Kláštor Moundon je v súčasnosti opustený. Keď sme prišli, dvere boli zamknuté. Visel však na nich oznam s telefónnym číslom. A tak sme vzali mobil, vyťukali číslo a po chvíli sa ozval ženský hlas. Po desiatich minútach dorazila mladá žena, odomkla dvere do kostola, zažala svetlo a nám od prekvapenia spadla sánka.
Interiér kostola
Keď sa rozsvietili lampy, z prítmia sa vynorili portréty svätcov a výjavy zo Starého i Nového zákona. Niektoré maľby vzbudzujú posvätnú úctu, iné hrôzu. Je na nich čert s plamenným zrakom, vyškerená smrtka aj obludná zubatá veľryba. Upútala nás maľba s nápisom „Rebrík do neba“, ktorá predstavuje snahu duchovných dostať sa do neba. Jedným sa to darí, druhých zrážajú čerti do pekla. Je to vskutku nezvyčajný, veľmi pôsobivý a prekvapivý výjav.
Jednotlivé scény a portréty svätcov sú namaľované v štvorcoch, ktorých bolo údajne 475, no zachovalo sa 468. Kostol býva každý rok otvorený 29. augusta, kedy ho navštevujú veriaci z celého ostrova.
História kláštora
Kláštor Moundon leží nad dedinou Dievcha 32 km severozápadne od hlavného mesta. Zasvätili ho Jánovi Krstiteľovi (Agios Ioannis Prodromos – Prodromos znamená predchodca). Presný dátum založenia kláštora je nejasný. Pred rokom 1574 stál na jeho mieste starší kláštor, ktorý pravdepodobne vznikol pred rokom 968.
Moundon prekvital v 17. – 19. storočí a v tom čase bol druhým najdôležitejším kláštorom na Chiose po kláštore Nea Moni. Mal bohatú knižnicu a veľký majetok. Mnísi pochádzajúci z aristokratických rodín učili deti bohatých rodín, starali sa o svoje pozemky a vinice. V rokoch 1620 a 1730 pribudli na stenách kostola maľby, ale v roku 1822 ich zničili Osmanskí Turci. Tie, ktoré sa zachovali dodnes, vytvoril v roku 1849 neznámy umelec. Svojím štýlom spájajú ľudovú postbyzantskú maľbu so západnými vplyvmi.
V roku 1881 postihlo kláštor zemetrasenie, ktoré znamenalo začiatok jeho úpadku. Posledný mních zomrel v roku 1961 a odvtedy kláštor chátra. V ruinách sú dnes cely, malé kaplnky aj hospodárske budovy. Okrem kostola sa zachoval múr, ktorý kláštor obklopoval, a zvonová veža, ktorej hrozí kolaps.
Kláštor Moundon a oslobodzovací boj
Mnísi z kláštora Moundon sa podieľali na oslobodzovacích bojoch ostrova v roku 1912 aj počas 2. svetovej vojny. V roku 1912 sa v kláštore usadil turecký oddiel. Mnísi tajne doručili správu vojenským silám na vojnovej lodi Macedónia. Vtedy vojsko zo zálivu Volissos bombardovalo kláštor a Turkov následne zajalo. Bombardovanie spôsobilo veľké škody, ktoré sa už neopravili. V rokoch 1943 – 1944 sa v kláštore ukrývali predstavitelia národného odporu Chiosu pred nemeckými okupantmi.
O impozantných maľbách kláštora sme sa dozvedeli, keď sme na Googli hľadali kláštory na Chiose. Boli sme radi, že sme kilometre z Vokarie nemerali nadarmo. Maľbami sme boli skutočne nadšení. A ak ste ich nevideli, odporúčame, pretože vidieť ich na vlastné oči je najlepšie. Keď nestíhate, tu je krátke video interiéru kostola.
nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....
Ahoj, tam som tusim bol … nebolo tam nikoho siroko daleko, vyzeralo to trochu vselijako, aj schatrale, tak som posedel na lavicke s peknym vyhladom do udolia a isiel dalej. Na cislo na dverach som nevolal, zjavne na svoju skodu… uvidime v juni 2024 druhy pokus
Držíme palce, Tom, nech to tento rok vyjde 🙂