Skopelos – kláštory, kostoly

KLÁŠTORY, KOSTOLY
Na kláštory, kostoly a kaplnky, ktorých je na ostrove Skopelos údajne 360, natrafíte takmer na každom kroku. Sú zväčša otvorené, čisté a vládne v nich neuveriteľný pokoj. Ak je niektorý zamknutý a vo dverách sú kľúče, tak prosím, po odchode za sebou znova zamknite.

DSC_0859_K

Napríklad tak ako kostolík Agios Konstantinos pod vysielačom nad Glossou (nie v Glosse, na vežu ktorej nie je možné ísť – vraj tamojšie schodisko má nízky strop). 

DSC_0852_K

 

.

 

Keď už spomínam kostolíky, pri vlaňajšej návšteve kláštora Taxiarchon z 13. storočia sme si nevšimli nízku kamennú stavbu – tentoraz sme sa prizreli bližšie a zistili, že je to kostnica.

.

O ďalších kláštoroch nad mestom je dosť informácií, a tak iba spomeniem, že kláštor Aghia Varvara je už opravený, aj upravený, na dvore sú rozmiestnené stoly a stoličky, na stoličkách mačičky, vo výklenkoch kytičky… Dnes už v ňom mnísi nebývajú. Vraj sa oň stará pani Magda.

Obyvateľky najstaršieho kláštora Agia Varvara (Sv. Barbory)

Obyvateľky najstaršieho kláštora Agia Varvara (Sv. Barbory)

Jednoducho je príjemný a útulný na pohľad a vládne v ňom pokojná a nezabudnuteľná atmosféra, akú som zažívala už len pri kostolíku Aghia Paraskevi. DSC05219_KOkolo neho sme sa vracali z Adrines do našich štúdií skratkou (kvalitná asfaltová cesta), aby sme sa vyhli ceste cez mesto. Obklopovala ho kvetinová záhradka, stromy a od cesty kamenný múr porastený prevísajúcimi sukulentmi. Jednoducho „zemský raj to na pohľad“.

DSC_0514_K

.

Na predošlej dovolenke nás zaujal vysoký kamenný múr za križovatkou smerom na Panormos. Až dodatočne som si prečítala na http://skopelosweb.gr/en/skopelos/article/episkopi_1  , že je to Episkopi. Ako sa tam píše, malo to byť biskupské sídlo s bazilikou, zostalo však nedostavané kvôli vpádu piráta Hayreddina Barbarossu v roku 1538. V nasledujúcich dvoch storočiach sídlo prestavali. Dnu sme sa, žiaľ, nedostali, no aspoň sme ochutnali sladučké biele moruše pred veľkou drevenou bránou.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.