Pramene Amir Ali a Portokalia, Karavas

Pramene Amir Ali

Pramene Amir Ali a Portokalia vyvierajú v rokline na severe Kythiry v jednej z najzelenších častí ostrova. Prečo sa pramene nazývajú Amir Ali a Portokalia a aké legendy sa k nim viažu, to sa dozviete z nasledujúcich riadkov. Mimochodom, viete, čo je to múro (μούρο)?

Pramene Amir Ali a Portokalia sa nachádzajú na západnom okraji dediny Karavas za starým kamenným mostom Amir Ali. Auto sme zaparkovali na čistinke vedľa potoka s kačkami neďaleko taverny. Hádajte, ako sa tá taverna volá? Samozrejme, Amir Ali, ako inak.

Prameň Amir Ali

Keď sme prišli k prameňu Amir Ali, spomínanú tavernu ešte len pripravovali na sezónu. Kamenná dlažba pri prameni bola natretá penetračným náterom, ktorý sa v teple ešte vždy lepil na podrážky. Nevadí.

Prameň Amir Ali vyteká z levej hlavy a podobne ako ostatné pramene v rokline vraj nikdy nevysychá. Prečo ale ten turecký názov?! Podľa starej legendy to bolo tak, že počas osmanskej nadvlády museli grécki muži podľa práva prvej noci prenechať svoju manželku miestnemu veliteľovi. Jeden muž sa chcel vzoprieť a namiesto svojej manželky išiel k veliteľovi sám prezlečený do ženských šiat, aby ju uchránil. Táto lesť mu však nevyšla a veliteľ Amir Ali ho nechal sťať pri prameni, ktorý nazvali podľa neho. Či to tak bolo alebo nie, prameň je chladný a osviežujúci.

Prameň Portokalia

Pramene - prameň Portokalia

Druhý prameň, ku ktorému sme sa dostali po krátkej prechádzke, sa nazýva Portokalia, čo v preklade znamená pomaranče. Podľa legendy rástol pri prameni pomarančovník, na ktorom sa urodilo až sto tisíc pomarančov. Verte-neverte, teraz pri ňom rastie javor. Starý, ale nádherný a majestátny. Pomarančovník sa však stal posvätným stromom Karavasu.

V Karavase sú podľa informácií ešte dva pramene – Keramari a Maganon. Ukazovateľ ku Keramari bol pod kostolom Agios Charalambos, no my sme ho nenašli. O prameňoch som našla krátke video.

Roklina Amir Ali nie je taká dlhá ako v Mylopotamose, no prechádzka touto malebnou roklinou je ako balzam na dušu a pastva pre oči aj sluch. Zurčanie prameňa, vtáčí spev a čistý vzduch naplno ovládli naše zmysly. Približne hodinová prechádzka popri bystrine v tieni platanov, javorov a ďalších listnatých stromov, kríkov a bujnej vegetácie je príjemná aj počas horúcich dní.

Moruše

Moruše z Karavasu

Cestou k autu sme pri taverne Amir Ali zbadali morušovník. Jeho listy nás nezaujímali, keďže rozhodne nie sme priadky morušové. Upútali nás jeho plody, ktoré práve dozrievali. Po príjemnej prechádzke roklinou nám dobre padli, aj keď sme mali od nich fialové prsty aj ústa. Chlapi z taverny na nás začudovane pozerali. Zdá sa, že ani nevedeli, že plody sa dajú jesť a že sú veľmi chutné. Moruše sa po grécky nazývajú μούρο (múro). Mimochodom, morušovníky lemujú hlavnú cestu v Livadi. Ani tam sme neodolali. Pamiatku na ne som si doniesla aj domov. Na košeli. 😀

Pekáreň v Karavase

Na konci Karavasu popri ceste do Agia Pelagie stojí bývalá prevádzka na lisovanie olív, ktorú prerobili na pekáreň s kaviarňou. Pečú tam sušienky, koláče slané aj sladké a najmä celozrnné sucháre, ktoré sa používajú pri príprave dakos. Ide o predjedlo alebo chuťovku vraj pôvodom z Kréty. Príprava je jednoduchá a okrem paradajok sa na ne dáva syr feta alebo mizithra. Dakos sa zdobí buď kaparami alebo olivami. Návodov na prípravu existuje nespočetné množstvo, či už na youtube alebo na weboch. Existujú medzi nimi malé rozdiely, ale základ sa nemení.

Výlet do rokliny Amir Ali sme zavŕšili návštevou pekárne, z ktorej sme si doniesli skvelé sušienky s tahini (sezamovou pastou) a orieškami, ako aj sladký kysnutý chlieb so sezamom pripomínajúci náš mazanec.

Kým som sa rozhodovala, čo kúpiť, starý pán, zrejme hlava rodiny a majiteľ pekárne, nám na ukážku spustil všetky mechanizmy a bol patrične hrdý na to, že stále fungujú.

Karavas

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Prameň Amir Ali: 36.345874, 22.949015
Prameň Portokalia: 36.347287, 22.949485
Karavas pekáreň: 36.345679, 22.954012
Karavas, parkovisko pri Amir Ali: 36.345623, 22.949085

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.