Tinos – dediny začarované v čase

Tinos - dediny

Tinos – dediny, spoločné črty

Prečo dediny začarované v čase? Lebo sme mali pocit, že sme sa dostali do minulosti. Alebo do rozprávky. Tinoských dedín je vraj vyše 45. Videli sme len zlomok z toho množstva, no očarili nás všetky.


Obdivovali sme typickú kykladskú architektúru – biele domy v kontraste so slnkom a vetrom vysušenou krajinou – , spleť podchodov a schodísk, symbiózu pravoslávnych a katolíckych kostolov, prácu umeleckých kamenárov a ich výtvory, ako sú mramorové vikiere či do mramoru tesané názvy ulíc, pramene zdobené mramorovým obkladom, chodníky dláždené kameňom a mramorom, jednoduché, ale vkusne upravené zákutia. Dediny malebné, čisté, udržiavané a plné kvetov, ktoré umocňujú pokojnú atmosféru ostrova. 

Tinos - dediny, pohľad z Exombourga na východ

Aetofolia

Aetofolia znamená orlie hniezdo (aétos = orol). Dedinka leží 15 km severne od Chóry a žije v nej len okolo dvadsať obyvateľov. Zaparkovali sme pred dedinou a úzkou uličkou sme stúpali na prieskum.

Uprostred dediny sa nachádza malé múzeum tradičného hrnčiarstva a ľudového umenia. Dom svojou architektúrou pripomína tradičný holubník.

Na konci dediny stojí katolícky kostol Agios Ioannis z roku 1819. Na jeho kamennú strechu sa vraj dá vyjsť po schodoch a kochať sa výhľadom na krajinu.

 Po prechádzke a návšteve múzea hrnčiarstva sme si sadli na kávu a výborný domáci cheesecake v peknej útulne zariadenej taverne s veselými stoličkami a starými fotografiami Sta Fys´ Aera. O taverne som sa dočítala, že jej súčasný majiteľ kúpil v roku 2004 polorozpadnutú ruinu, ktorú zrenovoval a nazval Στα Φυσ´ Αερα (Sta Fys Aera). Tak sa nazýval starý obchod s ovocím a zeleninou, ktorý tam kedysi fungoval, a v preklade znamená vietor fúka. Vraj preto, že v oblasti prevládajú severné vetry.

Agapi

Dedinka Agapi leží na svahu kopca 14,5 km severne od Chóry. Agapi nás privítalo pohľadom cez záplavu bugenvileí. Obišli sme ho dookola a zaparkovali nad ním. Domy si tak ako v ostatných dedinách zachovávajú tradičné architektonické prvky ostrova. Okná krášlia mramorové vikiere, úzke kľukaté chodníky sú dláždené kameňom a mramorom, podchody majú typické oblúky a nechýbajú pramene s práčovňami, obložené mramorom. Agapi znamená milovať. Podobne sa volá aj pekný kostol s modrým štítom – Agios Agapitos, čo znamená milovaný.

Hoci najviac holubníkov je postavených okolo Tarampadosu, pomerne dosť sme ich videli aj pred Agapi.

Agios Ioannis

Na svahu tejto dediny 6,5 km juhovýchodne od Chóry sme našli svoj dočasný domov. Okolo malého zálivu s piesčitou plážou sú roztratené ubytovacie zariadenia a zopár taverien. Z výbežku pod plážou sme pozorovali biele čipkované čiapočky morských vĺn a lode plaviace sa na blízky Mykonos.

Tinos - dediny, Arnados 2016Arnados

Podchodmi Arnadosu sme sa túlali v staršom článku. Dočítala som sa, že tu funguje aj folklórne a cirkevné múzeum. Domáci tvrdia, že majú najviac podchodov na ostrove. Nerátali sme ich, ale bolo ich naozaj dosť.

Dyo Choria 

Dyo Choria, alebo aj Dio Choria, kedysi tvorili dve dediny s dvoma farnosťami, ktoré časom splynuli do jednej. Dyo Choria leží asi 10 km severovýchodne od Chóry. Auto sme nechali na hlavnej ceste pod dedinou a po schodoch vyšli na príjemné malé námestie s neodmysliteľnými platanmi a prameňom s typickou práčovňou doplnenou svätým obrázkom.

Dedinu tvorí dolná a horná časť. Keď sa prejdete ponad dedinu, tak ako my v sprievode čiernej mačky (písala som o tom v článku Na výlete s čiernou mačkou), naskytne sa vám výhľad na blízke ostrovy Syros, Delos, Mykonos a dokonca aj na tie vzdialenejšie, ako je Paros, Antiparos, Naxos, Kythnos a Serifos.

