Najkrajšie pláže Grécka sa pravidelne objavujú v rebríčkoch časopisov a webových stránok. Uplynulo niekoľko rokov, odkedy sme uverejnili prehľad našich naj pláží. V porovnaní so starším článkom sme trocha zmenili poradie, niektoré pláže vypustili a nahradili novými.
Určiť, ktoré sú tie naše najkrajšie pláže Grécka, nebolo ľahké. Okresať na dve desiatky výber z toho množstva pláží, ktoré sme v priebehu rokov navštívili, nebolo ľahké (dvadsiatu prvú pláž som pridala z nostalgie). Vplyv na naše hodnotenie mala poloha, vzhľad pláže a jej obsadenosť, teplota vody, ako aj celková atmosféra. Každá z nasledujúcich pláží nás niečím zaujala, preto považujte náš rebríček za čisto subjektívny.
Malá poznámka: zábery si môžete rozkliknúť pre zväčšenie, rovnako i podčiarknuté slová odkazujúce v novom okne na podrobnosti.
21. Metalia beach, Thassos
Z pláží, ktoré sme mali možnosť navštíviť na Thassose, sa nám najväčšmi pozdávala Metalia na juhozápade ostrova. Pláž Paradise sa nám páčila, ale kedykoľvek sme prišli, bola preľudnená. Podľa nedávnych záberov na Metalii pribudli rady slnečníkov (náš záber je pomaly historický, ešte z roku 2006).
- Typ pláže: kamienková s pieskom a pozvoľným vstupom do mora
- Prístup: cez kopec z Limenarie alebo odbočkou z hlavnej cesty
- Vybavenosť pláže: organizovaná, slnečníky a ležadlá za poplatok
- Možnosti občerstvenia: v Metalia beach bare na pláži.
TIP: Vhodná pre rodiny s deťmi aj na šnorchlovanie.
Zaujímavosťou pláže sú labyrinty z bielych balvanov, ktoré vytvárajú miestni nadšenci, a malá prírodná galéria s mramorovými skulptúrami. Na pláži sa zachovali zvyšky bane a fabriky na spracovanie železnej rudy.
20. Myrtiotissa, Korfu
Pláž nesie meno podľa mužského kláštora, ktorý leží asi 500 metrov západne.
- Typ pláže: piesčitá, s pozvoľným vstupom do mora obklopená skalami
- Prístup: autom a z parkoviska pri taverne Elia pešo asi 180 metrov. Autom po nespevnenej ceste jazdia aj nižšie. Odporúčame však parkovať pri taverne, pretože cesta nadol je strmá a pre nízke osobné autá neveľmi vhodná.
- Vybavenosť pláže: organizovaná, ležadlá so slnečníkmi sú za poplatok
- Možnosti občerstvenia: v plážovom minibare alebo v taverne nad plážou.
Tip: pláž je vhodná na šnorchlovanie a vyhľadávaná aj nudistami. V sezóne býva preľudnená.
19. Foneas, Mani, Peloponéz
Foneas so skalou, ktorá ju delí na dve časti, nám tak trocha pripomína pláž Kaladi na Kythire. Skrýva sa pod cestou spájajúcou dediny Kardamyli a Stoupa južne od Kalamaty.
- Typ pláže: kamienková, s priezračným, tyrkysovo-modrým morom a pozvoľným vstupom do vody, odporúčame obuv do vody
- Prístup: z parkoviska nad cestou, vedú k nej dva chodníky dlhé asi 150 metrov
- Vybavenosť pláže: panenská
- Možnosti občerstvenia: vlastné alebo v kantíne nad plážou.
Tip: vhodná na šnorchlovanie.
Ráno je pláž v tieni, keďže leží na západnej strane polostrova Mani a obklopujú ju útesy. V sezóne a cez víkendy môže byť preplnená.
18. Vitali, Andros
Na Androse je množstvo pláží, najmä piesčitých. Najčastejšie sme chodili na našu domovskú pláž v Batsi, ale z tých, ktoré sme videli, sa nám páčila Vitali, nad ktorou čupí malý biely kostol. Leží v zálive na severovýchode ostrova asi 15 kilometrov z Gavria a 17 kilometrov z Batsi.
