Cesta k Panagia Orfani a k pláži Kalami

Čo tak ísť ku kostolu Panagia Orfani? Slnko v ten deň zastreli oblaky, pofukoval svieži vetrík a teplota klesla na príjemných 24 °C. Ideálne počasie vybrať sa na malú turistiku na odľahlý západ Kythiry.

Panagia Orfani

Kostoly menom Panagia Orfani sú na Kythire dva. Jeden stojí na hrade v Chóre a druhý za Milopotamosom cestou k pláži Kalami na západe ostrova. Presne tam sme sa vybrali. Z rôznych častí ostrova je k nemu zhruba rovnaká vzdialenosť. Z Chóry 16,5 km, z Agia Pelagie 19 km a z Diakofti 22 km. Ak tam vyrazíte z Milopotamosu, potom len 4 kilometre.

Panagia Orfani je vlastne kláštor s kostolom ukrytým v jaskyni nad útesom. Ležia na konci asfaltovej cesty nad roklinou, ktorá začína pri vodopáde Neraida v objatí hustej vegetácie. Zaparkujeme a vystúpime z auta. Malé parkovisko je opustené a široko-ďaleko nevidno ani živú dušu. Prejdeme pár metrov a začína sa nás zmocňovať neblahé tušenie. Brána k schodom, ktorými sa schádza ku kostolu, je zamknutá.

Kostol v jaskyni vraj má rozmery 8 x 7 m. Vnútri nej sa našla svätá ikona Panagia Eleussa nazývaná aj sirota, keďže Panagia Orfani v gréčtine znamená svätá sirota. Kostol má sviatok 7. septembra, takže ak budete na Kythire v tom čase, máte šancu ho vidieť. Sledujúc video je nám naozaj ľúto, že sme sa nedostali dnu. Musí tam byť úžasná atmosféra a jedinečný výhľad.

Panagia Orfani, Kythira

Cesta k pláži Kalami

„Keď už sme zašli tak ďaleko, skúsime sa prejsť k pláži Kalami aspoň pokiaľ to pôjde,“ vravíme si. Vedeli sme, že na poslednom úseku vedúcom k pláži sa treba spustiť pomocou lana, ale dúfame, že ju uvidíme aspoň zvrchu. Veď nemusíme ísť celkom dolu, veď ani nemáme vhodnú pevnú obuv. Nebudeme riskovať.

Kráčame asi 10 minút po kamenistej ceste, vhodnej pre off-roady, no napokon aj tá končí miestom na parkovanie a ďalej sa mení na úzky chodník ponad roklinu. Pokračujeme ďalších 10 minút. Chodník končí, treba zísť dolu. Zlezieme nižšie, ale ďalej sa už neodvážime. Skala je pomerne vysoká a strmá. Manžel síce zostúpil ešte nižšie, ale na pláž nedovidel.

Ak sa vydáte na Kalami, určite si vezmite pevnú obuv a plecniak s vodou a jedlom. Pre predstavu, ako sa dostanete na pláž, pridávam video z youtube.

Hoci sme našu „misiu“ nesplnili tak, ako sme dúfali, neľutujeme. Výlet k Panagia Orfani a k pláži uprostred krásnej prírody s dramatickou panorámou stojí za pár kilometrov a trocha potu i námahy.

Panagia Orfani a Kalami Kythira

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Klaštor a kostol Panagia Orfani: 36.256261, 22.929266
Pláž Kalami: 36.254907, 22.922909

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.