Kavalourko a reliéf boha vetrov Aeolusa, Tinos

Kavalourko a reliéf boha vetrov AeolusaKavalourko je pláž a reliéf boha vetrov Aeolusa je na nej právom. Prečo? Pretože na Kykladských ostrovoch sa vietor preháňa veľmi často. Vysúša rastliny, silno čerí morskú hladinu trajektom a rybárskym člnom, ktoré sa plavia medzi ostrovmi a pevninou, a strapatí ľuďom vlasy.

Kavalourko

Kavalourko znamená v gréčtine jazdec. Prečo takto pomenovali práve pláž, to netušíme. Je však známa najmä vďaka tomu, že v neďalekej skale jeden taliansky chlapík vytesal reliéf boha vetrov Aeolusa. Pred dvoma rokmi sme reliéf pozorovali iba z diaľky. My sme však veľmi zvedaví cestovatelia, a tak sme sa k nemu tento rok prešli, aby sme ho videli na vlastné oči. 

Za Aeolusom musíme ísť do Panormosu na severozápade Tinosu. Potom pešo alebo motorkou, či autom, po nespevnenej ceste pozdĺž ľavého okraja Panormoského zálivu. Najlepšie je zaparkovať na pláži Agia Thalassa s malým plážovým barom a pustiť sa po chodníku okolo kostolíka Agios Nikolaos. Za výbežkom sa pred vami rozprestrie výhľad na peknú panenskú pláž Kavalourko. Ešte chvíľu treba pokračovať pozdĺž pobrežia, až kým nezbadáte kolmú skalu. A zrazu sa ocitnete zoči-voči Aeolusovi.

Cesta z Panormosu k pláži Agia Thalassa meria asi 2 km a trasa k reliéfu za plážou Kavalourko od pláže Agia Thalassa asi 500 metrov. Chôdza nie je náročná.

Reliéf boha vetrov

Zaujímavý je nielen reliéf boha vetrov Aeolusa, ale aj skaly okolo neho. Sú viacfarebné, jedny vyhladené od morských vĺn, iné pokryté morskou soľou a ďalšie zvetrané a zvláštne preliačené a prederavené. Akoby tam ktosi vylial betón a ďobal doň nejakou tyčou. Betón to však zrejme nie je, aj keď to tak vyzerá. 

Prečo je reliéf boha vetrov Aeolusa práve a právom na Tinose? Odpoveď je v závere staršieho článku.

Pláže Agia Thalassa a Kavalourko

Užívame si pláž Agia Thalassa na TinoePo návrate je fajn zostať na niektorej zo spomínaných piesčitých pláží a zložiť sa v tieni jednej z tamarišiek. Ak je vám Aeolus naklonený, nepostrapatí vám vlasy ani nesčerí morskú hladinu. Vtedy si môžete pokojne a bez námahy zaplávať v príjemne teplom mori s plytkým vstupom. 

icon-car.png
Panormos

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Panormos 37.659083, 25.062127 Panormos - reliéf Aeolusa

2 názory na “Kavalourko a reliéf boha vetrov Aeolusa, Tinos

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.