Na to, aký je Kythira malý ostrov, oplýva množstvom úžasných pláží (pozri priloženú mapku dolu): ľahko i ťažšie dostupných, kamienkových, piesočných, na rovine aj medzi skalami, dlhých či krátkych, panenských aj organizovaných.
Pre celkovú informáciu som uviedla aj tie pláže, ktoré sme nenavštívili. Zaradila som ich postupne zo severu ostrova v smere hodinových ručičiek.
V roku 2016 sa nám podarilo navštíviť Kythiru po tretí raz, takže som pridala zábery z pláží Agios Nikolaos, Firi Ammos (Kalamos), Melidoni a Limni. A tiež snímky z GoPro kamery a ako malú chuťovku odkaz na krátke video zo šnorchlovania na Kaladi 🙂
Kythira – pláže
Pláže na severe
Kamienková pláž Agios Nikolaos leží na severe ostrova v malom zálive neďaleko majáka Moudari. Z Karavasu k nej vedie úzka asfaltka, ktorá sa mení na miestami dosť rozbitú a hrboľatú poľnú cestu s hlbokými výmoľmi. Džíp alebo auto s pohonom 4 x 4 sa zíde, ale ako vidieť na jednej z fotiek, na pláž sa dostal aj obytný voz.
Pláž Routsounas juhozápadne od pláže Agios Nikolaos je dostupná po poľnej ceste z dediny Gerakari. Chvíľu to trvá, ale námaha určte stojí za to. Je pomerne dlhá, s pozvoľným vstupom do tyrkysovo-modrého mora a pokrýva ju sivastý piesok a okruhliaky.
Pláže na severovýchode
Dlhá pláž Platia Ammos leží v dedine rovnakého mena na severovýchode ostrova. Tvoria ju malé okruhliaky a piesok. Voda je krištáľovo číra a veľmi príjemná. Na pláži je aj murované WC.
K pláži Fourni na severovýchode ostrova vedie utlačená štrková cesta z Karavasu alebo z Platia Ammos. Je ukrytá v malom zálive a tvoria ju menšie okluhliaky.
Agia Patrikia je malá pláž nad strediskom Agia Pelagia. Neďaleko nej leží rybársky prístav rovnakého mena. Dostaneme sa k nej odbočkou z hlavnej cesty medzi Karavasom a Agia Pelagiou.
Agia Pelagia je mestská pláž v najväčšom dovolenkovom stredisku na severovýchode ostrova. Je kamienková so sivastým pieskom, organizovaná a lemuje ju nábrežie s početnými tavernami a barmi. Voda je však čistá a číra.
Neos Kosmos leží na južnom konci Agia Pelagie, a teda na severovýchode ostrova. Tvoria ju malé okruhliaky a sivastý piesok. Vedie k nej asfaltová cesta.
Firi Ammos s červenkastými okruhliakmi sa nachádza južnejšie od Agia Pelagie a vedie k nej sčasti asfaltová a sčasti utlačená štrková cesta.
Pod Firi Ammos leží pláž Kalamitsi. Má rovnako červené okruhliaky a pokračuje k nej tá istá cesta.
Sled pláží pokračuje plážou Lorentzo, ktorá leží medzi plážami Kalamitsi a Langada. Takisto ju tvoria červenkasté okruhliaky ako dve predošlé pláže a voda je nádherne číra a tyrkysová.
Za Lorentzom leží dlhá pláž Langada. Je kamienková ako predošlé, s hrubozrnným pieskom a krištáľovo čistou vodou. Pokračuje k nej spomínaná utlačená štrková cesta. Pláž je počas sezóny organizovaná s plážovým barom.
Kaki Langada je malá pláž na konci rokliny rovnakého mena. Od jazera so zelenkastou vodou na okraji rokliny ho delí malý štrkový násyp. Vstup do mora je pomerne strmý a vypĺňajú ho pomerne veľké okruhliaky.
Pláže na východe

Diakofti je pekná pláž na východe ostrova s jemným svetlým pieskom a pozvoľným vstupom do mora. Leží v pokojnom zálive medzi prístavom a mostom do prístavu. Je organizovaná a v sezóne dosť navštevovaná. Voda je nádherne čistá, tyrkysovo-modrá a plná malých priehľadných rybičiek. Na začiatku pláže je taverna. Táto pláž je vhodná pre rodiny s deťmi aj slabších plavcov. Okrem Kaladi patrí k mojim najobľúbenejším 🙂
V Avlemonas ide skôr o prírodný bazén než o pláž. Nachádza sa uprostred dediny a tu sa podľa mýtov zrodila Afrodita (na Cyprus sa presunula neskôr). Toto miesto odporúčajú zvlášť pre deti. A rodičia na ne zatiaľ môžu dozerať z blízkej taverny. V lete býva dosť plná, pretože sa v nej chce okúpať takmer každý.
