Lykodimou, Potamos, Agia Moni – Kythira, 6. deň

Lykodimou, Potamos, Agia Moni - ale najprv východ slnka s vrakom lode Nordland.Lykodimou, Potamos, Agia Moni sú miesta, kam sa dnes vypravíme. Teda na pláž Lykodimou na západe ostrova, do dediny Potamos na gyros pita a za súmraku do kláštora Agia Moni.

Len čo sa rozvidnelo, natiahli sme si plavky a vybrali sa na pláž v Diakofti. Na nábreží sme minuli asi dve taverny, hotel a mólo pre rybárske člny. Za ním sa ťahá pomerne dlhá piesčitá pláž s tyrkysovo-modrou vodou a pozvoľným vstupom. Zložili sme sa pod tamaryšky a hneď sa vrhli do mora. Okolo nás sa mihali takmer priehľadné rybky. Vidno bolo iba ich tiene na plytkom dne

Serpentínami na Lykodimou

Po návrate, sprche a sýtych raňajkách sme si dopriali oddych. Po obede asi po šestnástej sme sa rozhodli prebádať pláž Lykodimou na západe ostrova. Za Aroniadikou treba odbočiť doľava na Logothetianiku a potom po úzkej, ale celkom slušnej, asfaltovej ceste stále na západ. No, nie celkom, občas treba prekonať prudké serpentíny. Dolu je dostatok miesta na parkovanie. A v sezóne tam funguje aj kantína. Na pláži je stará mína a kanón z druhej svetovej vojny.

Na Lykodimou bolo len zopár ľudí a jeden obytný voz. Voda bola číra aj teplá, no topánky do vody sa mi zišli, keďže sa tu striedal piesok s okruhliakmi. Vraj je odtiaľto krásny západ slnka, na ten sme si však nepočkali.

Potamos náš obľúbený

Prázdne žalúdky nás zaviedli do gyrosárne v dedine Potamos na severe ostrova. Posedeli sme za stolom na námestí a vychutnávali svoj prvý gyros pita na ostrove a čerstvú pomarančovú šťavu. Tú v gyrosárni neponúkajú, no ochotne nám ju priniesla slečna z taverny naproti.

Serpentínami aj ku kláštoru Agia Moni

Na spiatočnej ceste sme odbočili na úzku asfaltku, ktorá viedla ku kláštoru Agia Moni. Hneď ako sme vystúpili, uvideli sme čierneho psa uviazaného na dlhej reťazi. Len čo nás zbadal, začal poskakovať a vrtieť chvostom. Dali sme mu psie krekry a už sme boli kamaráti. Z Agia Moni je pekný výhľad na všetky svetové strany – na vnútro ostrova, na Avlemonas na juhu, aj na Diakofti na východe ostrova. A tiež na západ slnka. Kláštor už bol zavretý, prišli sme neskoro. Pre verejnosť je otvorený do pol ôsmej.

Asi o štvrť na desať sme si všimli zvýšený ruch v prístave. Prišiel trajekt Sea Lane Lines z Kissamosu a pokračoval do Gythea. Keďže sa končil víkend, k prístavu sa vytvorila reťaz zo svetiel áut obsadených výletníkmi, ktorí sa vracali domov na pevninu. Trajekt odplával asi o desiatej. 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.