Arkádska brána, stará Mesénia, západné pobrežie Peloponézu – 11. zastávka

Arkádska bránaNaše putovanie pokračuje: na miesto známe ako Arkádska brána, okolo zlodeja vody v starej Mesénii, cez Valiru, kde znížime stavy čokoládových myší, a zakotvíme v rybárskej dedine Kakovatos na západnom pobreží.

Arkádska brána

Arkádska brána je krátkou zastávkou cestou na západné pobrežie Peloponézu. Leží asi kilometer od dediny Mavrommati nad starou Meséniou pod vrchom Ithomé. 

Mavrommati a hradby starej Mesénie

Mavrommati a hradby starej Mesénie

Arkádskej bráne som písala v článku o starej Mesénii. Je súčasťou mestských hradieb, ktoré obklopovali Meséniu. Z týchto hradieb, ktoré patria medzi najzachovanejšie opevnenia starého Grécka, zostal iba 9 kilometrov dlhý kamenný múr, široký 2 až 2,5 metra. Arkádska brána je vrcholným dielom vtedajšej vojenskej architektúry a v skutočnosti ju tvoria dve brány „dipylony“ vsadené do polkruhov s priemerom 19,7 metra. Samotná brána, resp. jej zvyšky, má šírku 5,32 metra. Bránu obklopovali štvorhranné veže široké 6,5 metra. Tam mali stanovište vojaci, ktorí mali výhľad do krajiny a ktorí kontrolovali príchodzích. 

Stará Mesénia

stojí za návštevu, ak máte radi pamiatky. Keďže sme ju navštívili pred niekoľkými rokmi, zastavili sme sa iba v Mavrommati a od cesty sme cvakli zopár záberov. Súdiac podľa bagrov, archeologický prieskum naďalej pokračuje. Viac fotografií zo starej Mesénie so stručnými informáciami nájdete v spomínanom článku.

Ithome

Vrch Ithomé (Ithomi alebo Vourkano) nad dedinou Mavrommati a starou Meséniou meria asi 800 metrov a leží 25 kilometrov od Kalamaty. Na jeho vrchole sa nachádzajú ruiny Artemidinho chrámu (Artemida – alebo Artemis – bola grécka  bohyňa lovu) a prameň. Ten údajne slúžil ako tzv. klepsydra – vodné hodiny, teda podobne ako presýpacie hodiny.

MavrommatiDomáci tvrdia, že tá pôvodná klepsydra sa nachádza v centre Mavrommati. Klepsydra (κλεψύδρα) doslova znamená zlodej vody! Keď sme šli okolo, ani sme netušili, že tam niečo také existuje. 

 

 

ČokomyšVraciame sa na hlavnú trasu. Ešte sa na chvíľu zastavujeme vedľa nenápadnej kaviarne takmer na konci dediny Valira oproti obchodu so záhradkárskymi potrebami. Objednávame si kapučíno a obľúbené čokoládové myši. Tu by sme teda nečakali ani jedno ani druhé. Sympatický starší pán, ktorý vyzerá skôr ako učiteľ než obchodník, nám doniesol všetko, čo máme ku káve radi: škoricu (azda nám niektorí baristi odpustia 🙂 ), hnedý cukor aj vodu.

Na západnom pobreží

Pre individuálnych cestovateľov: Z Valiry pokračujeme na sever k dedine Zevgolato. Potrebujeme sa dostať na hlavnú cestu do Kalo Nero. Preto za Zevgolatom musíme prejsť popod viadukt a odbočiť prvou cestou doprava a potom ešte raz doprava na hlavnú. Iste, z Valiry sme sa mohli napojiť na diaľnicu, ktorá vedie z Kalamaty, ale takto to bolo najbližšie. V Kalo Nero sme načerpali benzín a pokračovali hore na sever.

Na mape sme si vyhliadli pláži Elea, a tak tu zastavujeme. Je práve poludnie. Teplo zmierňuje slabý vietor. Na pláži je pusto a na mori sú mierne vlny. V dohľade sa však nenachádza žiadne ubytovanie. To je až v dedine Elea. A tak pokračujeme ďalej na sever. Pláž na západnom pobreží Peloponézu je súčasťou dlhočizného piesčitého pobrežia, kam až oko dovidí. Presnejšie od Kalo Nero až po Katakolo ležiace južne od Killini, čo je asi 63 kilometrov.

Pôvodne sme uvažovali, že sa zložíme v dedine Zacharo, no nakoniec sme zakotvili v rybárskej dedine Kakovatos. Ubytovanie na dve noci sme našli veľmi rýchlo. Lepšie časy už na prvý pohľad zažilo dávnejšie a nebolo také pekné ako v Kardamyli alebo na pláži Zaga. Bolo však čisté, a vlastne, aj tak sme väčšinu dňa trávili mimo. Video pláže je TU.

Taverna v KakovatosNa večeru sme zašli do neďalekej taverny u Chrisy, ktorú sme videli z balkóna izby. Nachádza sa na pravej strane cesty vedúcej k pláži. Zelenú fazuľku a králičie stifádo s pohárom vína sme zlupli skôr, ako sme stihli odfotiť.

 

 

Západné pobrežie Peloponézu

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Kakovatos: 37.456180, 21.645210
Arkádska brána: 37.186809, 21.913347

 

2 názory na “Arkádska brána, stará Mesénia, západné pobrežie Peloponézu – 11. zastávka

  1. Ivana

    Moc pěkné, to dlouhé písečné pobřeží severně od Kalo Nero, mě fascinuje a tvé fotky… paráda.

    1. ladybee Autor

      Ivanka, ďakujeme. To bola najdlhšia pláž, akú sme doteraz v Grécku videli (a to som si hovorila na Zaga beach, že „jé, aká dlhá pláž“ 🙂 )

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.