Kythira – o ostrove

Kythira_7KKythira, Kythera, Cythera, Κύθηρα, pôvodne Porfyris. Tu sa zrodila Afrodita, bohyňa lásky a krásy. Neskôr ju boh západných vetrov Zefyros odvial na Cyprus. (Tam možno tvrdia opak.)

Nás sem z pevniny priviala loď Porfyrousa, ktorá mimo sezóny premáva raz za deň z Neapoli. Nie talianskeho, peloponézskeho. Na Kythiru premáva aj trajekt z Gythea, kedysi významného prístavu na strednom prste Peloponézu.

Mimochodom, názov Porfyris či Porfyrousa dali ostrovu Feničania podľa dravých morských slimákov Bolinus brandaris (ostranka jadranská), ktorými prekypovalo pobrežie ostrova. Získavali z nich purpurovú resp. tmavočervenú farbu, ktorú používali na farbenie kráľovských odevov. 

Kythira oficiálne patrí k Jónskym ostrovom, aj keď je od nich dosť vzdialená. Leží na juhu Peloponézu pod jeho tretím „prstom“ na križovatke troch morí – Jónskeho, Egejského a Krétskeho. Podľa dostupných údajov má rozlohu 299,4 km2  a niečo vyše 4 000 obyvateľov. 

Ostrov je to rozmanitý: jeho najvyšší vrch Mirmingari meria 506 metrov, početné rokliny sa striedajú s úrodnými údoliami. Krajina na východnom výbežku okolo Diakofti až po Aroniadiku je pustá, pokrytá nízkou vegetáciou, najmä krovinami. Pokračuje náhornou plošinou, na ktorej je vybudované aj malé letisko. Smerom na západ a najmä  na sever pribúdajú stromy a lesy, ihličnaté aj listnaté. Juhozápadná časť ostrova okolo dediny Mitata je tiež pomerne lesnatá.  

Ako som sa dočítala, Kythira má mierne stredomorské podnebie. Priemerná ročná teplota je 19 °C, čo robí ostrov jedným z najteplejších miest v Grécku. Pozdĺž pobrežia je všeobecne suché podnebie, ale zvyšok ostrova pravidelne osviežujú dažďové prehánky. Pre ostrov je charakteristická tzv. prevenza. Je to hustá hmla, ktorá ako rýchlo vznikne, rovnako náhle zmizne. Najhorúcejšie letné dni často ochladzuje meltemi, čerstvý morský vánok.

Dni Alkyoné

Ďalším zvláštnym javom sú tzv. Halcyone days – dni Alkyoné. Ide o pokojné obdobie v januári, ktoré trvá asi 2 týždne, počas ktorých je teplo ako v lete a prakticky bezvetrie. 

Podľa gréckej mytológie je to vďaka Alkyoné, dcére boha vetra Aiola (Aeolusa). Alkyoné (alebo Alkyona) bola vydatá za trachynského kráľa Keyka. Keyko a Alkyoné sa medzi sebou oslovovali Zeus a Hera, čo vyvolalo veľkú nevôľu skutočného Dia, najvyššieho z bohov. Zeus bol taký rozčúlený, že na Keykov čln vrhol blesk a Keyko sa utopil. Keyko navštívil Alkyoné vo sne a povedal jej, čo sa s ním stalo. Alkyoné sa zo zúfalstva vrhla do mora a utopila sa. Bohom bolo oboch ľúto a rozhodli sa ich zmeniť na rybáriky (Alcedo atthis).

Alkyoné ako rybárik kladie svoje vajíčka každý rok v januári na pláži a hniezdi v blízkosti mora 1 až 2 týždne. Aby sa jej otec Aeolus uistil, že sa jej nič nestane, tíši vietor a upokojuje vlny. Toto pokojné obdobie sa v angličtine nazýva Halcynoe days.

Zdroj: http://agreekisland.com/the-island-2/

Jaskyňa Chousti neďaleko Diakofti skrývala stopy po dávnych obyvateľoch ostrova.

Jaskyňa Chousti neďaleko Diakofti skrývala stopy po dávnych obyvateľoch ostrova.

Kythira bola obývaná už pred 4000 rokmi v dobe minojskej ako aj mykénskej. Bol to ťažko skúšaný ostrov. Drancoval ho pirát Hayreddin Barbarossa, jeho obyvatelia zažili vládu Benátčanov, Rusov v aliancii s Turkami, Francúzov aj Angličanov. Kythira sa v 19. storočí stala útočiskom mnohých Kréťanov. Počas druhej svetovej vojny ju okupovali Taliani aj Nemci. Všetko to malo vplyv na súčasnosť ostrova.

Kythira si však dodnes zachovala pokojný ráz i napriek tomu, že na nej vybudovali malé letisko. Kythira zažila tri veľké vlny emigrácie. Mnoho Kythirčanov emigrovalo do Ameriky a Austrálie. Aj tam sa snažia zachovať svoj jazyk a kultúru a radi sa vracajú na rodný ostrov aspoň na dovolenku. 

Užitočné informácie

Na ostrove postavili nové zdravotné stredisko. V Chore sídli polícia, no policajtov sme videli iba v kaviarni. Poštu, banky a bankomat nájdete v Chore na námesti. Ďalší bakomat a poštu  v Potamose. Ostatné bankomaty sú v Agia Pelagii a v Livadi. Štyri čerpacie stanice sa nachádzajú na hlavnej trase od Livadi po Potamos. Kancelárie autopožičovní sídlia v prístave v Diakofti, na letisku, v Livadi a v Agia Pelagii. Fungujú taxíky aj lokálna doprava.

Naše videá

https://www.youtube.com/watch?v=oBknyb3ITxk
https://www.youtube.com/watch?v=1OO15uaDKAI
https://www.youtube.com/watch?v=MXP1iSNLtDg

 Užitočné stránky
http://www.kythera.gr/en/
Webové rádio  https://tunein.com/radio/Tsirigo-FM-1056-s107560/

Kythira - dvere v Chore

Pridaj komentár