Kythira – pláže na ostrove

Firi Ammos, KalamosKythira je malý ostrov, no i tak oplýva množstvom úžasných pláží (pozri priloženú mapku) ľahšie aj ťažšie dostupných, kamienkových i piesčitých, skrytých v zálivoch medzi skalami, dlhých i krátkych, panenských aj organizovaných. 

Pre celkovú informáciu uvádzam aj tie pláže, ktoré sme nenavštívili. Všetky sú zaradené postupne zo severu ostrova v smere hodinových ručičiek.

Pláže na severe

Pláž Agios Nikolaos, KythiraKamienková pláž Agios Nikolaos leží na severe ostrova v malom zálive neďaleko majáka Moudari. Vedie k nej úzka asfaltka z Karavasu, ktorá prechádza na poľnú cestu s výmoľmi. Vhodné je auto s pohonom 4 x 4, ale ako vidieť na jednej z fotiek, na pláž sa dostane aj obytný voz. 

Pláž Routsounas juhozápadne od pláže Agios Nikolaos je dostupná po poľnej ceste z dediny Gerakari. Chvíľu to trvá, ale námaha stojí za to. Pláž je pomerne dlhá, s pozvoľným vstupom do tyrkysovo-modrého mora a pokrýva ju sivastý piesok a okruhliaky.

Pláže na severovýchode

Kythira pláže - Platia Ammos

Dlhá pláž Platia Ammos leží v dedine rovnakého mena na severovýchode ostrova. Tvoria ju malé okruhliaky a piesok. Vstup do mora je pozvoľný, voda krištáľovo číra a veľmi príjemná. Na pláži stojí murované WC. Stromy nad plážou ponúkajú príjemný tieň.

Fourni, KythiraK pláži Fourni na severovýchode ostrova vedie utlačená štrková cesta z Karavasu, ale prístupná je aj z Platia Ammos. Skrýva sa v malom zálive a tvoria ju menšie okruhliaky.  Je organizovaná a v sezóne na nej funguje plážový bar. Jej poznávacím znamením je malá jaskyňa v ľavej časti pláže. Fourni podľa nás patrí medzi najkrajšie pláže na ostrove.

Pláž Agia Patrikia

Agia Patrikia je malá pláž nad strediskom Agia Pelagia. Neďaleko nej leží rybársky prístav rovnakého mena. Nachádza sa pod cestou medzi Karavasom a Agia Pelagiou. Nás neoslnila.

Kythira - pláže, Agia Pelagia

 

Agia Pelagia je mestská pláž v najväčšom dovolenkovom stredisku na severovýchode ostrova. Je kamienková so sivastým pieskom, organizovaná a lemuje ju nábrežie s početnými tavernami a barmi. Voda je však čistá a priezračná.

Kythira - pláže, Neos Kosmos

 

Neos Kosmos leží na južnom konci Agia Pelagie, a teda na severovýchode ostrova. Vedie k nej asfaltová cesta, kde parkujú autá. Povrch pláže tvoria malé okruhliaky a sivastý piesok. Vstup do vody je pozvoľný. 

 
Kythira - pláže - Firi Ammos Agia Pelagia

Firi Ammos s červenkastým pieskom a okruhliakmi sa nachádza južnejšie od Agia Pelagie a vedie k nej sčasti asfaltová a sčasti utlačená štrková cesta, na ktorej sa dá zaparkovať. Je panenská, pomerne dlhá, vstup do mora pozvoľný a voda priezračná.

Kythira - pláže, Kalamitsi

Za plážou Firi Ammos pokračuje cesta k panenskej pláži Kalamitsi. Jej povrch je rovnaký ako na Firi Ammos. Voda priezračná a vstup pozvoľný. Občerstvenie si vezmite so sebou. 

Kythira - pláže, Lorentzo

 

Sled pláží pokračuje ďalšou panenskou plážou Lorentzo, ktorá leží medzi plážami Kalamitsi a Langada. Takisto ju tvoria červenkasté okruhliaky ako u dvoch predošlých pláží, voda je tyrkysová a číra.

