Argos, divadlo a mesto

Argos je mestečko pod hradom Larissa, ktorý sme navštívili v predošlom článku. Dnes sa pozrieme na divadlo, rímske kúpele, kriterion, agoru a prejdeme sa k námestiu sv. Petra.

Argos, divadlo

Divadlo v Argose patrí medzi najväčšie staroveké divadlá v Grécku. Svojho času pojalo 20 000 divákov v troch horizontálnych sekciách. Rozkladá sa viac do výšky ako do šírky. Schody sme nerátali, vraj ich je osemdesiat tri. V každom prípade treba po nich stúpať opatrne, pretože sú dosť strmé a nepravidelné.

Divadlo postavili v roku 320 pred n. l. v období tzv. helenizmu. V roku 120 nášho letopočtu ho Rimania zrenovovali a neďaleko neho postavili odeón, čo je budova určená pre súťaže v speve a hudobné predstavenia. Divadlo malo dva vchody, jeden zo severu, druhý z juhu, a orchestru podobne ako Epidaurus. V divadle sa konali nielen klasické divadelné predstavenia, ale aj rôzne festivaly, stretnutia a športové zápolenia v atletike. Sem sa presunuli aj tzv. nemejské hry. Divadlo v Argose stratilo svoj význam v 5. – 6. stor. n. l.

Rímske kúpele postavili na ruinách chrámu zasvätenému Serapisovi, bohu prineseného z Egypta. Zasvätili ich Asklepiovi a fungovali v rokoch 117 – 136 n. l., pričom jedny boli verejné a dvoje súkromné. Počas vykopávok v rokoch 1994 – 1995 sa našli viaceré sochy, ktoré obklopovali kúpele. Archeológovia odhalili aj geometrické mozaiky, rôzne hlinené nádoby a lampy.

Nymfaion, alebo nymfeum, je monumentálny fontánový dom pomenovaný po nymfách – vodných vílach. Pravdepodobne ho dal postaviť rímsky vládca Hadrián v 2. storočí nášho letopočtu. Mimochodom, Hadrián vraj bol bol najfilhelénskejší zo všetkých rímskych cisárov a dobre známy svojimi dobrodenia pre grécke mestá a za svoje dal postaviť aj akvadukt dlhý 30 kilometrov, ktorý privádzal k fontáne vodu z okolitých kopcov. Ako asi vyzeralo nymfaeum nájdete na tejto stránke. Pred fontánovým domom stálo tzv. kriterion – konštrukcia pod holým nebom – zo 6. – 3. storočia pred n. l. Pravdepodobne slúžil ako tribunál (súdny dvor), podobne ako areopág v Aténach.

K nymfaionu a ku kriterionu sme prešli po chodníku nad divadlom.

Agora, teda staroveký trh, sa nachádza cez cestu oproti divadlu a vznikla približne v 6. storočí pred n. l. Jej stredom bol chrám Apollóna Lykia, skrýval však aj verejné dokumenty mesta.

Archeologické nálezisko je otvorené od 8:30 – 15:30 h, vstupné je 3 €/znížené 2 €.

Mesto Argos sme mali z hradu Larissa ako na dlani. Po návšteve divadla sme sa prešli do mesta. Po prehliadke hradu a divadla nám dobre padlo posedieť si pri káve, zákusku a pohári čerstvej pomarančovej šťavy v kaviarni neďaleko sochy Marka Twaina. Cestou k autu sme sa ešte zastavili pri fontáne na Námestí sv. Petra. Túto mramorovú fontánu so štyrmi levmi inštalovali pomerne nedávno, v roku 2022. Okrem levov ju zdobia aj Danaidky (dcéry mýtického kráľa Argosu Danaa). Fontána má šírku 7 a výšku 5 metrov a vznikla v spolupráci s Najvyššiou školou výtvarných umení v Aténach.

Gréci považujú Argos za najstaršie mesto v Grécku. Je to príjemné mestečko a zaslúži si dlhšiu návštevu. Aby som nenosila drevo do lesa, tak o jeho histórii a súčasnosti sa viac dozviete napríklad na wikipédii.

https://whc.unesco.org/en/tentativelists/5869/
https://archaeopresspublishing.com/ojs/index.php/RCRF/article/view/2102/1722

icon-car.png
Argos

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Argos 37.632034, 22.719287 Argos, divadlo

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.