Kythira – Chora a dediny

Kythira - v uličkách ChoryKythirská architektúra v sebe spája prvky architektúry Jónskych ostrovov, Kyklád a Peloponézu (Mani). Kythirské domy, benátske, byzantské a stredoveké pamiatky, hrady a kostoly, uličky s oblúkmi  sú toho dôkazom.

Charakteristické pre dedinské domy sú vonkajšie kamenné schody, ktoré vedú na prvé poschodie, drevené verandy, kamenné okenné kvádre a vysoké, vyčnievajúce komíny na boku domu. (Vysoké komíny sa stavajú zámerne, aby vietor netlačil dym z ohniska späť do domu.

Kythira – Chora a dediny na ostrove

Chora  Chora znamená hlavné mesto alebo dedina gréckeho ostrova, ktorá má rovnaký názov ako ostrov.

DSC_0079_KCHORA Pri vstupe do mestečka hneď naľavo je archeologické múzeum. Tam sme sa nedostali, práve ho renovovali. Ulicou, ktorá odbočuje doľava, sa premiestnime na rozľahlé záchytné parkovisko. Cestou dolu pokračujeme popri budovách postavených počas benátskej a anglickej nadvlády. Väčšinou sú natreté nabielo s modrými dverami a okennými rámami. Úzke uličky lemujú malé obchody so suvenírmi, kythirským medom, keramikou, kaviarňami, barmi a je tu aj starožitníctvo, ktorého majiteľkou je sympatická žena pôvodom z Epirusu. Sú tu úrady, pošta, banka aj policajná stanica, Mnohé domy krášlia bugenviley a bazalka vysadená vo veľkých kvetináčoch. Na juhovýchode na konci Chory stojí hrad s pomerne zachovanými objektmi. Je z neho pekný výhľad na pláž Kapsali, na ostrov Hytra aj na Choru.
Aktualizácia: múzeum otvorili v roku 2016.

DIAKOFTI na východe ostrova Je vstupnou bránou, ak na semDSC_0429_K dorazíte trajektom. Kedysi malá rybárska osada sa pomaly mení na dovolenkové stredisko. Vyrástli tu vilky, štúdiá aj malé hotely. V Diakofti sú asi tri taverny a malý market. A čo je dôležité, medzi mólom a mostom vedúcim k prístavu na ostrovčeku Makrikythiron leží príjemná piesčitá pláž s pozvoľným vstupom do tyrkysovo-modrého mora, väčšinou pokojného. V jaskyni Chousti na konci pláže sa našla keramika z roku 3800 pred n. l. Zrejme tu uctievali Venušu. Neďaleko leží vrak nemeckej nákladnej lode Nordland, ktorá narazila na ostrovček Prasonissi v októbri 2000. Pod hladinou sa skrýva zvyšných 30 metrov. Tento vrak radi vyhľadávajú potápači.

DSC_0052_KAVLEMONAS je podľa nás najmalebnejšia dedina na ostrove. Možno preto, že sa tu zrodila Afrodita (Loutro di Afroditi – Afroditin kúpeľ), na obr. vľavo). Avlemonas je vzdialená od Diakofti asi 8 km. Po úzkej betónovej ceste nám to trvalo 18 minút. Je tu viac taverien a ubytovacích zariadení než v Diakofti. Všetky sú bielo-modré, podobne ako klasické dediny na Kréte, s ktorou má tento ostrov veľa spoločného. V zálive za dedinou je pekne zrenovovaná budova so slnečnými hodinami nad vstupnou bránou.  Neďaleko stojí malá osemhranná benátska pevnosť a starobylá strážnica – vardiola. Neďaleko Avlemonasu sa nachádzajú ruiny starovekého mesta Skantia s hrobkami.

Kythira - mestá a dediny, Agia PelagiaAGIA PELAGIA je najrýchlejšie sa rozvíjajúcim a najväčším turistickým strediskom na ostrove. Obchody so suvenírmi sa striedajú s hotelmi, štúdiami aj ďalšími ubytovacími zariadeniami a, samozrejme, s tavernami, barmi a kaviarňami. Okrem pláží Agia Pelagia a Neos Kosmos, ktoré sa nachádzajú priamo v mestečku, je možné zájsť na neďaleké pláže: Kalamitsi, Firi Amos, Lorentzo, Langada. Posledná v rade je Kaki Langada. Zo spomínaných pláží je najmenšia a leží na konci rokliny rovnakého mena. K týmto plážam však vedie kamenistá poľná cesta.

