Geotrasa medzi obrími balvanmi – Tinos

Geotrasa medzi skalnými útvarmi - Tinos

Tinoské balvany sú podľa jedného z mýtov pozostatkami bitky medzi bohmi a obrami. Podľa geológov ide o granitové skaly, ktoré vznikli pred 15 – 25 miliónmi rokov. Zmenami teploty, vlhkosti a trením spôsobeným vetrom erodovali a nadobudli guľovitý tvar. Nie sme geológovia, no tinoské balvany nás fascinujú, a preto sa v tomto článku budeme venovať im.

Geotrasa, resp. geoturistická trasa, zahŕňa zaujímavú lokalitu s rôznymi morfologickými formami skalných útvarov, pozostatkami po baníckej činnosti, s výverom minerálnych prameňov, s rašeliniskom a pod.

Geotrasa môže byť po založení odrazovým mostíkom k vytvoreniu geoparku. Geolokalita, resp. geologická lokalita, je miesto, ktoré ponúka turistické zážitky prostredníctvom geológie a interpretácie krajiny. Geotrasa býva značená alebo k nej existujú mapy s GPX súradnicami. Môže ju viesť sprievodca, alebo sa na ňu môžete vydať individuálne tak ako my. Toľko na vysvetlenie.

Tinos okrem Chrámu Panagia Evangelistria, benátskych holubníkov, malebných dedín, pláží, lokálnej kuchyne, vzmáhajúcich sa malých vinárstiev a mikropivovaru ponúka i viaceré geotrasy zaujímavými miestami. Jednou z nich je aj trasa medzi granitovými balvanmi neuveriteľnej veľkosti a neskutočných, niekedy až bizarných tvarov.

Kadiaľ ísť

Stránka tinostrails.gr, ktorou sme sa riadili počas túry, má perfektne zdokumentované geotrasy s popisom, fotografiami aj geodátami. Plánovali sme prejsť len malú, ale zaujímavú časť za dedinou Falatados – na geotrase M2 je to tá „slučka“ – a vrátiť sa po ceste späť k zaparkovanému autu. Dostali sme sa však „do slepej uličky“. Chodník za strmými schodmi vytesanými do skaly bol totálne zarastený pichľavým krovím. V záujme zachovania integrity sme nechceli pokračovať ďalej, a tak sme sa vrátili späť.

Ešte sme prešli autom k miestu, kde mal vyústiť turistický chodník, kadiaľ sme sa plánovali pôvodne vrátiť. Bol tam uzučký priechod, no ďalej sme už nešli. V každom prípade sme si z tejto túry odnášali nezabudnuteľný zážitok. A miernu svalovicu.

Teraz sa môžete s nami pokojne a bez rizika vybrať na virtuálnu túru krajinou, ktorá nás očarila svojou divokou krásou.

Ak sa raz vyberiete na geotrasu M2 osobne, nezabudnite na pevnú obuv, vodu a možno aj palice. Aspoň mne sa zišli. Mimochodom, niekoľko pekných balvanov nájdete v článku Tinos, o balvanoch, holubníkoch a tak ďalej.

Odkazy a použitá literatúra

https://australiangeoparksnetwork.org/what-is-a-geotrail/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Granit
https://cs.wikipedia.org/wiki/Geotrasa_sudetsk%C3%A1

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.