Falatados

Falatados je po Pyrgose druhá najväčšia dedina na ostrove. Od Chóry je vzdialený 11 km smerom na sever. Autom to zvládnete asi za 21 minút. Teda pokiaľ nejaký čas nestrávite zastavovaním a „kochaním“ sa výhľadmi. Niekoľkokrát sme ho obchádzali a prejsť sa po dedine sa nám podarilo až v jeden podvečer. Preto sme tu veľa nefotili.

Podľa historických dokumentov existovala už 1400 rokov pred n. l. Dnes jej dominuje impozantný Kostol Agia Triada, teda svätej Trojice (nazývajú ho aj Agios Ioannis) z r. 1901 s kupolou vysokou 18 metrov a ikonami zo 17. storočia. Chodník pred kostolom dláždia čierno-biele okruhliaky a zdobí mramorová plastika. Práve bola omša, tak sme nechceli rušiť.

Falatados je známy svojím raki – anízovým alkoholickým nápojom, ktorý tu destilujú, a kvalitným vínom. V dedine sa nachádza folklórne múzeum a tzv. Dom skíc – kreslených politických vtipov karikaturistov Kostasa a Vassilisa Mitropoulosových – jedinečné a jediné múzeum tohto druhu v Grécku.

Chatzirados

Chatzirados alebo aj Hatzirados je tradičná dedina blízko o niečo väčšej dediny Ktikados. Leží 7,5 km na sever od Chóry a založili ju v 15. storočí. Aj tejto dedine dominuje veľký kostol Agia Triada s modrou kupolou, postavený v roku 1850. Dedinu sme iba obchádzali.

Isternia

Isterniu nájdete nad zálivom rovnakého mena. Amfiteátrovite sa rozprestiera na svahu kopca Meroviglia asi 18 km severozápadne od Chóry. Tak ako mnohé dediny na Tinose si aj architektúra tejto dediny zachováva tradičné prvky. Sídli tu múzeum umenia s dielami tinoských sochárov. 

Po návrate na Tinos sme boli na múzeum zvedaví, a tak sme zaparkovali pod dedinou a pešo vyšli hore do dediny. Mohli sme zaparkovať aj hore nad dedinou, ale keby nás výlet unavil, menej namáhavé by bolo zísť dolu než hore.

V malom múzeu sme sochy nenašli, zato tam vystavoval svoje diela hendikepovaný umelec Konstantinos Demertzis. Zastihli sme jeho vernisáž, čo bolo nečakané a potešilo. S týmto umelcom a jeho prácami sme sa stretli počas našej cesty v roku 2021 v Pyrgose. Zopár jeho novších prác nájdete vo fotogalérii článku Mramorový Pyrgos, návrat po rokoch.

Nakoniec sme na chvíľu zakotvili v dennom bare Mayou v príjemnom tieni košatého platanu. 

Za dedinou nad cestou vpravo stoja zvyšky kamenných veterných mlynov Myloi. Po ľavej strane zasa zaujímavý komplex kaplnky Agios Athanasios. Pod dedinou sa rozprestiera záliv Isternia s piesčitou plážou a tyrkysovým morom. Z Isternie k nemu okrem asfaltky vedie „skratka“- mramorom dláždená stará cesta.

Kalloni

Z hlavného mesta stačí prejsť 13 km na severozápad a ocitnete sa na svahu vrchu Halkovouni. Viac informácií o tejto dedine nájdete v novšom článku.

Kampos

Kampos alebo aj Kambos, leží v jednom z mála úrodných údolí Tinosu asi 8 km na sever od Chóry. Okolo Kambosu smerom na Tarampados je sústredených najviac holubníkov, ktorými je Tinos povestný. Dedina je aj rodiskom svätej Pelagie, ktorá objavila posvätnú ikonu. V dedine sú dva kostoly: katolícky Kostol sv. Trojice a pravoslávny Kostol sv. Kataríny, ktorý postavili v r. 1771 na počesť ruskej cárovnej Kataríny I. za finančnej pomoci námorného admirála Orlova. 

Auto sme zaparkovali pod cestou z južnej strany dediny. V malej taverne postarších manželov sme ochutnali tinoskú špecialitu – louza, ktorá pripomína prošuto. Veľmi mi nechutila, bola viac ako suchá. A fazule gigantes v paradajkovej šťave boli z konzervy. Nuž, stáva sa aj to. Počas siesty sme tam boli sami, tak sme dostali, čo domáci narýchlo vydolovali z chladničky. Aktualizácia: taverna je už v rukách mladých a je pekne zrenovovaná. 

O Múzeu moderného umenia maliara Kostasa Tsoklisa v budove starej základnej školy sme v čase nášho výletu nevedeli. Okrem vystavených diel autora sa v múzeu konajú rôzne kultúrne podujatia a workshopy.

