Neapoli vidieť. A zažiť. To grécke, samozrejme. V Lakónii na východnom cípe Peloponézu. Užiť si neďaleké pláže a podniknúť zopár výletov do okolia: na hrad Agia Paraskevi, do dediny Velanidia a zájsť do dvoch múzeí.
Neapoli Voion – v tomto mestečku sme sa zvykli zastaviť, aby sme v plavebnej spoločnosti kúpili trajektové lístky na ostrov Kythira. Nikdy sme tam však nepobudli dlhšie. Tentoraz sa Neapoli stalo východiskovým bodom na naše potulky po okolí, na návštevu múzeí, taverien a kaviarní. (Úvodný záber s dominantou mestečka, pravoslávnym kostolom Sv. trojice, je z poslednej plavby. Zopár záberov mestečka nájdete aj v staršom článku.)
Trocha o meste
Príbeh mesta sa začína v druhom tisícročí pred naším letopočtom. Neapoli, kedysi nazývané aj Voies, leží v lone zátoky medzi ostrovom Elafonisos a polostrovom Kavo Maleas s výhľadom na ostrov Kythira, Kythirské a Myrtské more. Starú časť mesta postavili amfiteátrovite na dvoch kopcoch, na kopci Agia Triada, kde stojí kostol Agia Triada, teda Sv. Trojice, a na východnejšie položenom kopci Vrontas.
Na mieste súčasného Neapoli stálo asi v 10. stor. pred n. l. starodávne mesto Voies. Vzniklo tak, že bohyňa Artemis poslala zajaca, aby naznačil, kde majú mesto Voies postaviť. Po páde Tróje cestou do Talianska vraj v zálive našiel útočisko mýtický Aeneas. Ten na Peloponéze založil zopár miest (napr. Tripoli). Mesto bolo zničené po zemetrasení v r. 375 pred n. l. Meno Vatika získalo v stredoveku, neskôr ho nazvali Pezoula – to ešte bolo dedinou.
V roku 1837 bavorský architekt Birbach zostavil nový plán ulíc a tak vzniklo Neapolis, nové mesto. Miestni obyvatelia sa v súčasnosti zaoberajú intenzívnou poľnohospodárskou činnosťou, rybolovom a, samozrejme, turizmom. Vyrábajú vynikajúci extra panenský olivový olej, jedinečnú červenú cibuľu, fialové baklažány a ďalšie plodiny.
Taverny, kaviarne a obchodíky s ovocím a zeleninou lemujú veľkú časť nábrežia. Obchody, Hyper Agora, teda väčšie nákupné stredisko, a banku nájdete mimo nábrežia. Káva z kaviarne, pečivo z pekárne donesené odvedľa, bežná prax. To milujeme. A čo sme si dali v taverne Tzivaeri na nábreží? To určite spoznávate.
Archeologické múzeum
Malé archeologické múzeum nad mestom otvorili v roku 2009 v bývalej budove zdravotného strediska z 50. rokov. Skrýva archeologické nálezy z okolia Neapoli a Monemvasie. Väčšinou ide o nádoby, sošky, náhrobné kamene, šperky a kovové predmety z prehistorického a najmä z mykénskeho obdobia. Keďže sme boli v múzeu sami, mohli sme sa s dvoma príjemnými mladými slečnami nerušene porozprávať o Pavlopetri a zaujímavostiach v okolí.
Otvorené: utorok až nedeľa: 8:00 – 15:00 h (pondelok zatvorené).
Vstupné 2 €. http://www.amnv.gr/en
Námorné múzeum
K Námornému múzeu v Neapoli sa dostanete po veselom schodisku z nábrežia. Múzeum sídli hneď v prvej budove napravo.
Vidieť môžete ukážky tradície námorníctva. Ak máte radi túto tematiku a v letnej horúčave oceníte príjemne klimatizované miestnosti, toto malé múzeum radi navštívite a možno tam budete opäť sami ako my.
Otvorené: utorok až nedeľa: 8:00 – 15:00 h (otvárací čas sa mení, treba si overiť telefonicky), vstupné 2 €. Fotografovať nie je povolené. https://www.visitvatika.gr/en/culture/nautical-museum.html
Hrad Agia Paraskevi
Pobyt na pláži je fajn. Dobre padne zaplávať si v príjemne teplom a pokojnom mori. No a po večeri v taverne sa zíde trocha prejsť. Tentoraz sme sa vybrali na prieskum hradu Agia Paraskevi vzdialeného asi 3,3 km od centra Neapoli pod dedinou Mesochori.
Hrad postavili v neskorom byzantskom období (13. – 14. stor.) na strmej skale. Majitelia hradu vďaka svojej strategickej polohe ovládali všetky cesty okolo Neapoli. Počas franskej nadvlády Viliam II. z Villehardouinu (1246 – 1278) venoval hrad a okolie pánom z Monemvasie, zatiaľ čo o niekoľko rokov neskôr sa táto oblasť stala súčasťou Despotátu z Mystry (1259).
Hrad tvorili najmenej tri budovy, kostol a trojpodlažná veža. Z hradu je nádherný výhľad na Lakónsky záliv, ostrovy Kythira a Elafonisos. Pod hradom stojí kostol Agia Paraskevi, podľa ktorého hrad nazvali.
Na jar roku 2019 nadšenci histórie dokončili rekonštrukciu hradu. Dostavali niektoré hradné múry a položili nový kamenný chodník. Vstup je voľný.
Hotel Aquamarine
Po príchode z Kyparissie sme sa ubytovali v hoteli Aquamarine. Vyhliadli sme si ho už doma na bookingu. Nerezervovali sme ho z domu, pretože sme presne nevedeli, kedy do Neapoli dorazíme. Mali sme šťastie. V čase nášho príchodu bol hotel takmer prázdny. Tento hotel s raňajkami v cene leží asi 50 metrov od pláže Neratziona asi kilometer západne od Neapoli v tichom prostredí s výhľadom na ostrov Elafonisos. Táto oblasť ešte nepodľahla masovej výstavbe ani masovému turizmu, čo iste mnohí ocenia.
Keď sme si večer sadli na terasu, začuli sme z vedľajšej izby známu reč. Zistili sme, že ide o manželský pár z Prahy, ktorý bol na cestách po Grécku asi dva mesiace. Radi sme sa zoznámili a pri pohári vína si vymenili zážitky a skúsenosti. Milí priatelia, ak nás čítate, touto cestou vás srdečne pozdravujeme. 🙂
Z Neapoli môžete podniknúť výlety na Mys Maleas, k fosílnemu palmovému lesu, na okolité pláže, o ktorých som písala v predošlých článkoch, aj na pláže, o ktorých som nepísala, lebo sme na nich neboli. Prípadne do jaskyne Kastania, či na neďaleký ostrov Elafonisos. Alebo do úchvatnej dediny Velanidia, o ktorej je nasledujúci článok.
nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....