Kythira - pláže, LangadaDSC_0596_KZ

 

Za Lorentzom leží dlhá pláž Langada. Je  kamienková ako predošlé, s hrubozrnným pieskom a krištáľovo čistou vodou. Pokračuje k nej spomínaná utlačená štrková cesta. Pláž je organizovaná s plážovým barom.

DSC_0555_KZ

 

Kaki Langada je panenská pláž na konci rokliny rovnakého mena. Od jazera so zelenkastou vodou na okraji rokliny ju delí malý štrkový násyp. Vstup do mora je pomerne strmý a vypĺňajú ho dosť veľké okruhliaky. 

Pláže na východe
Kythira - pláže, Diakofti

Diakofti je pekná pláž na východe ostrova v zálive medzi mólom a mostom vedúcim do prístavu. Vyniká jemným svetlým pieskom a nádhernou tyrkysovo-modrou farbou mora plného malých priehľadných rybičiek.

Pláž s tavernou je organizovaná a v sezóne hojne navštevovaná. Kto chce mať pokoj, nájde si miesto obďaleč. Vďaka plytkému vstupu do vody je pláž vhodná pre deti aj slabších plavcov. Spolu s Kaladi patrí k našim najobľúbenejším (a aj preto, že Diakofti je náš dovolenkový domov a máme k nej blízko).

Kythira - pláže, Avlemonas

V Avlemonase ide skôr o prírodný bazén než o pláž. Nachádza sa uprostred dediny, kde sa podľa mýtov zrodila Afrodita (na Cyprus sa vraj presunula neskôr). Toto miesto odporúčajú zvlášť pre deti a rodičia na ne môžu dozerať z blízkej taverny. V lete býva záliv preľudnený, pretože sa tu chce okúpať takmer každý.

Pláže na juhovýchode ostrova

Paleopoli, KythiraPaleopoli leží pozdĺž asfaltovej cesty do Avlemonasu. Táto kamienkovo-piesčitá pláž s pozvoľným vstupom do mora je najdlhšia na ostrove. Je organizovaná a vhodná na vodné športy. Tunelom v skale môžete preplávať na pláž Limni.

Kythira -pláže, Limni

 
Aj pláž Limni na východe ostrova a južne od Paleopoli je dosť dlhá. Prístupová cesta vedie po asfaltke a potom asi 200 m po štrkovej ceste medzi rákosom. Pokrývajú ju malé okruhliaky a piesok. Z oboch strán ju ohraničujú zaujímavé skalné útvary. Pri západe slnka majú podobu ľudských profilov. 

Kythira - pláže, KaladiKaladi patrí k najkrajším plážam na ostrove. Je veľmi fotogenická. Nielen zhora. Pokrývajú ju oblé kamienky hnedých odtieňov aj hrubší piesok a vstup do mora je pozvoľný. Popri útese napravo môžete prejsť (alebo preplávať) na ďalšiu pláž, ktorú od tej prvej oddeľuje veľká skala.

Tu však Kaladi nekončí. V skale na konci pláže je krátky tunel pokrytý hrubým pieskom, ktorým sa dostanete na tretiu pláž. Aj naľavo od schodov sa nachádza malá pláž, na ktorú sa prebrodíte alebo preplávate. Kaladi je vhodná i na šnorchlovanie, z jednej zo skál môžete skákať do mora a v mori natrafíte na niekoľko druhov rýb a rybičiek.

Aktualizácia z roku 2016
Donedávna viedla k tejto panenskej pláži poľná cesta, v roku 2016 ju však pokryli hladkým asfaltom až po spodné parkovisko. Naproti vilkám nad plážou vzniklo nové parkovisko s plážovým barom.