- Typ pláže: piesčitá s malými okruhliakmi, miernym vstupom do mora a krištáľovou vodou, je priestranná a dlhá asi 150 metrov
- Vybavenosť pláže: organizovaná, ležadlá so slnečníkmi sú za poplatok (asi 8 €), viac súkromia nájdete na pravej strane pláže
- Prístup: posledných asi 2,5 km po nespevnenej ceste, parkovanie nad plážou
- Možnosti občerstvenia: plážový bar alebo taverna Afroditino potešenie.
Tip: vhodná pre rodiny s deťmi, aj na šnorchlovanie a potápanie. Viac o Vitali.
Napriek tomu, že sa organizovaným plážam vyhýbame, radi sme si posedeli v plážovom bare Kampos s príjemnou obsluhou.
17. Kakovatos, Peloponéz
Kakovatos je obrazne povedané súčasťou dlhočiznej viac ako 60 kilometrovej pláže, ktorá lemuje celé západné pobrežie Peloponézu. Piesok na pláži má tehlovočervenú farbu podobne ako na pláži Zaga v Koroni. Počas nášho pobytu prevládalo veterné počasie a more sa utíšilo až ráno v deň nášho odchodu. More však bolo príjemne teplé a plávanie vo vlnách nás bavilo.
- Typ pláže: piesčitá, s pozvoľným vstupom do mora a priezračnou vodou, dlhá a široká s výhľadom na Kyparissiu a vysoké horské pásmo, ktoré sa vypína nad ňou
- Prístup: z parkoviska pri pláži
- Vybavenosť pláže: organizovaná, ležadlá so slnečníkmi sú za poplatok, vzdialenejšia časť je bez vybavenia
- Možnosti občerstvenia: v tavernách alebo kaviarni nad plážou.
Tip: rozľahlá a vhodná pre rodiny s deťmi. Teda ak nie sú veľké vlny a vietor ako na videu.
16. Kokkinokástro, Alonissos
Krásnu pláž Kokkinokastro v zálive rovnakého mena na juhovýchode ostrova obklopuje jedinečná scenéria s červenými útesmi. Pláž leží asi 6 kilometrov od Patitiri. Kokkinokástro v preklade znamená červený hrad a záliv údajne vznikol na mieste prepadnutej starovekej dediny Ikos. Vraj sa tam zachovali aj zvyšky múrov, no tie sme si nevšimli.
- Typ pláže: kamienková s pieskom, pozvoľným vstupom do mora a priezračnou vodou, dlhá asi 300 m
- Prístup: z parkoviska uprostred borovicového lesa treba prejsť pešo asi 150 metrov a nakoniec po kamenných schodoch
- Vybavenosť pláže: organizovaná, ležadlá so slnečníkmi sú za poplatok, vzdialenejšia časť je bez vybavenia
- Možnosti občerstvenia: v taverne nad plážou.
Tip: vhodná pre rodiny s deťmi aj milovníkov kajakárstva a šnorchlovania. Obuv do vody sa zíde, najmä deťom.
15. Agia Triada, Mesénia
Asi 4 km severne od mestečka Koroni leží príjemná piesočná pláž Agia Triada, známa tiež ako Lachanou. Z hlavnej cesty medzi Koroni a Charakopio treba odbočiť na úzku asfaltku a pokračovať cez osadu Agia Triada alebo Armeni asi jeden kilometer medzi olivovými hájmi. Stačí sa držať ukazovateľov.
- Typ pláže: piesčitá, s kamienkami a pozvoľným vstupom do priezračnej morskej vody, pomerne dlhá (asi 350 metrov)
- Prístup: po zaparkovaní (popri prístupovej ceste) pešo dolu ešte asi 300 metrov
- Vybavenosť pláže: panenská
- Možnosti občerstvenia: vlastné.
Na tejto pláži sme napriek stále prebiehajúcej sezóne nestretli veľa ľudí (väčšina dala prednosť pláži Zaga, zrejme pre jednoduchší prístup).
