Chora, Kapsali, Agia Sofia – Kythira, 7. deň

Chora, Kapsali, Agia Sofia - Chora, KythiraNavštívime Choru, hlavné mesto Kythiry, potom pláž Kapsali a jaskyňu Agia Sofia – tú na juhu. Zájdeme aj k najdlhšiemu kamennému mostu na ostrove v Katoumi a vyskúšame vodu na pláži Kombonada.

Článok Chora, Kapsali, Agia Sofia - pohľad na most v Diakofti spájajúci ostrov s prístavom.

V noci sme zabíjali komáre. Večer sme totiž slabo zatiahli sito na balkóne. O pol desiatej priplávala Porfyrousa. Chvíľu sme ju pozorovali. Dosť pofukuje, dokonca sa výrazne čerí aj morská hladina v zvyčajne pokojnom diakoftskom zálive.

 

Článok Chora, Kapsali, Agia Sofia - pohľad na dedinu Diakofti, Kythira

Chora, Kapsali, Agia Sofia 

Po neskorých raňajkách sme sa konečne vybrali do Chory. Prechádzali sme sa úzkymi uličkami a nasávali atmosféru ospalého mestečka. Všetko bolo také iné, než sme poznali v častiach Grécka, ktoré sme dosiaľ navštívili. Bielo-modré domy pripomínali architektúru stavieb na Kréte a na Kykladách. Tie vplyvy sa nedajú poprieť. Kráčali sme len tak rovno za nosom, až sme sa dostali k malej policajnej stanici. 

Odtiaľ  vedie cesta vyložená kameňmi vyleštenými rokmi priamo na hrad. Bolo dosť teplo, ale stále fúkal pomerne silný vietor. Mala som čo robiť, aby som pri fotografovaní občas udržala fotoaparát. Prechádzali sme okolo kostolov, nazreli do malého múzea s rodovými erbmi, míňali roztrúsené delá z predminulého storočia a kochali sa výhľadmi na všetky svetové strany.

Za prehliadku mestečka sme sa odmenili posedením v príjemnej kaviarni Fossa. Z Chory sme pokračovali v ďalšom poznávaní ostrova. Konkrétne pláže Kapsali ktorú sme videli z hradu. Dominantou pláže je pekný bielo-modrý maják. Postavili ho v roku 1853 za britskej správy a vedie k nemu asi tridsať schodov. 

V prístave kotví vyhliadková loď so skleným dnom, ktorá vozí turistov k ostrovu Hytra kúpať sa v modrej jaskyni. Ostrov nazývajú aj Avgo, čo v gréčtine znamená vajce.

K jaskyni Agia Sofia

Jaskyňa s kostolom Agia Sofia je od Kapsali vzdialená asi desať kilometrov. Cesta nám trvala osemnásť minút. Treba sa vrátiť sa na hlavnú cestu do Xeroniamaty a necelé dva kilometre pred ňou odbočiť doprava smerom na juh a potom pre zmenu doľava a ešte raz doľava. Posledný úsek cesty prechádza roklinou a z asfaltky pokračuje betónová cesta. Auto sme radšej zaparkovali asi 300 metrov od jaskyne. Povrch cesty je drsný a hrboľatý. S nízkym podvozkom sme nechceli riskovať.

Vstup do jaskyne Agia Sofia je nenápadný, no atmosféra vnútri jaskyne je tajomná a kostolík je úchvatný. A je tam príjemný chládok.

Článok Chora, Kapsali, Agia Sofia - most v Katoumi, kythira

 
Chvíľu sme pobudli v jaskyni a potom pokračovali v ceste cez Kato Livadi do Katoumi, aby sme si pozreli tamojší most. Má 13 oblúkov a meria 110 metrov.

DSC_0107_K

 

 

 

 

 

 
Za Katoumi sme odbočili na cestu vedúcu k pláži Kombonada. Vedie k nej úzka, ale celkom slušná asfaltka, takže sme tých asi šesť kilometrov zvládli za desať minút. Keďže celý deň fúkalo, boli dosť veľké vlny. Pláž bola opustená, teda až na dvoch mladíkov, ktorí skladali slnečníky. Nuž, zdá sa, že letná sezóna na ostrove sa definitívne končí.

Pokus dostať sa k vodnému mlynu

Článok Chora, Kapsali, Agia Sofia, Kythira

Prvý z vodných mlynov je udržiavaný a obklopuje ho pekná záhrada s banánovníkmi.

Z kamienkovej pláže sme sa ešte vybrali do Milopotamosu k vodnému mlynu. Zaparkovali sme, a pešo sa vybrali popri potoku. Niekde sme však zle odbočili, a tak sme vodný mlyn videli z druhej strany. Cestou späť sme natrafili na figovník. Oproti nám kráčali dvaja Francúzi, ktorí sa už z neho stihli počastovať. Nechali aj nám, tak sme si zopár fíg tiež dopriali.

Než sme sa vrátili do Diakofti, zašli sme do gyrosárne v Potamose a nechali si zabaliť porciu souvlaki, šiškebabu, musaky, pečených zemiakov a pita chlieb. 

Máme za sebou 2 351 kilometrov a čakajú nás lukulské hody 🙂 .

Pridaj komentár