Kythira – pamätníky, významné stavby a jaskyne

PAMÄTNÍKY A VÝZNAMNÉ STAVBY

DSC_0026_KTheodoros Kolokotronis (1770 – 1843) bol významný grécky revolucionár, ktorý pochádzal zo starého zbojníckeho rodu, ale už jeho predkovia sa zúčastňovali na protitureckých aktivitách. Slúžil v ruskej aj britskej armáde, po službe sa vrátil na rodný Peloponéz. Stal sa vodcom zbojníkov, no po skúsenostiach v cudzích armádach vybudoval riadnu armádu. Viedol boje proti Turkom a stal sa národným hrdinom. Nosil prilbu s chocholom, ale aj tradičný grécky turban a sukňu fustanella. Jeho pamätník stojí na rázcestí medzi Diakofti blízko letiska.

DSC_0106_KMOST V KATOUNI bol postavený v čase britskej okupácie v roku 1826 a je jedným z najväčších kamenných mostov, aké sa kedy v Európe postavili. Má 13 oblúkov a meria 110 metrov.  Podľa povesti sa britský vyslanec zamiloval do miestnej dievčiny, ktorá žila v dedine, a tak sa rozhodol postaviť most, aby mohol zdôvodniť časté návštevy svojej milovanej. Most je súčasťou cesty, ktorá mala spájať hlavné mesto s prístavom v Avlemonase. Briti však cestu nikdy nedokončili, pretože ostrov opustili v roku 1864 a Iónske ostrovy sa stali súčasťou Grécka. 

DSC_0325_K

.

Podobný most, ale len so šiestimi oblúkmi, postavili Briti v POTAMOSE.

.

.

JASKYNE

Okrem uvedených jaskýň sa na ostrove nachádza ešte zopár menších. Nie sú však také významné.

DSC_0527_KZJaskyňa AGIA SOFIA sa nachádza na severozápade ostrova asi 15 km od Milopotamosu a patrí medzi najkrajšie jaskyne v Grécku. Z asfaltovej cesty treba odbočiť na chodník a kamenné schody so zábradlím. Na začiatku jaskyne je malá kaplnka, ktorú postavili v roku 1785 na počesť svätej Sofie, ktorej telo tu údajne našli. Sú tu pekne zachované nástenné maľby, pochádzajúce údajne z 11. a 12. storočia. Naľavo sú zobrazené postavy svätej Sofie a jej troch dcér Lásky, Viery a Nádejea napravo ďalších svätcov.

Sprístupnených je päť komôr, ktorých názvy odrážajú farbu a tvar stalaktitov ako Venušina komnata a kúpeľ, Jantárová komnata, Komnata perál, Netopieria komnata, Komnata píniovníkov a Levia komnata. V jaskyni je stála teplota 17 °C a vlhkosť dosahuje 75 %. 

Jaskyňou sprevádza mladý geológ, vstupné je 5 €.

Mapka jaskyne http://www.kythera.gr/en/whattosee/cave-of-milopotamos.php

DSC_0035_KJaskyňa AGIA SOFIA neďaleko Kalamosu je zasvätená „Agia tou Theou Sophia“ – svätej múdrosti bohov. Ukrytá je v rokline s bujnou zeleňou. Vedie k nej úzka asfaltová cesta z Chory, ktorá sa mení na hrubú betónovú. Cesta kopíruje koryto potoka., v lete je vyschnuté,  v zimných mesiacoch plné vody. Vnútri jaskyne je malý kostol so všetkým, čo ku kostolu patrí: ikony, sviečky a zlaté svietniky, lampáše a vázy. Jaskyňa nie je taká veľká ako tá na západe ostrova, ale má svoje čaro a zvláštnu atmosféru. Nájde sa v nej aj niekoľko stalagmitov, stalaktitov aj stalagnátov. Len si treba dávať pozor, je v nej klzko. Vstup je voľný.

Pridaj komentár