14. Perivoliou, Skopelos
Pekná pláž Perivoliou s výhľadom na šíre more leží na severozápade ostrova. Pred Glossou treba odbočiť doprava a prejsť asi 4 kilometre. Nad plážou sa nachádza nespevnené parkovisko čiastočne tienené stromami a bar, ktorý funguje v sezóne. Skalný výbežok rozdeľuje pláž na dve časti.
- Typ pláže: kamienková, s priezračným, tyrkysovo-modrým morom a pozvoľným vstupom do vody
- Prístup: z parkoviska nadol po kamenných schodoch
- Vybavenosť pláže: časť je organizovaná, za skalou panenská
- Možnosti občerstvenia: v bare nad plážou.
Tip: vhodná na šnorchlovanie. Na Perivoliou sme chodievali zrána. Podvečer je v tieni. Bývala panenská, v poslednom desaťročí na nej pribudli slnečníky a ležadlá.
13. Pachia Ammos, Tinos
Stále ešte pokojná a tichá Pachia Ammos leží na juhovýchode Tinosu asi 8,5 kilometra od Chóry v malom zálive obklopenom skalami. Pachia Ammos znamená hustý piesok. Z veľkej piesočnej duny po ľavej strane pláže sa radi kotúľajú deti aj dospelí. Z pláže vidieť severozápadné pobrežie Mykonosu.
- Typ pláže: piesčitá, s priezračnou vodou a pozvoľným vstupom do mora, obklopená skalami
- Prístup: po úzkej, ale dobrej asfaltovej ceste, s parkoviskom nad plážou, potom treba zísť asi 200 metrov pešo (cca 8 – 10 minút chôdze)
- Vybavenosť pláže: panenská, bez tieňa, pred slnkom ochráni vlastný slnečník alebo klobúk
- Možnosti občerstvenia: vlastné.
Tip: vhodná aj na šnorchlovanie a potápanie. Podľa príspevku na tripadviseri ju obľubujú nudisti aj miestna gay komunita. Keď sme pred rokmi prišli na pláž, boli sme v jej v pravej časti celkom sami. Podľa záberov vidieť, že popoludní prichádza na pláž viac ľudí, no i tak na nej vládne príjemná letná atmosféra. Nezvyčajný žltozelený piesok a teplé číre more stoja za prechádzku úzkym, mierne sa zvažujúcim chodníkom pomedzi nízke krovie.
12. Mazida Ammos, Xerokambos, Kréta
V oblasti Xerokamposu sa nachádzajú minimálne štyri pláže a jednou z nich je Mazida Ammos. Xerokambos sleží na juhovýchode Kréty pozdĺž pobrežia asi 70 kilometrov od Ierapetry alebo 17 km z dediny Ziros. Posledný úsek cesty plnej serpentín s výhľadom na pláž a skalnaté ostrovčeky v pozadí je zážitkom tak pre šoféra, ako aj jeho spolucestujúcich.
- Typ pláže: piesčitá, s priezračným, tyrkysovo-modrým morom a plytkým vstupom do vody
- Prístup: po asfaltovej ceste z osady Xerokambos smerom na západ a potom po utlačenej poľnej ceste. Parkovanie nad plážou.
- Vybavenosť pláže: panenská, bez tieňa
- Možnosti občerstvenia: vlastné alebo v tavernách v dedine.
Počas júnového pobytu na juhovýchode Kréty sme zašli na pláž dva razy, keďže z Fermy nám trvala cesta minimálne hodinu. Vždy sme však mali šťastie a zažili príjemne teplé more bez vĺn.
11. Diakofti, Kythira
Na neveľkú pláž v Diakofti počas nášho pobytu na Kythire chodíme najčastejšie. Logicky, máme k nej najbližšie. V priebehu rokov sa nič nezmenilo, more je stále nádherne tyrkysové, piesok zlatistý a tamarišky poskytujú príjemný tieň. Len pláž sa napĺňa čoraz väčšmi. Najmä počas víkendov. Takto vyzerala pred sezónou v druhej polovici mája.
- Typ pláže: piesčitá, s priezračným tyrkysovo-modrým morom a plytkým vstupom do vody, dlhá asi 200 metrov
- Prístup: po asfaltovej ceste s parkovaním na krajnici
- Vybavenosť pláže: časť pláže je organizovaná, ležadlá so slnečníkmi, sprcha pri ceste pred plážou. My uprednostňujeme voľnú časť pláže v príjemnom tieni tamarišiek.
