Sigri – skamenený les a prírodovedné múzeum, Lesbos

Skamenený les v západnej oblasti Lesbosu vznikol následkom sopečnej erupcie pred sedemnástimi až dvadsiatimi miliónmi rokov. Veľkú časť územia vtedy pokryli láva a popol. V tom období ostrovu dominovala subtropická vegetácia, ktorá zmizla pod nánosmi popola zo zemského povrchu, len aby sa po miliónoch rokov znova dostala na svetlo.

Cesta k Sigri
Novú cestu k Sigri občas lemujú vykopané kmene skamenených stromov

Ku skamenenému lesu a do Prírodovedného múzea v Sigri vedie nová asfaltka, ktorá obchádza dediny. Hoci v čase našej návštevy nebola úplne dokončená, ešte ani pätníky neboli osadené, už sa po nej mohlo jazdiť. Cestári počas jej výstavby odhalili na viacerých miestach pozdĺž trasy kmene a korene skamenených stromov, ktoré archeológovia konzervujú a vystavujú na obdiv.

Park Sigri sa nachádza 82 km na západ od Mytilini. Za dedinou Antissa sa nad cestou týči opevnený kláštor Moni Ypsilou. O ňom však niekedy nabudúce.

Cesta k Sigri vedie okolo Kláštora Moni Ypsilou
Cestou k Sigri míňame Kláštor Moni Ypsilou

Asi 4 km za odbočkou ku kláštoru sa blížime k rázcestiu s ukazovateľmi, informačnými tabuľami a malým altánkom. Ku skamenenému lesu treba odbočiť prudko doľava a ešte prejsť 5 km pustou krajinou. Cesta sa zužuje, po ľavej strane vykúkajú tri veterné turbíny, ku ktorým vedie betónová cesta. My však pokračujeme asfaltkou až k parkovisku vedľa vstupu do geoparku.

Sigri – národný park

Park Sigri zaberá 286 hektárov a chodníky pre zvedavých návštevníkov merajú dokopy 4 000 metrov. Park patrí medzi najväčšie geoparky UNESCO na svete. My sme v priebehu jednej hodiny prešli asi tretinu parku, ale úplne nám to stačilo. V ten deň sa ochladilo na príjemných 20 °C, svietilo slnko, podúval však pomerne silný vietor, ktorý až taký prívetivý nebol.

Mnohé fosílie stromov, ktoré stoja na svojom pôvodnom mieste, tvoria zväčša ihličnany ako sekvojovce, cyprusy, borovice, ale aj listnaté stromy ako duby a vavrínovce. Začiatkom roku 2021 objavili cestári najdlhší skamenený strom, ktorý meria 19,5 m. Na veľkú radosť vedcov bol vo výbornom stave a je zatiaľ jediný, ktorý sa zachoval aj s koreňmi, vetvami a listami. Namiesto ďalších slov pozývame na krátku prechádzku.

Prírodovedné múzeum v Sigri

Prírodovedné múzeum je súčasťou geoparku. Leží na začiatku prímorskej dediny Sigri 11 km od skameneného lesa. Založili ho v roku 1994 a z boku budovy má aj bezbariérový prístup.

V malej sále sme si najprv vypočuli prednášku študentky geológie, ktorú doplnila foto prezentáciou, a potom sme sa prešli po miestnostiach s exponátmi. Expozícia nielenže skvele dokumentuje, ako vyzerala oblasť pred výbuchom sopky, aké stromy tam rástli alebo ktoré živočíchy tam žili, ale ukazuje aj ďalšie zaujímavé fakty a informácie o sopečnej činnosti, o jej následkoch na geologickú štruktúru zeme atď. Súčasťou múzea sú aj monitory, ktoré zaznamenávajú aktuálnu tektonickú a seizmickú aktivitu v Grécku.

Vstupné do parku je 5 eur na osobu a platí aj pre vstup do múzea. Obe miesta môžete navštíviť okrem pondelka od 8 – 16 h. Ďalšie zaujímavé informácie nájdete priamo na stránke skameneného lesa. Až z tejto stránky sme sa dozvedeli, že sa organizujú výlety loďou so skleným dnom po Morskom parku Nissiopi, ktorý je prvým morským fosílnym parkom v Grécku.

Náš dojem

Geológovia a archeológovia odviedli veľký kus práce pri odhaľovaní starodávneho pralesa, ktorý po výbuchu sopky, zasypaní sopečným popolom a zlepencami zmizol pod tisícročnými nánosmi zo zemského povrchu, len aby sa po dvadsiatich miliónoch rokov znova dostal na povrch.

Nikdy sme nepredpokladali, vlastne ani netušili, že okrem skameneného palmového lesa na juhozápade Peloponézu niekedy uvidíme aj skamenený les na Lesbose. No stačí sa odhodlať a ísť trocha ďalej, ako sú naše zabehané trasy 🙂 Sme radi, že na mape Grécka si môžeme označiť aj toto vzácne miesto.

Lesbos

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Sigri - skamenený les: 39.208874, 25.897264
Prírodovedné múzeum Sigri: 39.211058, 25.854478

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.