Kardiani

Kardiani patrí k najkrajším a najzelenším dedinám na Tinose. Môžeme potvrdiť. Grécke ministerstvo kultúry ju označilo ako tradičnú osadu. Kardiani sa rozprestiera na strmom svahu vrchu Pateles 15 km severozápadne od Chóry. Vďaka nálezom šiestich hrobiek z geometrického obdobia, (asi 1200 – 800 pred n. l.) sa zistilo, že história dediny siaha až do staroveku. Nálezy sú uložené v tinoskom a athénskom múzeu.

Cestou do Kardiani fúkal taký vietor, že aj holuby mali problém mávať krídlami a udržať sa vo vzduchu. Dvaja turisti si fotili dedinu z auta, ani sa neunúvali vystúpiť. Zaparkovali sme na malom parkovisku nad dedinou a zišli dolu ku kostolu s fontánkou zdobenou štyrmi žabami z mramoru. V uličkách dediny nebolo po vetre ani stopy.

Kardiani obývajú katolíci aj pravoslávni. Nažívajú tu v pohode celé stáročia. Svedčia o tom dva katolícke kostoly a jeden pravoslávny. Krásne zvonové veže všetkých kostolov sú vytesané z mramoru. Dedina je bohatá na pramene, ktoré vytekajú z rôzne zdobených vodometov, ako inak, takisto z mramoru. Tradícia umeleckých kamenárov je zjavná na každom kroku.

Prešli sme sa v príjemnom chládku uličiek a podchodov a kochali sa výhľadmi na kykladské ostrovy. Posedeli sme vo vychýrenej  tradičnej kaviarni a ochutnali výborné domáce zákusky a kávu. Chýry neklamali. V dedine je aj taverna a folklórne múzeum. 

V Kardiani sme sa zastavili aj počas našej tretej návštevy ostrova. Viac v článku Volax a Kardiani, tinoské dediny II.

Tinoské dediny, KomiKomi

Komi je vzdialené od Chóry 12,5 km na severozápad a leží v najúrodnejšej oblasti ostrova. Pestujú sa tu vo veľkom množstve artičoky, ktoré sú pre ostrov typické. Každý rok v máji sa tu koná slávnosť artičok. Viac o Komi sa dozviete v novšom článku.

KoumelasKoumelas

Rybárska osada Koumelas na juhozápadnom konci Tinosu je vzdialená od Chóry asi 30 km. Osadu tvorí niekoľko domov obklopujúcich malý záliv s plážou a niekoľkými garážami pre člny, aké vidieť na ostrove Milos. Pláž pokrýva sivastý piesok s okruhliakmi a kamenná platňa. Viac o tomto mieste sa dozviete v článku Koumelas a Malli, dediny na vzdialenom konci Tinosu.

Ktikados

Ktikados leží 7 km na sever od Chóry. Do dediny sme prišli zvrchu a zaparkovali pred pravoslávnym kostolom Megalomata s modrou kopulou. Druhý kostol v dedine je katolícky Kostol svätého kríža. Ktikados nie je veľká dedina, ale nesie všetky prvky tinoskej architektúry, biele domy, dláždené chodníky, schody, podchody s oblúkmi, nádrže s vodou a práčovne.

Prešli sme na koniec dediny, kde začína chodník vedúci do dediny Kionia a na pláž rovnakého mena. Pod dedinou stojí jeden z množstva holubníkov. Stretáme mačky. Veľa mačiek. Všetky majú farebné obojky a sú pokojné a spokojné. Domáci sa o ne očividne dobre starajú. 

MalliMalli

Do Malli vedie z Chóry poriadne kľukatá a v závere aj dobrodružná cesta, ktorá meria asi 30 km a autom sa tam dostanete za dobrú hodinu. Z dediny Marlas sa k nej dostanete aj pešo, pokiaľ obľubujete turistiku. V tom prípade potrebujete pevnú obuv a veľa vody. V Malli stojí niekoľko prázdninových domov, ktoré obklopujú malú pláž so zlatistým pieskom a okruhliakmi. Viac sa dozviete v článku Koumelas a Malli, dediny na vzdialenom konci Tinosu.

Myrsini

Malebná dedina Myrsini je posledná na východe ostrova. Potom už len zvlnená drsná krajina plná balvanov, kde podľa legendy žil Aeolus, boh vetrov. Viac informácií o tejto dedine nájdete v novšom článku.