- Možnosti občerstvenia: v tavernách na pláži alebo na nábreží Diakofti.
Na jar v roku 2022 pribudla na pláži rampa a WC pre hendikepovaných. Obľubujú ju rodiny s deťmi. Neďaleký vrak lode Nordland je rajom podmorského života a potápačov.
10. Agios Sostis, Serifos
V prípade ostrova Serifos sme sa rozhodovali medzi plážou Psili Ammos a Agios Sostis. Vyhrala fotogenická pláž Agios Sostis v hlbokom zálive na východe Serifosu. Nazvali ju podľa kostola, ktorý stojí nad ňou. Môžete sa k nemu prejsť a kochať sa pohľadom na prírodnú scenériu a bizarné kamenné útvary.
- Typ pláže: piesčitá, zlatistý piesok leží aj pri miernom vstupe do smaragdovozeleného mora, pomerne rozľahlá, hoci je dlhá len asi 120 m
- Prístup: z hlavnej cesty treba odbočiť na prašnú cestu dlhú asi 450 metrov, zaparkovať pri zákaze (ktorý viacerí nerešpektujú) a zísť dolu pešo asi 250 m
- Vybavenosť pláže: panenská pláž, tamarišky poskytujúce tieň sú bonusom, ak stihnete prísť skoro
- Možnosti občerstvenia: vlastné, nezabudnúť na vodu.
Tip: vhodná na šnorchlovanie
Agios Sostis patrí medzi najobľúbenejšie pláže ostrova. Je veľmi príjemná – teda ak nefúka silný vietor. V septembri sme ju zažili bez ľudí, ak nerátam dvojicu mladých ľudí, ktorá sa po nej prechádzala. V sezóne býva, samozrejme, plná. Na sever od pláže leží menší záliv obklopený skalami s menej vzhľadnou piesčitou plážou.
9. Fyri Ammos Kalamos, Kythira
Fyri Ammos sa nám páči. Je rozľahlá a ani sezóne nebola preľudnená. Z Livadi treba pokračovať na juhovýchod asi 8 kilometrov. Približne v poslednej štvrtine sa úzka asfaltka mení na prašnú cestu. Spodný úsek je pre šoférov trocha náročnejší, ale pláž stojí za trocha námahy. Najlepšie je dopraviť sa offroadom alebo autom s pohonom 4 x 4.
- Typ pláže: piesčitá, s pozvoľným vstupom do mora, breh lemujú malé rôznofarebné okruhliaky prevažne tehlovo červenej farby, dlhá asi 900 metrov
- Prístup: z provizórneho nespevneného parkoviska alebo okraja cesty pešo 40 a viac metrov, podľa toho, v ktorej časti pláže chcete zostať
- Vybavenosť pláže: organizovaná, ležadlá so slnečníkmi sú za poplatok, vzdialenejšia časť pláže je panenská
- Možnosti občerstvenia: v plážovom bare.
Tip: odľahlejšiu časť pláže obľubujú nudisti. Pri skalách vhodná aj na šnorchlovanie.
8. Grias Pidima, Andros
Grias Pidima leží nad dedinou Ormos Korthi na juhovýchode ostrova. Z dediny k nej vedie asfaltová cesta, ktorá sa mení na štrkovú a následne poľnú cestu. K dispozícii je malé parkovisko. Keď je plné, autá sa pohodlne zmestia pozdĺž príjazdovej cesty. Názov pláže Grias Pidima znie v preklade skok starej ženy.
- Typ pláže: piesčitá, s plytkým vstupom do priezračného modro-zeleného mora
- Prístup: na pláž skrytú pod útesom vysokým asi 21 metrov vedie úzky, pomerne strmý chodník s dreveným zábradlím. Ten miestami striedajú schody vytesané do kameňa.
- Vybavenosť pláže: panenská pláž
- Možnosti občerstvenia: vlastné (alebo v najbližšie dedine Ormos Korthi, vzdialenej 2 kilometre).
