Amvrakikos a Koronisia, Polynézia na juhu Epirusu

Amvrakikos, Ambraciánsky záliv na severozápade Grécka, nazývajú domáci gréckou Polynéziou. Vraj je rajom pre pozorovateľov vtákov. Tak sa naň pozrieme zblízka. A potom sa na chvíľu zastavíme v Koronisii pri dvoch starých kostoloch.

Amvrakikos

Amvrakikos

Amvrakikos leží južne od Arty a východne od Prevezy. Pod Prevezou ho spája úzky pás vody s Jónskym morom. Podľa legendy preťal tento kus zeme Alexander Veľký a vytvoril tak mokrade a lagúny s výnimočnou biodiverzitou na rozlohe viac ako 23 hektárov. Záliv Amvrakikos s rozlohou viac ako 23 hektárov je domovom asi 290 vzácnych vtákov, najmä sťahovavých, a cicavcov, ako je delfín skákavý a vydra, preto sa stal súčasťou siete Natura 2000. Ekosystém zálivu vytvorili delty dvoch riek Lourosu a Arachthosu s tromi väčšími lagúnami (Logarou, Tsoukalio, Rodia) a ďalšími asi dvadsiatimi malými lagúnami. Záliv je od roku 2008 národným parkom.

Z nášho prechodného bydliska na západnom pobreží Epirusu sme v zálive za necelú hodinu. Posledný úsek cesty vedie popri vodnom kanáli cez lagúnu Tsoukalou. Za ostrovom Avgo, nazývajú ho aj Salaora, sa dostaneme na dlhú úzku hrádzu vedľa lagúny Logarou. Občas míňame autá zaparkované vedľa malých pláží a kúpajúcich sa ľudí. Pokračujeme cez ostrov Koronisia a dedinu s rovnakým názvom až k cintorínu s Kostolom sv. Spiridona s citrónovníkom. Zaparkujeme v tieni stromov a pešo pokračujeme ďalej.

Prechádzka je to veľmi pekná s výhľadmi na záliv, vrcholky hôr na Lefkáde a protiľahlú pevninu. Videli sme však len osamelú volavku, jedného pelikána kučeravého, kormorána na skale, jednu vydru (alebo to bola kareta?) a zopár čajok. Očividne sa skončilo obdobie hniezdenia, a ostatné potvorky sa pred nami skryli alebo presunuli na opačnú stranu lagúny. Zato sme mali šťastie na pavúky, keďže sme sa cestou predierali medzi množstvom usilovne utkaných pavučín.

Koronisia

V rybárskej dedine Koronisia sa zastavíme na spiatočnej ceste. Kláštor a kostol Panny Márie (Panagia Koronias) leží na nevysokom kopci uprostred dediny. Prvé zmienky o kláštore sú z roku 1193. V dávnej minulosti mal kláštor dôležitú úlohu. Počas franskej a osmanskej nadvlády bol útočiskom mnohých mníchov. Tí začiatkom minulého storočia kláštor opustili, a tak chátral. Vedľa kostola sme našli zvyšky kláštora, mlyna s kamenným lisom na olivy a studňu. Skúšame vojsť do kostola, no dvere sú zamknuté. Neďaleko stojí Kostol sv. Onufria, takisto zatvorený. Obe budovy si obzrieme aspoň zvonka.

V Polynézii sme nikdy neboli a asi už ani nebudeme, a či sa na ňu táto oblasť podobá, to už nechám na vás. A možno túto časť nazvali preto, že je tam množstvo malých ostrovov. Nám sa tam páčilo. Veď v Grécku nájdete všetky divy a krásy sveta.

Ak chcete o tejto oblasti vedieť viac, kliknite ešte na anglicky písanú stránku http://greentraveller.gr/amvrakikos_national_park.html

Poznáte avgotaraho?

Je to tzv. grécky kaviár, v Taliansku ho nazývajú botargo. Ide o dosť drahú delikatesu z nasolených a lisovaných sušených ikier mugila hlavatého (česky cípala hlavatého) a obalených vo včelom vosku. Vraj ju ponúkajú v Koronisii s ďalšími lokálnymi jedlami. Mimochodom mugila pestujú najmä v lagúnach Etolika. Avgotaraho je bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín a pozitívne vplýva na srdcovo-cievny systém. Podľa najnovších výskumov pomáha znižovať hladinu cholesterolu. Podáva sa rôzne, napríklad s olivovým olejom, čiernym korením a citrónom, alebo so sušenými figami.

Mapa

Amvrakikos

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Koronisia: 39.016116, 20.915651
Avgo Koronisia: 39.037053, 20.865483
Agios Sotiros cintorín: 39.008966, 20.924677
Amvrakikos: 39.010648, 20.810852
: 39.004495, 20.923097

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.