Lakónia, Peloponéz, oblasť Mani a Sparty – prehľad, I. časť

Lakónia v počte skvostov a pútavých miest vôbec nezaostáva za Meséniou. Pretože sa v nej nachádza veľa pekných a zaujímavých miest, článok sme rozdelili do dvoch častí. V tejto časti prinášame prehľad našich článkov o oblasti Mani a Sparty. Mimochodom, vedeli ste, že výraz lakonický má pôvod práve v tejto oblasti?

Lakónia, oblasť Mani

Lakónia, Mani
Oblasti Mani

Mani, tak sa historicky nazýva oblasť prostredného prsta Peloponézu. Pôvodne ho tvorili tri časti: Exo (vonkajšie) Mani, Mesa (hlboké) Mani a Kato (dolné) Mani. V súčasnosti je Mani administratívne rozdelené medzi Meséniu a Lakóniu. O Exo Mani som písala v predchádzajúcom článku. Do hlbokého Mani patria dediny a osady ako Itylo, Neo Itylo, Karavostasi, Limeni, Areopoli atď. až po Mys Tenaro, pospájané úzkymi kľukatými cestami. Do dolného Mani spadá mesto Gytheo a dediny na východnej strane prsta. Vardounia je oblasť nad Gytheom, ktorá však historicky nepatrila k Mani.
Zdroj Mani – places – and maps

Krátko o krajine

Mani, Lakónia
Taygetos, Zdroj mapy: Wikipédia

Povrch Mani je rozmanitý. Sever krajiny je zelenší a zalesnený, juh pustý a vyprahnutý, pokrytý iba trávami. Západnú oblasť Mani delí od východnej oblasti pohorie Taygetos s najvyšším vrchom Profitis Ilias vysokým 2 407 metrov. Názov dostalo podľa horskej nymfy Taygeté, jednej z Plejád, spoločníčok bohyne lovu Artemidy. Podľa mýtov bola matkou Lakedaimóna, budúceho kráľa Sparty. Rokliny a vrcholy tohto horského pásma dlhého asi 100 km lákajú na vzrušujúce túry. Oblasť pretínajú značené turistické chodníky s nádhernými výhľadmi. K Mani samozrejme patria aj pláže. O tých však nižšie.

Mesa Mani – hlboké Mani

Neo Itylo, Karavostasi a Limeni
Všetky tri osady obklopujú záliv Itylo. Nájdete v nich hotely, štúdiá aj prázdninové domy. Najznámejšia a často fotografovaná je rybárska osada Limeni. Síce má skalnaté pobrežie, tento hendikep však vynahradí množstvo rybích taverien.
Viac v článku Osady v zálive Itylo a pláže v Skoutari

Pohľad na Limeni, Lakónia

Areopoli
Areopoli malo významnú úlohu vo vojne za nezávislosť. Nás očarilo malebnými zákutiami s bugenvileami, tavernami, múzeami, kostolmi a obchodíkmi s lokálnymi produktmi. Je príjemné prechádzať sa po kamennej dlažbe medzi typickými kamennými domami a posedieť si pred kaviarňou alebo tavernou v tieni morušovníka.
Viac v článku Areopoli a mesto Áreovo

V jednej z malebných uličiek Areopoli, Lakónia

Jaskyne Diros

Ide o komplex troch jaskýň, z ktorých je prístupná jaskyňa Vlychada. Plaviť sa cez ňu člnom je nezabudnuteľný zážitok. Pre klaustrofobikov neveľmi vhodné. Neďaleko jaskýň je kamienková pláž Diros rozdelená skalnatým výbežkom na dve časti.
Viac v článku Kosmas, Gytheo, jaskyňa Vlychada

Zrkadlenie v jaskyni Vlychada
Pirgos Dirou, keramika mietsneho hrnčiara Zervobeakosa, Mani

Pirgos Dirou je dedina nad jaskyňami. Cestou z jaskyne sme sa zastavili v taverne Sti Rouga na pomarančovú šťavu a potom pri dielni a obchode miestneho hrnčiara Zervobeakosa. Už z diaľky nás zaujala jeho ručne robená pestrofarebná keramika.