Vlychada je pláž južne od Kaladi. Vedie k nej neupravená štrková cesta náročná aj pre offroady. Môžete k nej preplávať z Kaladi alebo sa dostať loďou.

Kythira - pláže, KombonadaNa pomerne veľkú pláž Kombonada vedie asfaltová cesta plná zákrut. Pokrývajú ju sivasté kamienky a z oboch strán ohraničujú skaly. Počas sezóny sú na nej slnečníky aj ležadlá a funguje plážový bar. 

 

Kythira - pláže, Firi Ammos, Kalami

Firi Ammos pri Kalamose na východe ostrova patrí k dlhším plážam. Vedie k  nej kľukatá cesta, spočiatku asfaltová, miestami betónová a nakoniec poľná. Povrch pláže tvorí hrubý červený piesok a farebné kamienky. Voda je hlboká, no číra.

Na začiatku pláže sú k dispozícii slnečníky, ležadlá aj plážový bar. Cesta na pláž trvá trocha dlhšie, no pobyt na nej stojí za to. Viac súkromia nájdete v zadnej časti pláže. Odporúčame džíp alebo vyššie auto s pohonom 4 x 4. Pozor, pláž je ráno v tieni.

Pláže na juhu

V malej zátoke na juhu ostrova leží malá kamienková pláž Vroulea. Dostaneme sa k nej po poľnej ceste z Kalamosu. More je krásne tyrkysové i napriek tomu, že tu kotvia rybárske člny. Oplatí sa vziať si šnorchel a skúmať podmorský svet.

Kythira - pláže, ChalkosPod touto plážou takisto v zálive leží o niečo väčšia pláž Chalkos. Z Chóry je vzdialená asi 8 km. Z Kalamosu k nej vedie o niečo kratšia asfaltová a od polovice utlačená kamenistá cesta, ktorá klesá k moru.

Pláž tvoria sivasté okruhliaky, more je krištáľovo čisté a tyrkysovo-modré. Záliv z oboch strán obklopujú skaly. Chalkos býva veterná. Je organizovaná a funguje na nej plážový bar. Pod cestou je dostatok miesta na parkovanie.

Malú pláž Kiriakulou obklopujú skaly. Je pokrytá bielymi okruhliakmi a dostupná z  mora alebo pešo cez roklinu. Z Chóry k nej vedie úzka asfaltová cesta, ktorá odbočuje doľava k jaskyni Agia Sofia. Napravo pokračuje kamenistý chodník naprieč roklinou, na ktorej konci môže byť jazierko. 

Kythira - pláže, KapsaliPláž Kapsali  patrí k najviac fotografovaným plážam na ostrove, najmä z hradu v Chóre alebo z vyhliadky pri lavičke. Je pomerne dlhá, sčasti ju tvoria okruhliaky a sčasti piesok. Nechýbajú tu slnečníky ani ležadlá. Kapsali lemujú pekné taverny, kaviarne a bary.

Neďaleko majáka kotví loď so skleným dnom, ktorá preváža záujemcov k ostrovu Hytra, kde sa môžu okúpať v nádherných modrých jaskyniach.  Ani štvrtý raz sme nemali šťastie. Buď bolo more nepokojné, alebo bola loď v oprave, sezóna sa už skončila alebo ako naposledy, sa ešte nezačala. Kythira - pláže, Sparagario

Oproti Kapsali sa nachádza menšia, ale lákavá pláž Sparagario, ktorá je vyústením rokliny pod hradom. Je ťažšie dostupná, buď sa k nej dostanete pešo po chodníku okolo nedokončeného hotela a po náročnejšom zliezaní, alebo vodným bicyklom prenajatým na pláži v Kapsali. Pláž pokrývajú drobné okruhliaky a more je nádherne tyrkysové podobne ako v Kapsali.