Panormos

Z Chóry je to do Panormosu približne 26 km. Z Pyrgosu necelé 3 km. Do Panormosu sme sa dostali v neskoré popoludnie. Fúkal taký silný vietor, že more vytváralo vlny, ktoré na obzore pripomínali brázdy čerstvo zoraného poľa a malé rybárske člny sa na nich zúfalo pohupovali. Prešli sme sa po nábreží. Pláž v Panormose, lemovaná píniami na ľavej strane dediny, bola takmer pustá. Vzdialenejšia pláž Kavalourko na ľavom výbežku zálivu oproti ostrovčeku Planitis je povestná podobou Aeolusa, ktorého tam do skaly vytesal jeden taliansky umelec. 

Panormos je vlastne prístavom Pyrgosu. Aj tu dominuje biela kykladská architektúra s tavernami a kaviarňami na nábreží. 

Perastra

Niekoľko záberov z tejto malej a nenápadnej dediny nájdete v novšom článku.

Tinos - dediny, PyrgosPyrgos

Pyrgos je najväčšia dedina na ostrove. Jeho návšteva sa zaradila medzi naše najpríjemnejše zážitky. Veľmi sa nám tu páčilo. O Pyrgose sa dozviete v článku Mramorový Pyrgos a v novšom článku Mramorový Pyrgos, návrat po rokoch

Smardakito

Dedina Smardakito si zachováva tradičné prvky tinoskej architektúry. Viac informácií o tejto dedine nájdete v novšom článku.

Tinos - dediny, TarambadosTarampados

Touto dedinou sme iba prechádzali pri hľadaní holubníkov. Zábery holubníkov nájdete v článku Ostrov Tinos a slávne tinoské holubníky.

Triantaros

Triantaros leží na svahu kopca 7 km severovýchodne od Chóry. Po kľukatej ceste sa tam dostanete približne  za 15 minút. Dominuje jej impozantný Kostol Agii Apostoli s červenými škridľami. V tejto dedine sme pobudli krátko. Nájdete v nej dva pramene, neodmysliteľné platany a dve taverny. Dočítala som sa, že túto dedinu si obľúbili Angličania a Nemci, ktorí si v nej kúpili domčeky a premenili ich na svoje prázdninové domy. 

Do Triantarosu sme sa vrátili v roku 2018. Dedinka na nás pôsobila menej tajomne ako pred dvoma rokmi. Akiste to bolo tým, že bolo poludnie. Pridávam niekoľko záberov. 

Tinoské dediny, TripotamosTripotamos

Tripotamos znamená dedina medzi tromi riekami. Pôsobí veľmi kompaktne. Leží necelých 6 km na sever od Chóry a patrí medzi najstaršie dediny na ostrove. Kostol s červenou strechou je zasvätený Panne Márii. Na jeseň usporadúvajú v Tripotamose slávnosť vína a nájdete tu aj folklórne múzeum. Túto dedinu sme párkrát obchádzali, navštívili sme ju až v roku 2022. O nej v samostatnom článku Tripotamos, dedina medzi tromi riekami.

Tinoské dediny, Volax 2016Volax (Volakas)

O tejto dedine posadenej  akoby v mesačnej krajine som písala v staršom článku Plavba na Tinos a cesta do dediny Volax a tiež v novšom Volax a Kardiani, tinoské dediny II.

Xinara

Xinara leží na úpätí vrchu Exombourgo 10 km severne od Chóry. Auto sme zaparkovali na začiatku dediny. Bolo pol piatej popoludní a v dedine ani živá duša. Teda až na niekoľko siestujúcich mačiek.

V stredoveku bola obchodným a kultúrnym centrom ostrova. V tzv. biskupskom paláci na začiatku dediny sídli archív a múzeum katolíckej diecézy. V dedine stoja dva katolícke kostoly: Kostol ružencovej Panny Márie, ten väčší, a Kostol apoštolov Petra a Pavla.

V malom divadle v severnej časti dediny usporadúvajú kultúrne podujatia. Z Xinary vedie turistický chodník na vrch Exomvurgo alebo Exombourgo.

Architektúru a tvár tinoských dedín ovplyvnila nielen architektúra Kyklád všeobecne, ale aj topografia ostrova a klimatické pomery. Hoci sú si tinoské dediny v mnohom podobné, každá je svojím spôsobom jedinečná.

Niektoré informácie, najmä o múzeách, som zistila až po návrate domov, preto som si v tomto článku pomohla údajmi z internetu. 

Zdroje
http://tinosecret.gr/en/listing-item/?type=Villages
http://www.wondergreece.gr/v1/en/Regions/Tinos/Wonder_Suggestions/Wonder_things_to_do
https://www.greeka.com/cyclades/tinos/tinos-villages.htm

 

2 názory na “Tinos – dediny začarované v čase

    1. ladybee Autor

      Roman, aj my ďakujeme. Tinos je úžasný. Ani tohoročná návšteva ostrova nesklamala a dokonca nám počasie prialo, takže sme mohli zájsť aj na niekoľko pláží a zaplávať si v mori 🙂

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.