Osady v zálive Itylo a pláže v Skoutari

Záliv Itylo, ManiDnes si povieme o osadách v zálive Itylo na západe Mani: o Karavostasi, Neo Itylo a Limeni. A ešte o Skoutari, ktorá leží takmer v rovnakej zemepisnej výške, ibaže na východnom pobreží.

Ak sa zatúlate na polostrov Mani (teda prostredný prst Peloponézu), možno oceníte niekoľko informácií o oblasti okolo zálivu Itylo (Oitylo) a osadách, ktoré ho lemujú.

Karavostasi

Začneme s Karavostasi, kde sme sa po príchode z Korintu zložili na dve noci. Rybárska osada s malým prístavom leží na západnom pobreží Mani v zálive Itylo. Od Areopoli ju delí asi 8,5 kilometra. Nájdete tu miestami roztratené ubytovacie zariadenia a dve rybie taverny. Pobrežie je skalnaté, lepšie je zájsť do Neo Ityla, s ktorým Karavostasi tesne susedí. V zálive je kamienková a miestami aj piesčitá pláž a nechýba možnosť prenajať si ležadlá a slnečníky. Nás táto pláž nezaujala.

Záliv Itylo, mača v rybej taverne v KaravostasiV Karavostasi sme išli na večeru do taverny O faros na nábreží s výhľadom na záliv Itylo. Vybrali sme si grilovanú parmicu červenú. Museli sme síce trocha hlbšie načrieť do peňaženky, ale neľutovali sme. Veď ako často mávame čerstvú rybu, s ktorej prípravou sa nemusím lopotiť? Rybu s hortou a zemiakmi sme „nestihli“ odfotiť, preto ponúkam aspoň foto mačiatka, ktoré nám robilo spoločnosť a pomáhalo s rybou. A ešte panoramatický pohľad na záliv Itylo obklopený majestátnym pohorím Taygetos.

Záliv Itylo

Neo Itylo

Dedina Itylo nad zálivom rovnakého mena patrí k najstarším na polostrove Mani. Spomína sa už v Homérovej Iliade. Neo Itylo je už novšia dedina, ktorá dnes ponúka množstvo ubytovacích zariadení, hotelov a štúdií. Pláž okrem dovolenkárov využívajú obyvatelia Areopoli, Karavostasi a Limeni, ktoré ju nemajú. Nachádzajú sa tu aj taverny a v lete fungujú plážové bary. Medzi Karavostasi a Neo Itylom sme objavili figovník, pri ktorom sa zastavíme vždy, keď máme cestu okolo. Ale pssst, je to naše tajomstvo!

Záliv Itylo, Mani: LimeniLimeni

Limeni je malebná rybárska osada na južnej strane zálivu Itylo. Má skalnaté pobrežie, takže ako som spomínala vyššie, tamojší obyvatelia a návštevníci využívajú pláž v zálive Itylo. Do Limeni vedie úzka jednosmerná cesta. Pozdĺž nábrežia stoja taverny a bary. 

Jedna malá rada: Ak navštívite niektorú z taverien mimo hlavnej sezóny, ubezpečte sa, že vám ponúknu čerstvé jedlo a nie vytiahnuté z chladničky. Také s vďakou odmietame. Inak v Limeni prevažujú taverny, kde vám pripravia čerstvé ryby.

V zálive Itylo nastal v posledných rokoch stavebný boom. Stroje developerov sa vo veľkom zakusujú do skalnatého úbočia, na ktorom vyrastajú nové ubytovacie zariadenia. Nie všetky však pôsobia príťažlivo, a to ani napriek snahe zachovať maniotskú architektúru. 

Skoutari, ManiSkoutari

Skoutari je rybárska osada na západnom pobreží polostrova Mani. Zastavili sme sa sa tu pred rokmi cestou do Vathie. Vtedy sme si sľúbili, že sa vrátime. Skoutari patrí pod správu neďalekého Gythea, vzdialeného asi 18 kilometrov na sever.

Dedinu založili utečenci po páde Konštantínopolu v roku 1453. V 17. a 18. storočí sa stala útočiskom pirátov, ktorí súperili s Itylom. V roku 1770 ju obliehali osmanskí Turci. Po troch dňoch vyhodili do vzduchu kamennú vežu významnej rodiny Grigorakis a miestnych porazili. Netrvalo dlho a Manioti Turkov porazili v bitke pri Vromopigade. V roku 1815 sa Turci znova pokúsili ovládnuť Skoutari, boli však porazení. V 2. svetovej vojne miesto obsadili Nemci aj Taliani. V súčasnosti je Skoutari príjemným miestom na pobyt pri mori.

Začiatkom júla 2017 oblasť okolo Skoutari postihol ničivý požiar, preto bol na okolité kopce dosť smutný pohľad.

Dlhú piesčitú pláž v Skoutari tvoria tri časti oddelené kamennými výbežkami. Zo severu na juh leží Kalamakia, potom Vorthona, pomenovaná podľa starodávneho mesta, ktoré sa po silnom zemetrasení potopilo ako Atlantída, a tretia pláž Agia Varvara, nazvaná podľa byzantského Kostola sv. Barbary z 10. storočia. 

Na pláži je možné prenajať si ležadlá a slnečník. Miesto tu nájdu aj tí, ktorí o tieto vymoženosti nestoja. More je tu číre a vstup pozvoľný. Pláž nepôsobila preľudnená ani popoludní. Ráno sme na nej bývali sami.

SkoutariSkoutariNa juhu Skoutari za malým rybárskym prístavom so sochou námorníka leží kamienkovo-piesčitá pláž. Veľa ľudí na nej nebýva ani popoludní. Na brehu je miesto na parkovanie. Mimochodom, stálo tam auto s českou ŠPZ. Kto z vás to bol?

 
Itylo, Mani - Skoutari, taverna KalamakiaSkoutari, podvečer na pláži KalamakiaV Skoutari stoja asi tri taverny. Najbližšie sme mali do Kalamakie na pláži pod štúdiami. Najedli sme sa do sýtosti a ceny v porovnaní s večerou v Karavostasi boli pre peňaženku priaznivejšie. 

Krátko o ubytovaní

Záliv Itylo, Alkyon SeaSide StudiosUbytovanie v Karavostasi sme zohnali v Alkyon SeaSide Studios, ktoré ležia takmer na konci osady. Sú postavené v tradičnom štýle a dobre vybavené. Treba rátať s trocha vyššou cenou a bohatými a časovo náročnými raňajkami z miestnych surovín a receptov, ktoré s pýchou pripravuje majiteľka Areti so svojou spoločníčkou. Ide o veľmi pekné, kvalitné a tiché bývanie. Niečo na spôsob boutique hotela. Toto ubytovanie sme nemali rezervované dopredu.

Itylo, Mani a Skoutari - ubytovanie v štúdiách Kavoulakos

V Skoutari sme si vyhliadli štúdiá Kavoulakos. Zavolali sme na mobil majiteľky Anastasie, a tá prifrčala na aute do piatich minút. Dohodli sme sa a za veľmi dobrú cenu sme mali príjemné ubytovanie s oddelenou a slušne vybavenou kuchynkou, na grécke pomery veľkou kúpeľňou a priestrannou izbou s balkónom. Na pláži Kalamakia sme boli za minútu. 

Mapa
Itylo, Skoutari

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.