Gerontoelia, najstarší olivovník na svete, Naxos

Gerontoelia doslova znamená stará oliva (geros – starý, elia – oliva). Našli sme ju vďaka popisu priateľky Marcely, ktorá nás na ňu naviedla. Okrem iného napísala: „…pôjdete okolo kamenného múrika, v ktorom je zabudovaná stará práčka.“ Zdalo sa nám to neuveriteľné, ale tá práčka tam skutočne je.

Gerontoelia, najstarší olivovník na svete je z Naxosu.

Gerontoelia je podľa gréckeho agronóma a výskumníka Giorgosa Kostelenosa najstarší olivovník na svete. Olivovník z ostrova Naxos má vraj viac ako 5000 rokov, a teda je starší než olivovník v Ano Vouves na Kréte. Dokonca starší ako minojská civilizácia.

Rokmi sa kmeň stromu rozdelil na niekoľko menších kmeňov a vytvoril elipsu s priemerom 10,8 m a s obvodom 29 m. Gerontoelia patrí k odrode egejská Throumboulia. Stále sa pestuje na južnejšie položených gréckych ostrovoch, v Atike, na Evii, Lesbose, Chiose, Dodekanézach, Kythire a samozrejme Kréte.

Olivovníky rástli v Grécku už pred 50 000 rokmi a minimálne pred 6 000 rokmi ich dokonca vedeli množiť z odrezkov. Mimochodom, vedeli ste, že v Grécku rastie vyše 130 odrôd olivovníkov? A že odroda Thromboulia je jediná, ktorej plody sú jedlé v surovom stave a bez spracovania? Ak sa chcete o olivovníkoch dozvedieť viac, môžete si preložiť článok z gréckej stránky.

Kde nájdete olivovník?

Od veže Bazeos sme pokračovali na juh asi 1 km. Minuli sme odbočku, tak sme sa museli otočiť naspäť a nabehnúť na poľnú cestu vpravo. Je tam ukazovateľ s gréckymi nápismi Vrisi Adisarou a Kastro Adisarou (vrisi znamená prameň). Asi po stopäťdesiatich metroch sme sa dostali na rázcestie. Vľavo vedie cesta ku kostolu Agios Ioannis napravo asi sedemdesiat metrov ku kamennému múriku so spomínanou zabudovanou automatickou práčkou. Stojí tam akási minibudova a céder.

Ďalej sme už postupovali pešo, pretože z cesty vytŕčali ostré kamene a riskovať prepichnuté pneumatiky sme naozaj nechceli. Trasa vedie popri nízkom kamennom múre po pravej strane. Po sedemdesiatich metroch sa chodník zvažuje k riečke. Miesto je ohradené, bránička zaistená hrubým lanom. Keď sme prišli, koryto riečky obklopené starými platanmi a mastichovými kríkmi, bolo vyschnuté. Najprv sme zbadali prameň Adisaros a za ním schodíky k miestu, kde rastie starý olivovník. Vzadu pod skalou stojí malý byzantský kostol Agios Isidoros zo 6. až 7. storočia, otvorený a udržiavaný.

K olivovníku sa dostanete aj z Demétrinho chrámu, odkiaľ je to asi 2 km na juhovýchod. Potom odbočíte doprava ku kostolíku Agios Ioannis a pokračujete, ako som písala vyššie. Možno vám pomôže krátke videjko z autokamery.

Cestou k olivovníku, ba ani pri ňom, sme nikoho nestretli, a tak sme si atmosféru tohto zvláštneho miesta mohli vychutnať celkom sami. Spoločnosť nám robili iba cikády, ktorým bolo úplne jedno, aké jedinečné je to miesto.

Gerontoelia, Naxos

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Gerontoelia - olivovník: 37.020488, 25.441713
Bazeos, Naxos: 37.039935, 25.449915
Demétrin chrám, Naxos: 37.029150, 25.431276

Zdroj informácií
https://www.zorbabook.com/post/52/olive-tree-naxos

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.