KYTHIRA – KLÁŠTORY
Kláštory a kostoly zohrali v dejinách Kythiry (a nielen na nej) významnú úlohu. Uvádzam tie významnejšie.
Kláštor Agia Moni stojí na jednom z najvyšších vrchov Kythiry. Z kláštora je skvelý výhľad na Diakofti aj na zvyšok ostrova. Slávny revolucionár Theodoros Kolokotronis, ktorý sa skrýval v pôvodnom kostole v roku 1803, dal sľub, že keď zvíťazí grécka revolúcia (v roku 1821), tak sa vráti a pôvodný kostol prebuduje. Tak sa aj stalo. A kostol zasvätili Panne Márii. Otvorené denne od 10 – 14 h a od 17:30 – 20. h.
Kláštor Myrtidiotissa leží asi 12 km od hlavného mesta. Podľa povesti tu pastier oviec našiel v 14. storočí ikonu Panny Márie. Hoci ju vzal domov, na druhý deň zmizla a našla sa znova na pôvodnom mieste. Preto tam dedinčania postavili malý kostol. Postupne dobudovali dve krídla a v 19. storočí tu založili kláštor. V kláštore je veľmi pekná záhrada, zaujme zvonová veža a pozlátená ikona čiernej Madony, patrónky ostrova, najvzácnejšia pamiatka na ostrove. Pri vstupe do kláštora je obchod s ikonami a so suvenírmi náboženského charakteru. Veľká slávnosť sa tu koná 24. septembra na oslavu dňa, keď našli ikonu. Otvorené denne od 8 – 20 h.
Kláštor Agia Elessa (nesie meno ženy martýrky). Leží vysoko na kopci nad Livadi. Elessa bola dcérou Elladiosa z Peloponézu. Prišla na Kythiru a stala sa mníškou, pretože jej otec neprijal kresťanské náboženstvo. Našiel ju a zabil v roku 375 n. l. Súčasný kostol postavili v roku 1871. Z kopca sa naskytne výhľad na juhozápadnú a západnú časť ostrova. Bol zatvorený, ale mohli sme sa prejsť v jeho areáli.
Agios Theodoros
Tento kláštor, pomenovaný podľa Osiosa Theodorosa, patróna Kythiry, stojí za dedinou Logothetianika. Theodoros žil na Kythire ako mních v 10. storočí n. l. Pochádzal z Koroni, ale prišiel z Monemvasie, aby tu žil asketickým životom. Po jeho smrti postavili na mieste kostol, ktorý v roku 1630 zrenovovali a dostavali zvonovú vežu. Budova v románskom štýle na nádvorí slúžila počas britskej nadvlády ako chlapčenská škola. Tamojší pop Petros asi držal bobríka mlčanlivosti, ale dvere do kostola nám odomkol a počkal, kým si ho prezrieme. Návštevné hodiny neboli vyvesené. Boli sme tam o 14:30 h, tak predpokladáme, že býva otvorené ako Agia Moni.
Malý kláštor a kostol Agios Ioannis en Krimno (sv. Jána na útese) prilepený ku skale nad Kapsali, je súčasťou kostola (pozri nižšie).
KYTHIRA – KOSTOLY
Kostolov je na ostrove nespočetne veľa, tak ako je v Grécku bežné. Uvediem len zopár. Niektoré spomínam aj vyššie, keďže sú súčasťou kláštorov.
V skale nad Kapsali stojí kostol Agios Ioannis. Podľa povesti sem prišiel Ján Evangelista potom, ako ho vyhnali z Ríma. Tu začal písať Apokalypsu, predtým než odišiel na ostrov Patmos. Kostol tvoria dve oddelené budovy, nižšia, postavená pred 500 rokmi, slúžila ako ubytovanie pre mníchov a vyššiu tvorí spomínaný kostol v skale. Vedú k nemu kamenné schody. Vnútro kostola je vlastne vytesané do skaly. Výstup síce dá zabrať, ale pohľad na Kapsali stojí za to. Bol zatvorený, vraj dočasne.
Na kopci medzi dedinami Diakofti a Avlemonas ležia dva kostoly: Agios Georgios a Agios Nikolaos. O nich som písala v samostatnom článku. Z kopca sa nám naskytol úžasný výhľad na všetky svetové strany.
Nás zaujal kostolík Agios Nikon uprostred lúky neďaleko dediny Potamos. Má jednoduchú kupolu a fresky z 11. a 13. storočia, ktoré sme však nevideli, pretože bol zavretý.
ĎALŠIE ZAUJÍMAVÉ KOSTOLY
Byzantský kostol Agios Petros leží v pokojnej atmosfére borovicového lesíka neďaleko dediny Arei blízko Mylopotamosu. Pochádza z 10. – 12. storočia a z hlavnej cesty sa k nemu dostanete po úzkej betónovej ceste. Bol zatvorený.
Zaujímavý je aj kostol Panagia Orfani, takisto vytesaný do skaly. Stojí nad roklinou neďaleko ťažko dostupnej pláže Kalami. Dá sa k nemu dostať popri potoku, ktorý tečie od vodopádu Neraida, okolo niekoľkých opustených vodných mlynov obklopených bujnou zeleňou. Autom sa k nemu dostanete poľnou cestou z Mylopotamosu. Nemali sme šťastie, bol zatvorený.
Zvláštnosťou ostrova je kostol Agios Dimitrios – Pourko západne od Livadi. Tvorí ho jedinečný zhluk štyroch kostolov, z ktorých dva netradične smerujú na sever. Postavili ho v 13. storočí a má len jeden vchod zo západnej strany. Vnútri sú vzácne fresky z 13. a 14. storočia. Aj tento krásny starý kostol bol zatvorený.
Fresky z mnohých uzamknutých kostolov sa nachádzajú v Múzeu byzantského a postbyzantského umenia v Kato Livadi. Kythira, samozrejme, oplýva oveľa väčším množstvom kostolov, nájdete ich v každej dedine, a niekedy aj viac než len jeden.
Ďalšie informácie o kláštoroch v angličtine na tejto adrese.
Viac o kostole Agios Ioannis en Krimno nájdete na webe Kythiry.