Prístup na pláž nie je vhodný pre fyzicky menej zdatných alebo hendikepovaných ľudí. Cestu dolu však očividne zvládli aj malé deti, takže som nakoniec ľutovala, že som na ňu nešla. V neskoré popoludnie začína byť v tieni. Viac o tejto pláži nájdete v staršom článku.
7. Voidokilia, Mesénia, Peloponéz
Voidokilia je fotogenická pláž s výhľadom na zrúcaninu pevnosti Paleokastro a Nestorovu jaskyňu. Ak budete mať šťastie, v lagúne Divari južne od Voidokilie uvidíte plameniaky.
- Typ pláže: piesčitá, s priezračnou vodou a pozvoľným vstupom do mora
- Prístup: po vyjazdenej poľnej ceste, parkovanie na utlačenom piesku pred plážou
- Vybavenosť pláže: panenská pláž bez tieňa
- Možnosti občerstvenia: vlastné.
Tip: Je vhodná aj pre rodiny s deťmi práve vďaka plytkému vstupu. Nezabudnite na pitnú vodu a niečo pod zub, prípadne slnečník, čiapky, krémy na opaľovanie, klobúky, atď. najmä pre deti.
Voidokiliu sme zažili pokojnú i s vlnami. Je priestranná, takže každý si nájde vhodné miesto tak, aby bol ďalej od suseda. Obľubujú ju aj rodiny s deťmi práve vďaka plytkému vstupu. Písala som o nej v článku Kyparissia, hrad obrov, pláž Sani a záliv Voidokilia.
6. Hawaii, Naxos
Táto negrécky znejúca pláž na západnom pobreží Naxosu sa nachádza asi 18 km južne od Chóry a na sever od ruiny nedostavaného hotela s graffiti. Od auta zaparkovaného pri ceste sme prešli asi 70 metrov po piesku. Na pláž sme sa dostali úzkym svahovitým korytom v stene útesu.
- Typ pláže: piesčitá, s pozvoľným vstupom do mora a priezračnou tyrkysovou vodou
- Prístup: z parkoviska popri asfaltovej ceste
- Vybavenosť pláže: panenská
- Možnosti občerstvenia: vlastné.
Tip: túto pláž obľubujú aj nudisti.
Pláž Hawaii so zlatistým pieskom nás očarila na prvý pohľad. Zostup sme zvládli a plávanie v príjemne teplom mori sme si užili.
5. Milopotamos, Pelion
Magická pláž Milopotamos leží na východnom pobreží Pelionu. Dostanete sa k nej z dediny Tsagkarada cestou plnou serpentín obklopenou nádhernou prírodnou scenériou. Je to asi 7 kilometrov. Už pohľad na pláž, ktorá leží pod útesom nás ohromil. Bol veterný deň a vlny s hukotom narážali na pobrežie.
- Typ pláže: kamienková s miernym vstupom do mora, rozdelená skalou na dve časti, do tej druhej sa dostanete krátkym tunelom
- Prístup: z parkoviska nad plážou dolu schodmi
- Vybavenosť pláže: časť je organizovaná, ležadlá so slnečníkmi za poplatok
- Možnosti občerstvenia: v kaviarni alebo v rybej taverne nad plážou.
TIP: vhodná aj na šnorchlovanie. Keď sú veľké vlny, nie je vhodná pre slabších plavcov. Za skalou napravo od pláže leží kamenistá pláž s kostolom Zoodochos Pigi (čo znamená životadarný zdroj).
4. Kaladi, Kythira
Kaladi leží na východe ostrova zasadená v krásnej prírodnej scenérii. Zhora má tvar písmena omega. Radi sa na ňu vraciame. Pobudli sme na nej vždy mimo sezóny, asi preto sme tam nestretli veľa ľudí. Mnohých však môže odradiť asi osemdesiat schodov, ktoré k nej vedú.
- Typ pláže: kamienková (okruhliaky), s priezračnou vodou a pozvoľným vstupom do mora
- Prístup: po asfaltovej ceste, nad plážou sa nachádzajú dve parkoviská (horné s kantínou), potom pešo asi po osemdesiatich schodoch
- Vybavenosť: panenská pláž
- Možnosti občerstvenia: z kantíny pri hornom parkovisku alebo vlastné. Nezabudnite si vziať so sebou pitnú vodu.
