Skopelos – kláštory, kostoly

Skopelos - kláštory a kostoly

Skopelos oplýva množstvom kláštorov, kostolov a kaplniek. Na ostrove je ich údajne tristošesťdesiat a natrafíte na ne takmer na každom kroku. Sú zväčša otvorené a udržiavané. Priam cítite ten pokoj, ktorý v nich vládne. Ak je niektorý kostol zamknutý a vo dverách sú kľúče, pokojne si odomknite, len, prosím, po odchode za sebou znova zamknite.

DSC_0859_K

Napríklad tak ako kostolík Agios Konstantinos pod vysielačom nad Glossou. Nie v Glosse, na ktorého vežu nie je možné ísť – vraj tamojšie schodisko má nízky strop. 

.

.

DSC_0852_K

Keď už spomínam kostolíky, pri prvej návšteve kláštora Taxiarchon z 13. storočia sme si nevšimli nízku kamennú stavbu. Pri jeho druhej návšteve sme zistili, že je to kostnica.

Agia Varvara

O ďalších kláštoroch nad mestom je dosť informácií. V kláštore Aghia Varvara, ktorý zrenovovali pred pár rokmi, sú rozmiestnené stoly a stoličky, na stoličkách mačičky, vo výklenkoch kytičky… Dnes už v ňom mnísi nebývajú. Vraj sa oň stará pani Magda. Areál kláštora je útulný na pohľad a vládne v ňom príjemná a nezabudnuteľná atmosféra.

Obyvateľky najstaršieho kláštora Agia Varvara (Sv. Barbory)
Obyvateľky najstaršieho kláštora Agia Varvara (Sv. Barbory)
DSC05219_K

Podobnú pokojnú atmosféru môžete zažiť aj pri malom kostole Agia Paraskevi. Okolo neho sme sa vracali z pláží Adrines, keď sme si chceli skrátiť cestu do našich štúdií. Tak sme sa vyhli rušnej ceste cez mesto. Kostol obklopovala kvetinová záhradka, stromy a od cesty kamenný múr, cez ktorý prevísali kvitnúce sukulenty. Jednoducho „zemský raj to na pohľad“.

Episkopi

DSC_0514_K

Na predošlej dovolenke nás zaujal vysoký kamenný múr za križovatkou smerom na Panormos. Až dodatočne som si prečítala na že je to Episkopi. Ako sa v článku píše, malo to byť biskupské sídlo s bazilikou, zostalo však nedostavané kvôli vpádu piráta Hayreddina Barbarossu v roku 1538. V nasledujúcich dvoch storočiach sídlo prestavali. Dnu sme sa, žiaľ, nedostali. No aspoň sme ochutnali sladučké biele moruše zo stromu na nádvorí pred veľkou drevenou bránou. 

Skopelos opýva množstvom kostolov. Iste však poznáte ten najznámejší. Áno, je to Agios Ioannis sto Kastri, ktorý poznáte z filmu Mamma Mia! 

Zdroj informácií
https://www.skopelosweb.gr/skopeloschurchesmonasteries

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.