Pláže na juhovýchode ostrova
Paleopoli leží pozdĺž asfaltovej cesty do Avlemonasu. Táto kamienkovo-piesčitá pláž s pozvoľným vstupom do mora je najdlhšia na ostrove. Je organizovaná a vhodná na vodné športy. Tunelom v skale sa dá preplávať na pláž Limni.
Aj pláž Limni na východe ostrova a južne od Paleopoli a je dosť dlhá. Prístupová cesta po asfaltke a potom asi 200 m po štrkovej ceste medzi rákosím. Pokrývajú ju malé okruhliaky a piesok. Z oboch strán ju ohraničujú zaujímavé skalné útvary. Pri západe slnka majú podobu ľudských profilov.
Kaladi patrí k najkrajším plážam na ostrove. Je veľmi fotogenická. Nielen zhora. Pokrývajú ju oblé kamienky hnedých odtieňov aj hrubší piesok a vstup do mora je pozvoľný. Teda aspoň v prvej časti pláže. Popri útese napravo sa dá prejsť (alebo preplávať) na ďalšiu pláž, ktorú od tej prvej oddeľuje veľký skala. Tu však Kaladi nekončí. V skale na konci pláže je krátky tunel pokrytý hrubým pieskom, ktorým je možné prejsť na tretiu pláž. Malá pláž je takisto naľavo od schodov, na ktorú sa dá prebrodiť alebo preplávať. Pláž je vhodná i na šnorchlovanie, nájde sa tu aj niekoľko druhov rýb a rybičiek.
Aktualizácia z roku 2016
Donedávna viedla k tejto panenskej pláži poľná cesta, v roku 2016 ju však pokryli hladkým asfaltom až po spodné parkovisko. Naproti vilkám nad plážou vzniklo nové parkovisko s plážovým barom.
Vlychada je pláž južne od Kaladi. Vedie k nej neupravená štrková cesta náročná aj pre offroady. Dá sa k nej preplávať z Kaladi alebo dostať loďou.
Na pomerne veľkú pláž Kombonada vedie asfaltová cesta plná zákrut. Pokrývajú ju sivasté kamienky a z oboch strán ohraničujú skaly. Počas sezóny sú na nej slnečníky aj ležadlá a funguje plážový bar.
Firi Ammos (aktualizácia z roku 2016) pri Kalamose na východe ostrova patrí k dlhším plážam. Ráno je v tieni. Vedie k nej kľukatá cesta, spočiatku asfaltová, miestami betónová a nakoniec poľná. Povrch pláže tvorí hrubý červený piesok a farebné kamienky. Voda je hlboká, no číra. Na začiatku pláže sú slnečníky, ležadlá aj plážový bar. Cesta na pláž trvá trocha dlhšie, no pobyt na nej stojí za to. Zíde sa džíp alebo vyššie auto s pohon 4 x 4.
Pláže na juhu
Na juhu ostrova v malej zátoke leží malá kamienková pláž Vroulea. Dostaneme sa k nej po poľnej ceste z Kalamosu. More je krásne tyrkysové i napriek tomu, že tu kotvia rybárske člny. Oplatí sa vziať si šnorchel a skúmať podmorský svet.
Pod touto plážou takisto v zálive leží o niečo väčšia pláž Chalkos. Z Chory je vzdialená asi 8 km. Z Kalamosu k nej vedie o niečo kratšia asfaltová a od polovice utlačená kamenistá cesta, ktorá klesá k moru. Pláž tvoria sivasté okruhliaky, more je krištáľovo čisté a tyrkysovo-modré. Záliv z oboch strán obklopujú skaly. Pláž býva veterná. V sezóne je organizovaná a funguje na nej plážový bar. Pod cestou je dosť miesta na parkovanie.
Na juhu ostrova chránená v malej zátoke leži Kiriakulou obklopená skalami. Táto malá pláž s bielymi okruhliakmi je dostupná z mora alebo pešo cez roklinu. Z Chory vedie úzka asfaltová cesta, ktorá odbočuje doľava k jaskyni Agia Sofia. Napravo pokračuje iba kamenistý chodník naprieč roklinou, na ktorej konci môže byť jazierko.
Pláž Kapsali na juhu ostrova je asi najviac fotografovanou plážou ostrova, najmä z hradu v Chore. Je pomerne dlhá, tvoria ju sčasti okruhliaky a sčasti piesok. Nechýbajú tu slnečníky ani ležadlá. Lemujú ju pekné taverny, kaviarne a bary. Neďaleko majáka kotví loď so skleným dnom, ktorá vozí záujemcov k ostrovu Hytra, kde sa môžu okúpať v modrých jaskyniach.
