Kythira – informácie o ostrove

Kythira - o ostroveKythira, Kythera, Cythera, Κύθηρα, pôvodne Porfyris. Tu sa zrodila Afrodita, bohyňa lásky a krásy. Neskôr ju boh západných vetrov Zefyros odvial na Cyprus. (Tam možno tvrdia opak.)

Nás sem z pevniny priviala loď Porfyrousa, ktorá mimo sezóny premáva raz za deň z Neapoli. Nie talianskeho, peloponézskeho. Na Kythiru premáva aj trajekt z Gythea, kedysi významného prístavu na strednom prste Peloponézu.

Mimochodom, názov Porfyris či Porfyrousa dali ostrovu Feničania podľa dravých morských slimákov Bolinus brandaris (ostranka jadranská), ktorými prekypovalo pobrežie ostrova. Získavali z nich purpurovú resp. tmavočervenú farbu, ktorú používali na farbenie kráľovských odevov. 

Už som dávnejšie spomínala, že Kythira spĺňala všetko, čo na dovolenke v Grécku obľubujeme: krásne panenské pláže, rozmanitú prírodu, rokliny, vodopády, peknú aj dramatickú krajinu, zaujímavú architektúru, staré pamiatky a kostolíky, dávnu históriu, pevnosti, chutnú kuchyňu, útulné kaviarne a v neposlednom rade dobrých ľudí.

Kythira – informácie o ostrove

Kythira oficiálne patrí k Jónskym ostrovom, aj keď je od nich dosť vzdialená. Leží na juhu Peloponézu pod jeho tretím „prstom“ na križovatke troch morí – Jónskeho, Egejského a Krétskeho. Podľa dostupných údajov má rozlohu 299,4 km2  a niečo vyše 4 000 obyvateľov. 

Ostrov je to rozmanitý: jeho najvyšší vrch Mirmingari meria 506 metrov a početné rokliny sa striedajú s úrodnými údoliami. Krajina na východnom výbežku okolo Diakofti až po Aroniadiku v strede ostrova je pustá, pokrytá nízkou vegetáciou, najmä krovinami. Pokračuje náhornou plošinou, na ktorej je vybudované malé letisko. Smerom na západ a najmä na sever pribúdajú stromy a lesy, ihličnaté aj listnaté. Juhozápadná časť ostrova okolo dediny Mitata je tiež pomerne lesnatá.  

Ako som sa dočítala, Kythira má mierne stredomorské podnebie. Priemerná ročná teplota je 19 °C, čo robí ostrov jedným z najteplejších miest v Grécku. Pozdĺž pobrežia je všeobecne suché podnebie, ale zvyšok ostrova pravidelne osviežujú dažďové prehánky. Pre ostrov je charakteristická tzv. prevenza. Je to hustá hmla, ktorá ako rýchlo vznikne, rovnako náhle zmizne. Najhorúcejšie letné dni často ochladzuje meltemi, čerstvý morský vánok.

Dni Alkyoné

Ďalším zvláštnym javom sú tzv. Halcyone days – dni Alkyoné. Ide o pokojné obdobie v januári, ktoré trvá asi 2 týždne, počas ktorého je teplo ako v lete a prakticky vládne bezvetrie. 

Podľa gréckej mytológie je to vďaka Alkyoné, dcére boha vetra Aiola (Aeolusa). Alkyoné (alebo Alkyona) bola vydatá za trachynského kráľa Keyka. Keyko a Alkyoné sa medzi sebou oslovovali Zeus a Hera, čo vyvolalo veľkú nevôľu skutočného Dia, najvyššieho z bohov. Zeus bol taký rozčúlený, že na Keykov čln vrhol blesk a Keyko sa utopil. Keyko navštívil Alkyoné vo sne a povedal jej, čo sa s ním stalo. Alkyoné sa zo zúfalstva vrhla do mora a utopila sa. Bohom bolo oboch ľúto a rozhodli sa ich zmeniť na rybáriky (Alcedo atthis).

Alkyoné ako rybárik kladie svoje vajíčka každý rok v januári na pláži a hniezdi v blízkosti mora 1 až 2 týždne. Aby sa jej otec Aeolus uistil, že sa jej nič nestane, tíši vietor a upokojuje vlny. Toto pokojné obdobie sa v angličtine nazýva Halcyone days.