Dediny vo vnútrozemí

Kythira - mestá a dediny, PotamosPOTAMOS je najväčšia dedina na ostrove. Leží v severnej časti ostrova. Sú tu rôzne obchody, služby, taverny, pekáreň a na námestí v strede dediny sa každú nedeľu konajú trhy, kde obyvatelia predávajú lokálne produkty. V Potamose sme si obľúbili gyrosáreň. Okrem gyrosu ponúkajú  asi šesť druhov jedál, ktoré obmieňajú, takže občas nevieme, ktoré si skôr vybrať, lebo všetky nielen že vyzerajú lákavo, ale sú aj chutné. 

DSCN2074_KMILOPOTAMOS leží na západnej strane ostrova a nazvali ju podľa 24 vodných mlynov, ktoré tu kedysi stáli. V strede dediny stojí kostolná veža so slnečnými hodinami. Okolo nej na malom námestí sú sústredené kaviarne a taverny. Z Milopotamosu sa za pár minút dostaneme k vodopádu Neraida. Po veľmi príjemnej prechádzke v tieni stromov sa  popri potoku dostaneme k budove vodného mlyna, ktorý zrenovoval jeho majiteľ Filippis. Okolo neho je udržiavaná záhrada, v ktorej rastú a dozrievajú banánovníky. Keby sme pokračovali roklinou na sever a severozápad, našli by sme ešte niekoľko opustených mlynov a starých kamenných mostov. A ešte ďalej už na západe nad roklinou stojí kostol Panagia Orfani. Časť interiéru je vytesaná do skaly. Z Milopotamosu je kúsok do dediny Kato Chora s ruinami benátskeho hradu

DSCN2035_KDedina KARAVAS leží na severe ostrova obklopená zeleňou je známa prameňmi Amir Ali. Podľa povesti sa jeden Kythirčan vzoprel zákonom otomanského vládcu, ktorý od nevesty vyžadoval právo prvej noci. Kythirčan chcel ušetriť svoju nastávajúci, a preto šiel k vládcovi prezlečený za ženu. No a ten mu pri prameňoch sťal hlavu. Posvätným stromom tejto dediny je pomarančovník.

DSC_0009_KLIVADI leží neďaleko Chory a patrí k tým väčším dedinám. Nájdete tu obchod s elektronikou, výborná pekáreň, cukráreň, taverny a kaviarne, čerpaciu stanicu, požičovňu áut aj kanceláriu lodnej spoločnosti Vitzentos Kornaros. Neďaleko Livadi je Kato Livadi s kostolom Agios Sotiras, vedľa ktorého stojí nízka budova Múzea byzantského a postbyzantského umenia. Na sever od Kato Livadi stojí most Katouni s trinástimi oblúkmi, ktorý postavili za vlády Britov.

DSC_0645_K

ARONIADIKA dedina na križovatke medzi Diakofti, Potamosom a Chorou. Stojí tu najväčší supermarket na ostrove. Je tu taverna, obchod s kythirským medom a veľmi pekný štýlový kafenion – kaviareň. Dominantou dediny je nedávno zrenovovaný kostol Agios Sotiras, ktorý svojou farebnosťou pripomína ruské pravoslávne kostoly a ktorý vidno z každej svetovej strany.

DSC_0232_KZMITATA leží takmer uprostred ostrova v príjemnej zeleni viníc a olivových hájov. Keďže stojí na vyvýšenine, je z nej krásny výhľad do širokého okolia, na roklinu Tsakonas s malými jaskyňami, na pramene Vrisi aj dedinu Viaradika. Kostol Agia Triada s krásnou modrou kopulou poškodilo zemetrasenie, ktoré postihlo ostrov v januári 2006. Domáci pestujú nektárinky nazývané Afroditine prsia a každý august usporadúvajú slávnosti vína. 


 

Pridaj komentár