Oproti Kapsali leží menšia, ale lákavá pláž Sparagario, ktorá je vyústením rokliny pod hradom. Je ťažšie dostupná: buď pešo po chodníku okolo nedokončeného hotela a náročnejšom zliezaní, alebo vodným bicyklom prenajatým na pláži v Kapsali. Pláž pokrývajú drobné okruhliaky a more je nádherne tyrkysové podobne ako v Kapsali.
Na juhu ostrova leží malá pláž Feloti. Vedie k nej prašná a pomerne nebezpečná cesta pod majestátnymi svahmi vrchu Agia Elessa, na ktorú treba odbočiť pred Chorou (doprava od vystaveného parného valca a cestou natrafíte na starý pieskovcový lom. Pláž pokrytú okruhliakmi obklopujú skaly a jaskyne, vhodné na šnorchlovanie. Na pláži stoji zopár domov, malé mólo pre člny a v neďalekej jaskyni kostolík Agia Pelagia, ktorý v zime zalievajú morské vlny. Na blízkych skalách obyvatelia zberajú v čase sucha soľ.
Na juhozápade v malej zátoke sa nachádza pláž Melidoni s jemnučkým zlatistým pieskom, ku ktorej vedie prašná cesta z dediny Drimonas. Na pláži je dosť miesta na parkovanie a jej návštevníkom sa naskytne výhľad na ostrov Hytra. Melidoni je v sezóne veľmi rušná, nechýbajú na nej slnečníky a ležadlá ako aj plážový bar. Asi osem kilometrová dosť hrboľatá poľná cesta občas spevnená betónom nám od kláštora Agia Elessa trvala cca 20 minút. Táto pláž nás nenadchla, dali sme si iba frapučíno s vodou.
Pláže na západe
Limnaria je maličká pláž alebo skôr prístav pre malé rybárske člny, ak sa chcete vybrať na rybačku. Vedie k nej kamenistá cesta od kláštora Myrtidion.
K Limnionas na západe ostrova vedie asfaltová cesta z Milopotamosu. Asi v polovici sa rozdvojuje. Tá napravo vedie k jaskyni Agia Sophia a tá naľavo sa kľukatí popod strmé vrchy pustou krtajinou, až kým neklesne k moru. Limnionas leží v malom zálive, je piesčitá a s pozvoľným vstupom do mora. Nájdeme tu rybársky prístav, dva alebo tri kostolíky, asi tri staré domy, potápačské centrum a tavernu.
Kalami je ťažšie dostupná pláž na západe ostrova. Z Milopotamosu buď chodníkom okoro starých mlynov, alebo autom po štrkovej ceste ku kostolu Panagia Orfani, kde cesta končí. Potom treba prejsť asi 15 minút pešo a nakoniec zlaniť pár metrov po lane, ktoré tam je. Dá sa to však zvládnuť. Jednoduchší prístup je loďou. Odmenou je opustená kamienková pláž s priezračnou vodou, vhodná aj na šnorchlovanie.
K pláži Lykodimou na severozápade ostrova vedie úzka asfaltová cesta, ktorá sa v poslednej etape kľukatí nad roklinou. Východiskovým bodom je dedina Logothetianika. Na konci cesty je dosť miesta na parkovanie a v sezóne tu funguje pojazdná kantína. Slnečníky a ležadlá sem, našťastie, zatiaľ nedorazili. Poznávacím znamením pláže je veľká námorná mína a delo. Skalnatý útes, ktorý sa nad ňou vypína, a jaskyňa, v ktorej sa dá ukryť pred slnkom, dodávajú pláži na dramatickosti. Vďaka polohe si na nej môžete užiť nezabudnuteľné západy slnka, Povrch pláže tvoria tmavšie kamienky a červenkastý piesok. Len treba dať pozor, lebo morské dno miestami pokrývajú väčšie kamene a kamenné platne. Voda je však krištáľovo priezračná a príjemná.
Agios Elefteris je malá, opustená, divá a kamienková pláž neďaleko Lykodimou, obklopená skalami. Vedie k nej kamenistá poľná cesta, na ktorú treba odbočiť z hlavnej cesty vedúcej k pláži Lykodimou.
Predposledné dve pláže na severozápade Kythiry sú Ocheles a Lygia. Z pevniny sú dostupné buď člnom alebo džípom. Asi kilometer za Potamosom treba z hlavnej cesty odbočiť doľava na poľnú cestu. Pláže na severozápade ostrova sú vďaka náročnejšej dostupnosti stále nedotknuté, a preto viac vyhľadávané rybármi.
Kythira – mapa pláží