Sťaby na konci sveta

Gerolimenas
Do tejto malebnej rybárskej osady ukrytej v zálive pod strmým kopcom sa až do 70. rokov minulého storočia dalo dostať iba loďou. Názov Gerolimenas vraj vznikol zo starogréckeho slova Ierós Limín (Ἱερός Λιμήν), čo znamená svätý prístav. Z prístavu vozili Manioti svoj tovar (teda najmä svoje úlovky) do Pirea a na ostrov Syros. V súčasnosti žijú obyvatelia Gerolimenasu z turizmu. V kamenných domoch sa nachádzajú hotely, niekoľko taverien aj zopár obchodíkov. Bolo fajn posedieť si na terase pri káve, pozorovať more a relaxovať.

Gerolimenas, Mani, Lakónia

Vathia
V 19. a 20. storočí obyvatelia tejto kamennej osady s vysokými vežami, takými typickými pre Mani, odchádzali za lepším životom do Athén alebo do ďalekého sveta. Do Vathie sa posledné desaťročia vracia život. Môžete sa túlať úzkymi chodníkmi medzi kamennými múrmi niektorých ešte vždy opustených veží a nasávať tajomnú atmosféru tohto miesta.
Viac v článku Vathia, späť v čase

Tajomná Vathia s pyrgoi (vežami), Mani, Lakónia

Porto Kagio, Marmari, Mys Tenaro
Keď navštívite prostredný prst Mani, určite nevynechajte jeho najjužnejšiu časť – Mys Tenaro. Vyprahnutá a drsná krajina pôsobiaca na zmysly končí majákom z r. 1882. Juh Mani považovali v staroveku za koniec sveta.
Viac v článku Výlety (nielen) z Gythea, pláže a kam v oblasti Mani

Osada Porto Kagio a letovisko Marmari, Mani, Lakónia

Kato Mani – dolné Mani

Gytheo
Obľúbené prístavné mestečko na východnej strane Mani s množstvom taverien pozdĺž nábrežia. Významným prístavom bolo už aj v staroveku. Je skvelým východiskovým bodom na výlety v oblasti Mani.
Viac v článkoch
Kde strávili noc Paris s Helenou, predtým než ušli do Tróje?
Výlety nielen z Gythea

Gytheo, nábrežie s prístavom, Lakónia

Mavrovouni
Mavrovouni je dedina na juh od Gythea s dlhou piesčitou plážou. Nechýba tu množstvo hotelov, štúdií, viliek a dokonca ani kemping. Pod Mavrovouni sa nachádzajú ďalšie pláže – Vathi a Kamares.
Viac v článku Výlety z Gythea, pláže…

Dlhá piesčitá pláž Mavrovouni, Lakónia
Ráno na pláži v Skoutari, Lakónia

Skoutari
Dedina Skoutari leží v zálive asi 18 km južne od Gythea. Pláž s byzantským kostolom Agia Varvara a zopár tavernami obľubujú najmä miestni obyvatelia.
Viac v článku Osady v zálive Itylo a pláže v Skoutari

Sparta, Lakónia

Sparta
Oblasť Sparty historicky obývali Lakónčania vyznačujúci sa strohým, úsečným vyjadrovaním. Pôvodne sa to týkalo vojakov a ich tvrdej „sparťanskej“ výchovy. Je to logické, veď vojaci sa v boji museli dorozumievať krátko a výstižne.

Spartou sme dosiaľ vždy iba prechádzali a zastavili sa len na kávu. Naposledy sme celkom prozaicky zaparkovali v autoservise kvôli potrubiu klimatizácie, ktoré sa upchalo hmyzom alebo pieskom kdesi cestou. Ruiny starovekej Sparty a múzeum musia počkať na našu ďalšiu návštevu.

Mystra
Ak budete dovolenkovať v oblasti Lakónie, nevynechajte návštevu opevneného byzantského mesta na svahoch jedného z vrchov Taygetosu a jeho citadely na vrchole. V tomto meste žilo v stredoveku desaťtisíc obyvateľov. Postavili tu paláce a rezidencie, množstvo kostolov, kláštorov a dielní, premyslenú sieť ulíc s prívodom a odtokom vody.
Viac v článku Mystra, byzantské opevnené mesto a kultúrne dedičstvo UNESCO

Mystra, palác Despotov, ktorý dominuje hornému mestu, Lakónia

Mani je autentické a jedinečné

Neviem, čím to je, ale táto časť Peloponézu nás núti neustále sa vracať. Možno preto, že nám dosiaľ neodhalila všetky svoje skryté skvosty a zaujímavosti. A možno preto, že sa tam tak dobre cítime. Je pravdepodobné, že sa nám nepodarí vidieť všetky pútavé miesta, ktoré sme si vyznačili na mape, no vždy sa radi vrátime.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.