Zdroj: http://agreekisland.com/the-island-kythera/

Trocha histórie 

Kythira bola obývaná už pred 4000 rokmi v dobe minojskej ako aj mykénskej. Bol to ťažko skúšaný ostrov. Drancoval ho pirát Hayreddin Barbarossa, jeho obyvatelia zažili vládu Benátčanov, Rusov v aliancii s Turkami, Francúzov aj Angličanov. Kythira sa v 19. storočí stala útočiskom mnohých Kréťanov. Počas druhej svetovej vojny ju okupovali Taliani aj Nemci. Všetko to malo vplyv na súčasnosť ostrova.

Kythira si dodnes zachovala pokojný ráz i napriek tomu, že na nej vybudovali malé letisko. Ostrov  zažil tri veľké vlny emigrácie. Mnoho Kythirčanov emigrovalo do Ameriky a Austrálie. Aj tam sa snažia zachovať svoj jazyk a kultúru a radi sa vracajú na rodný ostrov aspoň na dovolenku. 

Užitočné informácie

Na ostrove postavili nové zdravotné stredisko. Nachádza sa po ľavej strane medzi dedinami Aroniadika a Potamos. Lekáreň sme našli cestou do Chory po ľavej strane pred Livadi. Lekáreň je aj v Potamose, vo Fatsadike a v Karvounadese. V Chore sídli polícia, no policajtov sme videli iba v kaviarni. Poštu, banky a bankomat nájdete v Chore na námesti. Ďalší bakomat a poštu v Potamose. Ostatné bankomaty sú v Agia Pelagii a v Livadi. Štyri čerpacie stanice sa nachádzajú na hlavnej trase od Livadi po Potamos. Kancelárie autopožičovní sídlia v prístave v Diakofti, na letisku, v Livadi a v Agia Pelagii. Fungujú taxíky aj lokálna doprava.

Kythira - o ostrove, hyperagoraPokiaľ ide o obchody, najväčší supermarket – „yper agora“ sa nachádza v Aroniadike po pravej strane cestou do Chory. Minimarkety sa nachádzajú takmer v každej dedine. Viac obchodov s rozličným tovarom, pekáreň, zelovoc nájdete v Potamose. Naša obľúbená pekáreň je v Livadi nad čerpaciu stanicou, ale aj na námestí v Potamose. Zákusky dostať v pekárňach aj kaviarňach. Cukráreň je v Agia Pelagii aj v Livadi. Taverny, kaviarne a bary sú najpočetnejšie v Chore. Sú však aj v Agia Pelagii, Potamose, Aroniadike, Avlemonase, Livadi či Milopotamose. Malé kafeniony alebo taverny sú takmer v každej dedine. Tie sme však ani za tie tri návštevy ostrova nestihli preskúmať. Suveníry, kythirský med (pomerne drahý) si zadovážite v Chore, ale aj vo väčších dedinách.

Dočítala som sa, že v Mitate usporadúvajú prvý augustový víkend vínny festival. Okrem toho tam pestujú miestnu odrodu broskýň. Koncom augusta sa vo Fratsii koná poľnohospodárska výstava.

Najväčšie náboženské sviatky  na ostrove sú 1. augusta v kláštore Agia Elessa a 24. septembra v kláštore Panagia Mirtidiotissa. Patrónom ostrova je sv. Theodor.

Známe sú nedeľné trhy v Potamose, na ktorých ostrovania ponúkajú lokálne produkty.

Kythira - o ostrove, nedeľný trh v Potamose

Kythira – informácie o kultúrnych aktivitách 

Kythira amfiteáterZa Potamosom smerom na Agia Pelagiu po pravej strane v borovicovom lesíku za kostolíkom sa nachádza prírodné divadlo – taký miniamfiteáter. Na stránke visitkythera uvádzajú, že počas leta sa tam zvyknú konať kultúrne podujatia a koncerty. Vtedy vraj kapacita divadla nestačí. 

V letnej sezóne usporadúvajú Kythirčania viaceré akcie. Výstavy, hudobné podujatia a tanečné vystúpenia.

Kythira – informácie o ostrove Nuž, dalo by sa o ňom napísať aj viac, ale ako sa hovorí, lepšie je raz vidieť ako o ňom čítať alebo počuť. Až potom človek pochopí a precíti, o čom je. (Ale predtým, ako tam pôjdete, si o ňom prečítajte u nás 🙂 )

Naše videá
https://www.youtube.com/watch?v=oBknyb3ITxk
https://www.youtube.com/watch?v=1OO15uaDKAI
https://www.youtube.com/watch?v=MXP1iSNLtDg

Užitočné stránky
http://www.kythera.gr/en/
Webové rádio  https://tunein.com/radio/Tsirigo-FM-1056-s107560/

Kythira - dvere v Chore

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.