Magické Delfy na jar

Jarné Delfy

Staroveké Delfy sme prvý raz navštívili pred trinástimi rokmi v druhý septembrový týždeň. Vtedy v nás zanechali veľmi silný dojem, ktorý znásobili mýty o ich vzniku a úlohe v dávnej minulosti Grécka. V rámci našej tohoročnej jarnej cesty sme sa nakrátko ubytovali v neďalekej Arachove, takže ich návštevu sme nemohli vynechať.

Pôvodne sme sa chystali navštíviť Delfy v sobotu popoludní, lenže nás odradil nielen nápor návštevníkov, ale aj dážď. Tak sme sa rozhodli, že počkáme do nasledujúceho rána a urobili sme dobre. Hoci sa po oblohe premávali mračná, nepršalo a postupne vykuklo aj slnko. Do Delf sme dorazili, práve keď sa otvárala pokladňa. Vďaka tomu, že sme prišli načas, podarilo sa nám urobiť prvé zábery bez ľudí. Hore pri štadióne sme si na chvíľku sadli. Vychutnávali sme si atmosféru miesta a nevedeli sa vynadívať na tú nádheru. Ďalších návštevníkov sme stretali až cestou dolu. Študentov z Francúzska, Nemcov, Američanov aj nadšených Juhokórejcov, ktorí nás veselo zdravili.

O septembrovej návšteve Delf som pred rokmi uverejnila článok Delfy – tam kde sa stretli dva orly, preto namiesto dlhého úvodu ponúkam jarnú prechádzku týmto významným archeologickým náleziskom. Pri pohľade na ľudí, ktorých sme stretali, bolo zjavné, že staré kamene a zvyšky delfskej veštiarne v záplave jarných kvetov a sviežej trávy za zvukov vtáčieho spevu pôsobili magicky nielen na nás.

V Delfách sme sa išli pozrieť aj na tholos – chrám Athény Pronaie. Na naše sklamanie bol vstup na nálezisko zakázaný pre úpravu náleziska a cesty vedúcej ku chrámu.

Delfy sme navštívili koncom marca, takže pre otváraciu dobu platil zimný harmonogram od 8.30 do 15.30 h. Letný platí od 8.00 do 20.00 h. Ako seniori sme mali znížené vstupné 6 € na osobu. Neznížené predstavuje 12 €.

Informácie
https://www.ancientworldmagazine.com/articles/sibylline-stone-delphi

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.