K pláži Feloti vedie prašná a pomerne nebezpečná cesta pod majestátnymi svahmi vrchu Agia Elessa, na ktorú treba odbočiť pred Chórou (doprava od vystaveného parného valca) a cestou natrafíte na starý pieskovcový lom. Pláž pokrytú okruhliakmi obklopujú skaly a jaskyne, vhodné na šnorchlovanie. Na pláži stojí starší dom, je tam malé mólo pre člny a v neďalekej jaskyni kostol Agia Pelagia, ktorý v zime zalievajú morské vlny. Na blízkych skalách zberajú ľudia kryštáliky soli.

Feloti, Kythira

Kythira - pláže, MelidoniNa juhozápade v malej zátoke sa nachádza pláž Melidoni s jemnučkým zlatistým pieskom, ku ktorej sa dostanete z dediny Drimonas. Na pláži je dosť miesta na parkovanie a jej návštevníkom sa naskytne výhľad na ostrov Hytra.

Melidoni je v sezóne veľmi rušná, nechýbajú na nej slnečníky a ležadlá, a ani plážový bar. Asi osemkilometrová dosť hrboľatá poľná cesta občas spevnená betónom nám od kláštora Agia Elessa trvala cca 20 minút. Táto pláž nás nenadchla, dali sme si iba frapučíno a vodu. 
Aktualizácia: Podľa najnovších správ vedie k Melidoni nová asfaltová cesta. Napriek tomu nás už nelákala.

Pláže na západe

Limnaria, KythiraLimnaria je pomerne zanedbaná pláž alebo skôr prístav pre rybárske člny, ak sa chcete vybrať na rybačku. Vedie k nej úzka betónová cesta od kláštora Myrtidion. Dúfame, že túto pláž čakajú lepšie časy.

Kythira - pláže, Limnionas

 

K pláži Limnionas na západe ostrova vedie asfaltová  cesta z Milopotamosu. Tá sa asi v polovici rozdvojuje. Tá napravo vedie k jaskyni Agia Sophia a tá naľavo sa kľukatí popod strmé vrchy pustou krajinou, až kým neklesne k moru.

Limnionas leží v malom zálive, je piesčitá s pozvoľným vstupom do mora. Nájdete tu rybársky prístav, dva alebo tri kostolíky, asi tri staré domy, potápačské centrum a tavernu. Ľudia sem radi chodia pozorovať západ slnka.

Kalami, KythiraKalami je ťažšie dostupná pláž na západe ostrova. Z Milopotamosu sa k nej dostanete buď chodníkom okolo starých mlynov, alebo autom po štrkovej ceste. Cesta končí pri kostole Panagia Orfani, kde môžete zaparkovať. Potom treba prejsť asi 15 minút pešo a nakoniec zlaniť pár metrov po lane. 

Kalami, KythiraJednoduchší prístup ku Kalami je loďou. Odmenou je nepreľudnená kamienková pláž s priezračnou vodou, vhodná aj na šnorchlovanie. Náš pokus dostať sa na pláž vrchnou cestou nevyšiel, ale prechádzka ponad roklinu stála za to. Pohľad na drsnú prírodu a strmé skaly, po ktorých poskakovali kozy bol nezabudnuteľný. Úžasné miesto.

Pláže na Kythire - LykodimouVýchodiskovým bodom k pláži Lykodimou je dedina Logothetianika na severozápade ostrova. K pláži vedie úzka asfaltová cesta, ktorá sa v poslednej etape kľukatí nad roklinou. Na jej konci nájdete dostatok miesta na parkovanie.

V sezóne funguje na pláži pojazdná kantína. Slnečníky a ležadlá na ňu, našťastie, zatiaľ nedorazili. Poznávacím znamením pláže je veľká námorná mína a delo. Skalnatý útes, ktorý sa nad plážou vypína, a jaskyňa, v ktorej sa dá ukryť pred slnkom, dodávajú pláži dramatickú atmosféru.

Povrch pláže tvoria tmavšie kamienky a červenkastý piesok. Len treba dať pozor, lebo morské dno miestami pokrývajú väčšie kamene a kamenné platne. Voda je však krištáľovo čistá, priezračná a príjemná. Vďaka polohe si tu môžete užiť nezabudnuteľné západy slnka.

