Naxoské chrámy sú dnes už len torzom toho, čím bývali v čase svojho najväčšieho rozkvetu. Oba patrili medzi posvätné miesta Egejskej oblasti. Apolónov chrám nerátame, keďže ten kedysi ani nestihli dokončiť. Dávno predtým, ako ich postavili, začali ostrovania uctievať prírodné božstvá na otvorenom priestranstve.
V živote starých Grékov malo veľký význam uctievanie rôznych božstiev. Deméter a Dionýzos patrili medzi obľúbených vyšších bohov. Na ich počesť ľudia stavali chrámy, prinášali dary a obety, konali dionýzie, mystérie, slávnosti aj športové hry.
Deméterin chrám
Deméterin chrám sa nachádza na malom vŕšku približne 15 km juhovýchodne od Chóry a južne od dediny Ano Sangri v oblasti Gyroulas. Chrám kedysi zasvätili Apolónovi, Deméter a jej dcére Koré (v podsvetí premenovanej na Perzefónu) s dôrazom na ich pozemské vlastnosti.
Keďže Deméter bola bohyňou roľníctva, úrody a plodnosti, chrámy jej stavali v úrodných oblastiach. Tento chrám pochádza z rokov 530 – 520 pred n. l. Z architektonického hľadiska je vraj predchodcom aténskeho Parthenónu. V 6. storočí n. l. ho sčasti zbúrali a z jeho mramoru postavili na tom istom mieste kresťanskú baziliku. Keď aj tú zničili, v jej oblúku postavili malý kostol Agios Ioannis.
Deméterin chrám objavil grécky archeológ Nikolaos Kontoleon v roku 1949. Vykopávky však prebiehali až v rokoch 1976 až 1995 a spolupracovala na nich Aténska univerzita spolu s Technickou univerzitou v Mníchove. Poniže chrámu vybudovali v roku 2001 malé múzeum, v ktorom sa nachádzajú nálezy objavené počas vykopávok, alebo ktoré sa nepoužili pri rekonštrukcii chrámu.
Auto sme zaparkovali na príjazdovej ceste južne od chrámu. Po prekonaní cikcakovitého kamenného chodníka, dlhého asi 250 metrov, sme dorazili k pokladni.
Nálezisko je otvorené denne okrem utorka od 8:30 do 15:30. Vstupné 4 €.
Dionýzov chrám
Dionýzos bol medzi Grékmi všeobecne obľúbený, pretože bol bohom vína, zábavy, plodnosti a dokonca aj šialenstva. V staroveku bol Naxos známy výrobou vína, ktoré sa predávalo po celom Stredomorí. Preto sa kult boha Dionýza rozvinul najviac na Naxose.
Podľa mýtov žil Dionýzos práve na Naxose. Býval v hustých lesoch ostrova a holdoval tamojšiemu vínu. Keď Tézeus s Ariadnou pristáli na Naxose cestou z Kréty, Ariadna odmietla pokračovať v plavbe. Vo sne sa jej totiž zjavil Dionýzos, ktorý sa do nej zamiloval, a prikázal jej, aby zostala. Chudák Tézeus sa neodvážil bohovi protirečiť a odplával aj s posádkou. Ale možno to bolo trocha inak.
Dionýzov chrám sa nachádza 3,1 km južne od hlavného mesta ostrova. Archeológovia ho objavili v úrodnej lokalite Yria v roku 1982 a sprístupnili v polovici 90. rokov minulého storočia. Na jeho vykopávkach takisto spolupracovala Aténska univerzita s Technickou univerzitou v Mníchove.
Chrám v jónskom architektonickom slohu postavili v 6. storočí pred n. l. na mieste kultového priestoru. V areáli chrámu bola dokonca reštaurácia pre veriacich. Chrám v 5. alebo 6. storočí zmenili na kresťanskú baziliku, pretože uctievanie bohov z Olympu ustalo.
Tam, kde kedysi stál, už toho nie je veľa na videnie. Trocha smutný pohľad… V malej budove múzea je vystavených zopár nálezov. Lokalita je však pekne upravená a obklopená zeleňou. Otvorené je denne okrem pondelka od 8:30 do 15:00. Vstupné sa neplatí.
Naxoské chrámy
Gréci spočiatku uctievali svoje božstvá vo voľnej prírode, a až potom im začali stavať kamenné chrámy. Na oba naxoské chrámy použili vysokokvalitný mramor, ktorý ťažili na ostrove. O naxoskom mramore a čo všetko z neho sa na ostrove nachádza, som písala v staršom článku Naxoský mramor.
I keď spomínané svätyne nie sú svojou rozlohou najväčšie a veľa z nich nezostalo, stále patria medzi vyhľadávané miesta na Naxose. My sme ich navštívili, keďže sa radi túlame aj po gréckych pamiatkach.
O bohyni Deméter, Dionýzovi a ďalších bohoch sa najlepšie dozviete z knihy Vojtecha Zamarovského Bohovia a hrdinovia antických bájí.
Zdroje informácií
https://www.naxos.net/monuments/yria/
https://en.wikipedia.org/wiki/Temple_of_Sangri
https://beliana.sav.sk/heslo/grecke-anticke-nabozenstvo
nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....
Katy, super. Vaše tipy z toulání po Řecku jsou vždy inspirující .
Zbyňku, to nás veľmi teší. Ďakujeme Ti za odozvu. Peknú dovolenku!