TIP: Vhodná na šnorchlovanie, obľubujú ju aj nudisti. Zo skaly v druhej časti pláže zvykne mládež skákať do mora.
3. Pavlopetri, Lakónia, Peloponéz
Pláž Pavlopetri na juhu Lakónie nadväzuje na pláž Pounta. Ak sa vám nechce čakať na jeden z troch trajektov, ktoré sa v sezóne každú polhodinu plavia na ostrov Elafonisos, stačí zamieriť k soľnému jazeru, zaparkovať a prejsť na pláž pomedzi piesočné duny.
- Typ pláže: piesčitá, s pozvoľným vstupom do plytkého mora a krištáľovo čistou vodou, dlhá asi 300 metrov
- Prístup: z dediny Vigklafia necelý kilometer pomedzi olivové sady, v poslednom úseku po poľnej ceste
- Vybavenosť pláže: panenská
- Možnosti občerstvenia: vlastné.
Tip: vhodná na šnorchlovanie aj paddleboarding.
Túto pláž máme radi, pretože nebýva preľudnená. V diaľke vidieť ostrov Kythira, aj mestečko Neapoli Voion s horským pásmom Kritina v pozadí. A kto chce, môže pozorovať trajekty, ktoré sa plavia naokolo alebo premávajú na ostrov Elafonisos a späť do Pounty.
Pavlopetri je zaujímavá aj tým, že na nej natrafíte na zvyšky prehistorického cintorína a pri vstupe do mora na základy najstaršieho potopeného starovekého mesta, podľa ktorého sa nazýva.
2. Simos, ostrov Elafonisos
Keď sme na Google mape videli obrázky pláže Simos s karibskými odtieňmi mora a svetlým pieskom, zatúžili sme ju vidieť na vlastné oči. Leží na ostrove Elafonisos pod tretím prstom Peloponézu. Spomínaná pláž lemuje jeho juhovýchodné pobrežie. Malý polostrov ju delí na dve časti: Sarakiniko a Fragos.
- Typ pláže: piesčitá, s priezračným tyrkysovo-modrým morom a miernym vstupom do vody, rozľahlá a dlhá približne 1,5 kilometra
- Prístup: od parkoviska z utlačeného piesku a pešo cez duny 200 – 300 m
- Vybavenosť pláže: organizovaná, ležadlá so slnečníkmi za poplatok, bez spŕch a toaliet
- Možnosti občerstvenia: v tavernách pri parkoviskách. Neďaleko pravého okraja pláže stojí autokemping.
Popularita ostrova Elafonisos v posledných rokoch značne stúpla a na pláži Simos môže byť v sezóne veľmi živo. Našťastie slnečníky s ležadlami nie sú všade, takže každý si nájde trocha súkromia.
1. Platia Ammos, Kefalónia
U Platia Ammos sa naše hodnotenie nemení a aj naďalej zostáva našou naj plážou v Grécku. Táto odľahlá pláž leží na západe polostrova Paliki južne od pláže Petani. Zdolať schody na Platia Ammos bolo splnením našej túžby a sme veľmi radi, že sme ju stihli navštíviť ešte pred zemetrasením v roku 2014.
- Typ pláže: kamienková s pieskom (kamienky hnedých odtieňov sú príjemne zamatovo hladké), nádhernými odtieňmi mora a krištáľovo čistou vodou
- Prístup: po vyjazdenej poľnej ceste alebo loďou. Prašná cesta mala hlbšie koľaje a trhliny. Na konci cesty je provizórne parkovisko.
- Vybavenosť pláže: odľahlá panenská, ráno je v tieni, ale okolo desiatej hodiny ju zalejú slnečné lúče
- Možnosti občerstvenia: vlastné.
Platia Ammos je oficiálne stále uzavretá, dostupná len na vlastné riziko. Vždy sa však nájde zopár odvážlivcov, ktorí zídu dolu. Ak sa na ňu odhodláte, rozhodne nechoďte sami a bez dostatočnej zásoby tekutín. Pevná obuv a ochrana pred slnkom sú nutné.