Pláže na Kythire - Agios Elefteris

Agios Elefteris je malá, opustená, kamienková pláž neďaleko Lykodimou, obklopená skalami. Z hlavnej cesty, ktorá vedie k pláži Lykodimou, treba odbočiť doprava. Potom k nej pokračuje nespevnená štrková cesta. 

 
Predposledné dve pláže na severozápade Kythiry sú Ocheles a Lygia. Z pevniny sú dostupné buď člnom alebo džípom. Asi kilometer za Potamosom je odbočka doľava na poľnú cestu. Pláže na severozápade ostrova sú vďaka náročnejšej dostupnosti stále nedotknuté, a preto viac vyhľadávané rybármi.

Kythira – mapa pláží

KYTHIRA (pláže - beaches)

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Diakofti, KYTHIRA (O OSTROVE - pláže): 36.263273, 23.077297
Avlemonas (KYTHIRA, pláže - beaches) : 36.226888, 23.081449
Paleopoli (KYTHIRA, pláže - beaches): 36.225217, 23.065495
Limni (KYTHIRA, pláže - beaches) : 36.220734, 23.057170
Kaladi (KYTHIRA, pláže - beaches) : 36.210191, 23.052707
Vlychada (KYTHIRA, pláže - beaches) : 36.207473, 23.050389
Kombonada (KYTHIRA, pláže - beaches) : 36.189481, 23.045497
Firi Ammos, Kalamos (KYTHIRA, pláže - beaches) : 36.186035, 23.045712
Vroulea (KYTHIRA, pláže - beaches) : 36.134132, 23.046806
Chalkos (KYTHIRA, pláže - beaches) : 36.134859, 23.035326
Kiriakulou (KYTHIRA, pláže - beaches) : 36.140994, 23.018117
Kapsali (KYTHIRA, pláže - beaches) : 36.144702, 23.000543
Sparagario (KYTHIRA pláže - beaches): 36.144035, 22.995415
Feloti (KYTHIRA pláže - beaches): 36.154578, 22.963743
Melidoni (KYTHIRA pláže - beaches): 36.160018, 22.948551
Limnaria (KYTHIRA pláže - beaches): 36.209793, 22.916751
Kalami (KYTHIRA pláže - beaches): 36.254656, 22.922802
Lykodimou (KYTHIRA pláže - beaches): 36.287076, 22.923017
Agios Elefteris (KYTHIRA pláže - beaches): 36.288286, 22.922802
Lygia (KYTHIRA pláže - beaches): 36.306635, 22.911848
Ocheles (KYTHIRA pláže - beaches): 36.306419, 22.912266
Routsouras (KYTHIRA pláže - beaches): 36.370468, 22.923456
Agios Nikolaos (KYTHIRA pláže - beaches): 36.380117, 22.947167
Platia Ammos (KYTHIRA pláže - beaches): 36.365673, 22.960160
Fourni (KYTHIRA pláže - beaches): 36.353983, 22.966640
Agia Patrikia (KYTHIRA pláže - beaches): 36.336821, 22.976854
Agia Pelagia (KYTHIRA pláže - beaches): 36.326285, 22.981499
Neos Kosmos (KYTHIRA pláže - beaches): 36.323415, 22.984557
Firi Ammos, Agia Pelagia (KYTHIRA pláže - beaches): 36.316353, 22.993870
Kalamitsi (KYTHIRA pláže - beaches): 36.316353, 22.993870
Lorentzo (KYTHIRA pláže - beaches): 36.313941, 22.997957
Langada (KYTHIRA pláže - beaches): 36.311088, 22.999470
Kaki Langada (KYTHIRA pláže - beaches): 36.307742, 23.003665
Limnionas (KYTHIRA pláže - beaches): 36.234893, 22.905121

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.