Kythira – kláštory a kostoly

KLÁŠTORY

Kláštory zohrali v dejinách Kythiry významnú úlohu. Uvádzam tie významnejšie.

Kythira - kláštory a kostoly, Agia MoniKláštor Agia Moni stojí na jednom z najvyšších vrchov Kythiry. Z kláštora je skvelý výhľad na Diakofti aj na zvyšok ostrova. Slávny revolucionár Theodoros Kolokotronis, ktorý sa skrýval v pôvodnom kostole v roku 1803, dal sľub, že keď zvíťazí grécka revolúcia (v roku 1821), tak sa vráti a pôvodný kostol prebuduje. Tak sa aj stalo. A kostol zasvätili panne Márii.

Kythira - kláštory a kostoly, Myrtidion

Kláštor Myrtidion leží asi 12 km od hlavného mesta. Podľa povesti tu pastier oviec našiel v 14. storočí ikonu Panny Márie. Hoci ju vzal domov, na druhý deň zmizla a našla sa znova na pôvodnom mieste. Preto tam dedinčania postavili malý kostol. Postupne dobudovali dve krídla a v 19. storočí tu založili kláštor. V kláštore je veľmi pekná záhrada, zaujme zvonová veža a pozlátená ikona čiernej Madony, patrónky ostrova, najvzácnejšia pamiatka na ostrove. Pri vstupe do kláštora je obchod s ikonami a so suvenírmi náboženského charakteru.

Kláštorov je na ostrove viac. Kláštor Agia Elessa (nesúci meno ženy martýrky) leží vysoko na kopci nad Livadi, kláštor Agios Theodoros (pomenovaný podľa sv. Teodora, patróna Kythiry) stojí za dedinou Logothetianika a malý kláštor a kostol Agios Ioannis o en Krimno (sv. Jána na útese) prilepený ku skale nad Kapsali, ktorý je súčasťou kostola (pozri nižšie).

KOSTOLY

Kostolov je na ostrove nespočetne veľa, tak ako v celom Grécku. Niektoré uvádzam vyššie, keďže sú súčasťou kláštorov.

Kythira - kláštory a kostoly, Agios IoannisV skale nad Kapsali stojí kostol Agios Ioannis. Podľa povesti sem prišiel Ján Evangelista potom, ako ho vyhnali z Ríma. Tu začal písať Apokalypsu, predtým než odišiel na ostrov Patmos. Kostol tvoria dve oddelené budovy, nižšia, postavená pred 500 rokmi, slúžila ako ubytovanie pre mníchov a vyššiu tvorí spomínaný kostol v skale. Vedú k nemu kamenné schody. Vnútro kostola je vlastne vytesané do skaly. Výstup síce dá zabrať, ale pohľad na Kapsali stojí za to.

Kythira - kláštory a kostoly, kostol Agios Nikon

Nás zaujal kostolík Agios Nikon neďaleko Potamosu. Má jednoduchú kupolu a fresky z 11. a 13. storočia, ktoré sme však nevideli, pretože bol zavretý.

.

.

Zaujímavý je aj kostol Panagia Orfani, takisto vytesaný do skaly. Stojí nad roklinou neďaleko ťažko dostupnej pláže Kalami. Dá sa k nemu dostať popri potoku, ktorý tečie od vodopádu Neraida, okolo niekoľkých opustených vodných mlynov. obklopených bujnou zeleňou. 

Zvláštnosťou ostrova je kostol Agios Dimitrios – Pourko západne od Livadi. Tvorí ho jedinečný zhluk štyroch kostolov, z ktorých dva netradične smerujú na sever. Postavili ho v 13. storočí a má len jeden vchod zo západnej strany. Vnútri sú vzácne fresky z 13. a 14. storočia. 

Fresky z mnohých uzamknutých kostolov sa nachádzajú v Múzeu byzantského a postbyzantského umenia v Kato Livadi.

Pridaj komentár