Avlemonas, tam, kde sa zrodila Afrodita – Kythira, 8. deň

DSC_0129_KUžívame si pláž v Diakofti a podvečernú prechádzku v dedine Avlemonas, rodisku bájnej Afrodity.

Dnes sa zobúdzame do pokojného rána. Z okna sledujeme chlapíka, ktorý každé ráno renovuje svoj rybársky čln. Pokročil. Už má natretý aj spodok člna.

Predpoludním si ideme zaplávať na pláž v Diakofti. Chvíľu si hovieme na vyhriatom piesku v tieni tamarišky a potom sa znova ponoríme do vody. Tyrkysovo-modré more je pokojné, príjemne teplé, pri brehu plytké a priehľadné rybky plávajú všade, kam sa pohneme.

Po návrate do vily za nami beží Ioanna a podáva nám igelitovú tašku plnú čerstvých fíg. Ukazujem jej, že nám z toho množstva narastú bruchá. Ona sa usmeje a ukazuje, že sú dobré na peristaltiku.

DSC_0160_KPo obede a obedňajšej sieste sa chystáme na pláž Kaladi. Manžel zaspal. Trocha ho opálilo, preto vyrážame na cestu až o piatej. Pri kostole vysoko nad plážou sa asfaltka končí. Dolu vedie kamenistá poľná cesta, takže radšej zaparkujeme a niekoľko metrov prejdeme pešo. Zdá sa, že pláž je ešte vždy dosť ďaleko. 

Vraciame sa k autu a pokračujeme do Avlemonas. Na Kaladi sa raz určite vrátime. Len budeme potrebovať auto s vyšším podvozkom.

Pred Avlemonas leží dlhá pláž Paleopoli, DSC_0173_Kpokrytá pieskom a malými okruhliakmi. 

 

 

 

Prichádzame do Avlemonas. Je to veľmi pekná, malebná dedina. Možno najkrajšia na ostrove. Prevláda tu architektúra ovplyvnená Krétou. Všade bielo-modré domy, štúdiá, taverny, oku lahodiace zákutia, mačky, pokojná atmosféra podvečera. Prejdeme sa k prístavu, k malej osemhranej benátskej pevnosti. Sú v nej ešte delá z predminulého storočia. A zájdeme k malému zálivu, v ktorom sa údajne zrodila Afrodita. Večer je už záliv opustený, iba na hladine sa hojdá niekoľko rybárskych člnov.

Do Diakofti sa vraciame skratkou. Je to betónová cesta, na ktorú odbočujeme za ruinami starovekého mesta Skandia. Skratka meria asi 3 kilometre, potom sa napája na hlavnú cestu medzi Aroniadikou a Diakofti. 

Do Sirene prichádzame po ôsmej. Ioanna nám dáva dobrú noc.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.