Kláštor Moundon, Chios

Kláštor Moundon, vstup

Kláštor Moundon je v súčasnosti opustený. Keď sme prišli, dvere boli zamknuté, no visel na nich oznam s telefónnym číslom. Vytočili sme číslo a po chvíli sa ozval ženský hlas. Po desiatich minútach prišla mladá žena, odomkla dvere do kostola, zažala svetlo a my sme ostali v nemom úžase.

Interiér kostola

Rebrík do neba - kostol v kláštore Moundon

Keď sa rozsvietili lampy, z prítmia sa vynorili portréty svätcov a výjavy zo Starého i Nového zákona. Niektoré maľby vzbudzujú posvätnú úctu, iné hrôzu. Je na nich diabol s plamenným zrakom, vyškerená smrtka aj obludná zubatá veľryba. Zaujala nás maľba s nápisom „Rebrík do neba“, ktorá zobrazuje snahu duchovných dostať sa do neba. Jedným sa to darí, druhých zhadzujú diabli do pekla. Je to vskutku nezvyčajný, veľmi pôsobivý a prekvapujúci výjav.

Jednotlivé scény a portréty svätcov sú namaľované v štvorcoch. Pôvodne ich bolo 475, no zachovalo sa 468. Kostol býva otvorený raz ročne 29. augusta, keď ho navštevujú veriaci z celého ostrova.

História kláštora

Kláštor Moundon leží nad dedinou Dievcha 32 km severozápadne od hlavného mesta. Zasvätili ho Jánovi Krstiteľovi (Agios Ioannis Prodromos – Prodromos znamená predchodca). Presný dátum založenia kláštora je nejasný. Pred rokom 1574 stál na jeho mieste starší kláštor, ktorý pravdepodobne vznikol pred rokom 968.

Moundon prekvital v 17. – 19. storočí a v tom čase bol druhým najdôležitejším kláštorom na Chiose po kláštore Nea Moni. Disponoval rozsiahlou knižnicou a značným majetkom. Mnísi, ktorí pochádzali prevažne z aristokratických rodín, sa venovali vzdelávaniu detí z bohatých rodín a zároveň spravovali kláštorné pozemky a vinice. V rokoch 1620 a 1730 pribudli na stenách kostola maľby, ale v roku 1822 ich zničili Osmanskí Turci. Dnešné nástenné maľby pochádzajú z roku 1849 a vytvoril ich neznámy umelec. Svojím štýlom spájajú ľudovú postbyzantskú maliarsku tradíciu so západoeurópskymi umeleckými vplyvmi.

V roku 1881 postihlo kláštor zemetrasenie, ktoré znamenalo začiatok jeho úpadku. Posledný mních zomrel v roku 1961 a odvtedy kláštor chátra. V ruinách sú dnes cely, malé kaplnky aj hospodárske budovy. Okrem kostola sa zachoval múr, ktorý kláštor obklopoval, a zvonová veža, ktorej hrozí kolaps.

Kláštor Moundon a oslobodzovací boj

Mnísi kláštora Moundon zohrali významnú úlohu v oslobodzovacích bojoch ostrova, a to tak v roku 1912, ako aj počas druhej svetovej vojny. V roku 1912, keď sa v priestoroch kláštora usadil turecký vojenský oddiel, mnísi dokázali tajne odovzdať správu gréckym vojenským silám na vojnovej lodi Macedónia. Následne grécke vojsko z pozície v zálive Volissos pristúpilo k bombardovaniu kláštora, čo viedlo k zajatiu tureckých vojakov. Toto bombardovanie však spôsobilo kláštoru rozsiahle poškodenia, ktoré už neboli nikdy plne obnovené. Kláštor opäť poslúžil vlasteneckým účelom v rokoch 1943 – 1944, keď poskytol útočisko predstaviteľom národného odboja Chiosu pred nemeckými okupačnými silami.

O impozantných maľbách kláštora sme sa dozvedeli, keď sme na Google vyhľadávali kláštory na Chiose. Boli sme radi, že sme kilometre z Vokarie nešli nadarmo. Maľby nás skutočne nadchli. Ak ste ich ešte nevideli, odporúčame návštevu, pretože vidieť ich na vlastné oči je najlepšie. Keď nestíhate, tu je krátke video interiéru kostola.

Kláštor Moundon Chios

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Moni Moundon Chios: 38.478924, 25.976014

2 názory na “Kláštor Moundon, Chios

  1. TomSelect

    Ahoj, tam som tusim bol … nebolo tam nikoho siroko daleko, vyzeralo to trochu vselijako, aj schatrale, tak som posedel na lavicke s peknym vyhladom do udolia a isiel dalej. Na cislo na dverach som nevolal, zjavne na svoju skodu… uvidime v juni 2024 druhy pokus

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.