Pyrgi, dedina ako z rozprávky, Chios

Pyrgi, úchvatná stredoveká dedina na Chiose, je nadčasovým svedectvom minulosti a umeleckého dedičstva. Počas nášho pobytu na ostrove sme ju navštívili dvakrát. Raz ráno a druhý raz podvečer, takže sme sa vyhli davom turistov, ktorí prichádzali neskôr.

Pyrgi, Chios

Pyrgi je dedina ako maľovaná. Maľovaná, no nie v pravom zmysle slova. Je pozoruhodná fasádami domov zdobenými sgrafitami – geometrickými vzormi (miestny názov je xysta – ksista), ktoré remeselníci vyškrabávali do viacvrstvovej omietky. Podklad vrchnej bielej tvorí čierna alebo svetlohnedá vrstva. Sgrafito je umelecká technika pôvodom z Talianska a na Chios ju podľa všetkého doniesli Janovčania, ktorí tento ostrov ovládali vyše dve storočia. Pyrgi vďaka svojej jedinečnosti zapísali na zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Tradičnú sgrafitovú výzdobu sa miestni snažia dodržovať aj v súčasnosti.

Krátko o Pyrgi

Pyrgi leží na juhozápade ostrova 25 km od hlavného mesta. Stalo sa hlavným sídlom oblasti nazvanej Mastichochoria, ktorá zahŕňa asi 25 dedín. Obyvatelia Mastichochorie sa venujú pestovaniu mastichovníkov (Pistacia lentiscus) a zberu cennej živice – mastichy – získanej zo stromov, ľudovo nazývanej „slzami Chiosu“.

Dedina vznikla pred desiatym storočím. Vďaka opevnenému charakteru roky odolávala nájazdom pirátov, keďže domy stavali tesne jeden vedľa druhého. Jej obyvatelia mali šťastie, že ju v roku 1881 nepostihlo silné zemetrasenie, a tak si dodnes zachovala stredoveký ráz.

Obyvatelia Pyrgi, je ich asi 1200, sa zaoberajú turizmom, predovšetkým však výrobou mastichy a poľnohospodárstvom. Všade sa píše, že Pyrgi je dedina, tak zachováme tento úzus, aj keď nám jej budovy a uličky skôr pripomínali mestečko.

V Pyrgi stojí niekoľko kostolov. Najvýznamnejšie sú Kostol svätých apoštolov – Agioi Apostoloi, ktorý pochádza zo 14. storočia, a dva kostoly z 15. storočia – Kostol Usnutia Panny Márie a Kostol Nanebovzatia Panny Márie (Koimisis Theotokou), ktorému dominuje vysoká štíhla kostolná veža. Z terasy kostola sa môžete kochať pohľadom na protiľahlé domy.

Labyrintom uličiek

Poďte sa s nami túlať labyrintom malebných uličiek a podchodov, obdivovať dvoj- a trojposchodové budovy prepojené rozpernými oblúkmi, ich fasády a výzdobu balkónov. Prechádzať námestím s množstvom reštaurácií, barov a kaviarní, zájsť do pekárne po čerstvé pečivo či zákusky, alebo do obchodu so suvenírmi. Cestou pozorovať ľudí, hladkať prítulné mačky a vnímať atmosféru mestečka, v ktorom sa prelína minulosť s prítomnosťou. Hoci sme Pyrgi navštívili dvakrát, stále je to málo. Aj keby sme sa vrátili viackrát, stále by sme objavovali nové a zaujímavé miesta a zákutia.

Uličkami Pyrgosu veľké autá nejazdia, iba malé. No ani tie neprejdú všetkými. Občas sa stane, že turisti podcenia šírku uličky, a tak sa ich autíčko zasekne medzi múrmi domov.

Neoddeliteľnou súčasťou Pyrgi sú motorky. A mačky. A ešte stoličky. Veľa stoličiek, pretože stoličky sú takmer na každom kroku. Okoloidúcim aj domácim vysielajú svoje posolstvo: „Zastav sa, poseď si, pozoruj a započúvaj sa do zvukov naokolo…“

Mastichochoria, Chios

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Pyrgi: 38.228472, 25.999317
Mesta: 38.262041, 25.922756
Limenas: 38.287402, 25.930620
Olympi: 38.246876, 25.940995
Parkovisko Olympi: 38.247053, 25.940641
Parkovisko Mesta: 38.258814, 25.922513

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.