Najkrajšie pláže Grécka, ktoré nehodnotíme
Rozhodovali sme sa, či do nášho rebríčka zaradíme pláže Myrtos a Egremni. Zhodli sme sa v tom, že v ňom nesmú chýbať, ale ich nebudeme hodnotiť. Kto ich videl a zažil, vie, že spievať na ne ódy, je ako nosiť drevo do lesa. Sú veľmi populárne a mnohé rebríčky ich právom kladú na prvé priečky najkrajších pláží Grécka. Známe sú ich zábery zhora aj zdola, za rána aj pri západe slnka, s vlnami aj bez. My sme sa na nich najpríjemnejšie cítili podvečer.
Myrtos, Kefalónia
- Typ pláže: kamienková (kamienky sú krásne oblé a vybielené) s priezračným morom a úžasnými odtieňmi tyrkysovej
- Prístup: po asfaltovej ceste plnej serpentín, nespevnené parkovisko pred plážou
- Vybavenosť pláže: časť je organizovaná, ležadlá so slnečníkmi sú za poplatok, sprchy
- Možnosti občerstvenia: v kaviarni na pláži.
Upozornenie: z dôvodu bezpečnosti je lepšie zdržiavať sa ďalej od útesu, z ktorého zvyknú padať kamene. Z vyhliadky nad plážou môžete sledovať krásne západy slnka.
Egremni, Lefkada
Egremni, široká pláž na západnom pobreží, dlhá vyše 2,5 kilometra, je povestná nádhernými odtieňmi mora a patrí medzi naj pláže nielen na ostrove, ale aj v celom Stredozemnom mori. Schody zničené po zemetrasení nahradila v roku 2021 železná konštrukcia a k parkovisku nová asfaltka.
- Typ pláže: piesčitá s kamienkami, nádhernými odtieňmi mora a pozvoľným vstupom do vody
- Prístup: z parkoviska nad plážou asi po 350 schodoch
- Vybavenosť: časť pláže je organizovaná, ležadlá so slnečníkmi za poplatok
- Možnosti občerstvenia: minibar alebo vlastné (v tom prípade si nezabudnite vziať so sebou dostatok pitnej vody).
Upozornenie: z dôvodu bezpečnosti je lepšie zdržiavať sa ďalej od útesu, z ktorého zvyknú padať kamene. Vďaka náročnejšiemu zostupu, alebo skôr výstupu, Egremni nebýva preľudnená ani v hlavnej letnej sezóne.
Najkrajšie pláže Grécka – niekoľko viet na záver
Ak ste sa dopracovali pri čítaní až sem, asi ste zistili, že máme radi pláže pokojné, odľahlé a občas aj ťažšie dostupné (zatiaľ) so zaujímavou prírodnou scenériou. Uprednostňujeme panenské pláže ďaleko od hlučného davu. Občas nevynecháme ani organizované, ak je na nich dostatok voľného miesta ďalej od slnečníkov a ležadiel.
Na pláži nevydržíme dlho. Hoci si vozíme slnečník, málokedy ho vyberáme z kufra auta. (Áno, niekedy aj pre vietor, najmä na Kykladách.) Zaplávame si, vymeníme mokré plavky za náhradné, relaxujeme v tieni tamarišiek, sledujeme morské vlny, počúvame cvrkot cikád, šum piesku alebo štrkot kamienkov, ktoré omývajú morské vlny.
Na panenské pláže si okrem vody na pitie (a dobrôt z miestnej pekárne) nosíme aj fľašu s vodou, ktorou sa opláchneme. Kým sme v mori, voda v taške sa stihne zohriať.
Poznámka: Starší prehľad 20 naj pláží v Grécku s množstvom záberov, odkazmi, postrehmi a odporúčaniami som na našom webe ponechala. Aktualizovala som informácie o prístupe na pláže Egremni a Porto Katsiki na Lefkade a pridala pláže, ktoré obľubujú kite- a windsurfisti.
Len opakujem, že naše hodnotenie pláží je subjektívne, ovplyvnené našimi skúsenosťami a pocitmi. My sme, naopak, zvedaví, ktoré pláže sú tie vaše naj.
Najkrajšie pláže Grécka podľa kapab.sk – mapa
nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....