Po návšteve kláštora Loukou, rímskeho akvaduktu a krátkom nahliadnutí do vily Herodesa Atticusa sa presúvame do Astrosu.
Popoludní sa o slovo hlásia naše žalúdky. Je čas pohľadať si niečo pod zub. Potom sa chceme ísť pozrieť na hrad, okolo ktorého sme vždy iba prechádzali.
Astros leží na severovýchode Peloponézu neďaleko Argolidského zálivu. Astrosy sú vlastne dva. Jedným je dedina vo vnútrozemí, vzdialená od mora asi 4 kilometre, a druhým je Paralio Astros. Prímorské stredisko s dlhou piesčito-okruhliakovou plážou, nad ktorým čnejú zrúcaniny hradu a malý novodobý amfiteáter podobný tomu v Tyrose.
Pešia zóna v Astrose bola popoludní takmer vyľudnená. Našťastie fungovala malá gyrosáreň. Sadli sme si k vonkajšiemu stolu a s chuťou sa pustili do svojich pita gyrosov. Ich foto vám neukážem, lebo sme akosi nestihli vytiahnuť fotoaparát.
Pomaly sme sa prešli po pláži a potom sa vrátili na pešiu zónu, kde sme natrafili na príjemnú kaviareň s cukrárňou. Dokonca mali aj moje obľúbené čokoládové myši. Chvíľu sme sa s manželom doťahovali, lebo tvrdil, že tvarom sú to skôr psy. Napokon to vyriešila predavačka, ktorá nás uistila, že sú to čokomyši.
Hrad v Astrose dal postaviť Gillaume de Villehardouin v roku 1256. Počas tureckej nadvlády slúžil ako pevnosť. V 18. storočí obývali hrad traja bratia Zafeiropoulosovci, ktorí zbohatli v zahraničí ako obchodníci. Vrátili sa do rodného mesta, aby sa zúčastnili na národnooslobodzovacom boji. V areáli hradu si postavili tri domy. Budov bolo na hrade viacero, no dnes už nik nevie, komu a na čo slúžili.
Vstup na hrad je voľný a je možné ho navštíviť celoročne.
LAGÚNA MOUSTOS
Na spiatočnej ceste medzi dedinami Ag. Anastasia a Neochori sme na chvíľu zastali pri jazere resp. lagúne Moustos. Lagúna aj s okolitými mokraďami je chránenou krajinnou oblasťou. Obývajú ju rôzne druhy rýb, vtákov, motýľov, ba dokonca aj korytnačky caretta-caretta. Býva dočasným domovom migrujúceho vtáctva.
Korytnačky sme nevideli, ale pod cestou je malý prírodný bazén oddelený od jazera hrádzou z kameňov. Máčalo sa v ňom zo desať ľudí. Myslela som si, že odkiaľsi zhora tam priteká teplá voda ako v Thermopylách. Je však studená. Možnože pre domácich je kúpanie v sladkej vode veľkou vzácnosťou. Až po porade s googlom som sa dozvedela, že tamojšia brakická (poloslaná) voda má liečivé účinky.
PLÁŽE JUŽNE OD MESTEČKA ASTROS
Kým sme dorazili do Tyrosu, zastavili sme sa ešte niekoľko ráz.
Najprv sme zbehli na pláž Krioneri. Táto pláž leží v jednom zo zálivov, ktorých je v oblasti Arkádie neúrekom. Vedľa v zálive zvykne kotviť loď, ktorá čerpá sladkú vodu z neďalekých prameňov a vozí ju na ostrov Spetses.
Pláž Krioneri pokrýva piesok s drobnými okruhliakmi a vstup do mora je pozvoľný. Ako vidieť na obrázku, nechýbajú na nej ani slnečníky a ležadlá.
Ďalšou zastávkou bola pláž Tserfos. Je pomerne dlhá, prerušovaná kamennými výbežkami, ktoré vytvárajú minipláže. Pláže pokrýva piesok s okruhliakmi.
K časti pláže so skalami sme sa dostali chodníkom popri malej kaplnke a potom dolu schodmi. Súkromie zaručené.
Pod plážou Tserfos leží o niečo dlhšia pláž Zaritsi, takisto pokrytá okruhliakmi. Tu sme sa nezastavili. Cestou na juh sa zvykneme zastaviť na odpočívadle na výbežku nad touto plážou. Podobné odpočívadlo nájdete aj vyššie asi 10 km južne od Xiropigada.
Kým sme dorazili k pláži Tigani, slnko už zapadlo. Táto pláž, rovnako ako všetky pláže medzi Astrosom a Tyrosom, leží pod hlavnou cestou v peknej zátoke.
Južne od pláže Tigani sa už rozprestiera dlhá kamienková pláž v Tyrose. Tentoraz sme ju zvečnili z opačnej strany.
Mapa pláží spomenutých v článku