Liečivé Termopyly – Peloponéz 2015, 2. zastávka

TermopylyZa značkou Termopyly stačí odbočiť z diaľnice, prejsť okolo zrušenej čerpacej stanice a ocitnete sa pri nenápadne ukrytom termálnom prameni. Aj toto miesto sa spája s dávnou históriou. Dnes ho vyhľadávajú najmä domáci, ale i turisti.

Termopyly – toto bola naša v poradí tretia zastávka pri tomto prameni. Očividne  sa tu vôbec nič nezmenilo. Voda bola rovnako horúca, a tak ako my, zastavilo sa tu len zopár zvedavcov. Teda až na jedného domorodca, staršieho pána. Ten nám vravel, že sem chodieva často, no najmä v zimnom období. Pochvaľoval si, ako táto liečivá voda prospieva jeho kĺbom.

V horúčave, aká panovala začiatkom septembra v celej Európe, sme sa netúžili máčať v štyridsaťstupňovej termálnej vode. Napriek tomu sme však konečne chceli vypátrať miesto, odkiaľ voda pramení. A tak sme si obuli kroksy a vybrali sa po prúde, po šmykľavých kameňoch a pichľavej tráve k prameňu. Našli sme jazierko, z ktorého dna ako aj spopod veľkej skaly vyteká horúca voda. Tá potom tečie dolu potokom  k miestu, kde tvorí vodopád a pod ním bazén, v ktorom je vody asi po plecia. Cesta k jazierku nám trvala asi päť minút.

Cestou sa nám pomedzi nohy prešmykol malý had. Dodatočne som sa dozvedela, že je to užovka zlostnáHierophis gemonensis, ktorá sa u nás nevyskytuje.
https://en.wikipedia.org/wiki/Balkan_whip_snake

Späť k zaparkovanému autu sme prešli borovicovým lesíkom. Stopy pneumatík a smeti naznačovali, že ľudia navštevujú liečivý prameň húfnejšie a častejšie, než sa na prvý pohľad zdá. Nie však v žiari leta, ale skôr v chladnejších mesiacoch, tak ako spomínal starý pán.

Slovo Termopyly Θερμοπύλες znamená horúca brána. Miesto, kde bol podľa gréckej mytológie vstup do Hádovho podsvetia. Viac ho však spájame s predstavou udatných 300 bojovníkov v slávnej bitke o Termopyly.

icon-car.png
Grécko 2015

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Grécko 2015 38.709089, 22.537079 Thermopyly

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.