfal, že zomrie v boji. Zomrel však zrejme na maláriu. Na väčšine kresieb sú výjavy z boja a portréty veliteľov spojeneckých síl. Mnohé obrázky dokonca kreslili bojovníci, ktorí sa zúčastnili námornej bitky. 

Stredoveký akvadukt Kamares

Keď pôjdete z Pylosu do Methoni, alebo opačne, pozdĺž cesty zbadáte dlhý tehlový múr s oblúkmi. Je to stredoveký akvadukt, ktorý zásoboval pevnosť Neokastro pitnou vodou. Nazývajú ho Kamares, čo v gréčtine znamená oblúky. Akvadukt dal pravdepodobne postaviť sultán Murad IV. (1623 – 1640). Stavba slúžila do roku 1907, kedy v meste postavili modernú vodovodnú sieť. Akvadukt stojí po pravej strane cesty za cintorínom na konci mesta.

Z akvaduktu sa zachovalo asi 225 metrov – 63 väčších a menších oblúkov. Pre zaujímavosť,  akvadukt viedol do Neokastra z dediny Chandrinos severovýchodne od Pylosu a k dedine Paleonero južne od Pylosu. Okolie akvaduktu vyčistili a vpredu osadili informačnú tabuľu. 

Pláž v Methoni

Pláž v Methoni je pomerne dlhá a leží  v zálive na východ od mestečka. Bližšie k mestu je organizovaná, no jej väčšia časť nie. Pozdĺž nej sa tiahne málo frekventovaná cesta. Parkujeme v tieni tamarišiek nad cestou. Úzky pás svahu pod cestou pokrývajú menšie či väčšie okruhliaky. Pláž je však piesčitá. Piesok má o niečo tmavší odtieň zlatistej než na pláži v Diakofti. Vstup do mora je pozvoľný a dno pokryté okruhliakmi. More je priezračné a príjemne teplé. 

Kam z Pylosu?

Z Pyosu si môžete urobiť výlet na Paleokasto, zájsť na pláž v zálive Voidokilia alebo Divari, ísť sa pozrieť na vykopávky Nestorovho paláca, prípadne obdivovať vodopády a sviežu zeleň v rokline Polilimnio. Neďaleko leží mestečko Methoni so svojou pevnosťou, Bourtzi a plážou, a o niekoľko kilometrov ďalej sa rozprestiera známa pláž Finikounta. 

Navečer sa vraciame do štúdia. Po osviežujúcej sprche sa uvelebíme na terase. Popíjame víno, jeme koláč so šunkou z pekárne a paradajky zo stánku na námestí v Pylose. Pozorujeme loď na obzore a počúvame šum mora. Slnko práve zapadá za Bourtzi a my cítime absolútnu pohodu.

icon-car.png
Pylos

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Pylos 36.913076, 21.696347 Pylos

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.