Výlety z Gythea, pláže a pamiatky oblasti Mani

Pláže a výlety z Gythea, SkoutariKeď budete v Gytheu, asi sa neuspokojíte iba s pobytom v tomto meste. Oblasť Mani, v ktorej sa Gytheo nachádza, ponúka viacero zaujímavých miest na výlety. Pláže, historické pamiatky, staré mestá, ba aj jaskyne.

Kam na pláže z Gythea? Najbližšie sú piesčito-kamienkové pláže Selintsa a Valtaki.  Valtaki poznať podľa vraku lode Dimitrios. (V odkaze nájdete stručný príbeh vraku.)

Vangelis Beltzenitis, foto dvojice na pláži ValtakiNapadlo by vám fotiť sa pri ňom vo svadobných šatách? Tejto dvojici áno. A pre zaujímavosť, dodávam, že ju fotil skvelý grécky svadobný fotograf Vangelis Beltzenitis, ktorého fotografie si vždy rada pozriem. Roky sledujem jeho prácu, je z roka na rok lepší a žiadanejší. (Foto publikujem so súhlasom autora.)

 
Na pláž v Mavrovouni, časť bližšie ku Gytheu, sme šli v jedno predpoludnie. Autu sme našli príjemné tienisté miesto pod tamariškom. Pláž je veľmi obľúbená, meria asi 4 kilometre, takže vraj nebýva preľudnená ani v sezóne. To nevieme posúdiť. Keď sme tam boli, mali sme priestoru bárskoľko. Na pláži hniezdia korytnačky caretta caretta

Na vzdialenejší koniec pláže Mavrovouni sme sa previezli podvečer ďalšieho dňa. Trocha pofukovalo a ľudí tam bolo naozaj iba zopár. Na pláž sme prešli cez plážový bar neďaleko kamenných viliek Petalea Krani. Zdalo sa, že pláž už má po sezóne a v bare sedel iba personál. Napriek tomu nám ochotne vytlačili šťavu z čerstvých pomarančov.

SkoutariĎalšie obľúbené pláže južnejšie od Mavrovouni sú Vathi, Kamares, Skoutari. Na Skoutari sme sa kedysi zastavili cestou do Vathie. Je to pekná a v posledných rokoch čoraz navštevovanejšia piesočná pláž. Tvoria ju tri časti. Zo severu na juh sú to Kalamakia, potom Vorthona, pomenovaná podľa starodávneho mesta, ktoré sa po silnom zemetrasení potopilo ako Atlantída, a tretia pláž je Agia Varvara, nazvaná podľa byzantského Kostola sv. Barbary z 10. storočia.

Pláž Kapi, ManiNa západnom pobreží Mani od Kardamyli smerom na juh natrafíte na množstvo väčších aj menších pláží, napríklad FoneasKalogria, StoupaNeo Itylo. Tam sa z Gythea dostanete krížom cez polostrov smerom na Areopoli asi za 30 – 40 minút.

Na obrázku je panenská kamienková pláž Kapi, ktorá leží asi 2,5 km od Vathie.

A kam na výlety z Gythea?

Výlety z Gythea - záliv cestou do Porto KagioPred rokom sme sa vrátili na juh Mani. Vtedy sme síce vyrazili z Kardamyli, ale približne rovnaký kus cesty treba prejsť aj z Gythea. Preto pridávam niekoľko tipov a záberov z juhu tejto – najmä na jeseň – vyprahnutej krajiny. Hoci tento tzv. koniec sveta pre niekoho nepôsobí najlákavejšie, jeho kamenné stavby a zálivy s čírou vodou nás stále fascinujú.

Výlety z Gythea - MarmariMarmari

Marmari je luxusný dovolenkový rezort s dlhou piesočnou plážou. Nižšie od nej na konci Marmari leží menšia takisto piesčitá, ale panenská pláž.

 

Tá veža pod svahom napravo je Tainaron Blue Retreat, luxusný hotel, ktorý získal ocenenie za dizajn. Boli sme zvedaví, tak sme na vlastné oči chceli vidieť, ako vyzerá vnútri. Privítal nás manažér hotela a veľmi rád by nám ubytovanie ukázal. Hotel bol však plne obsadený a nebolo by vhodné nazerať do obývaných izieb. Ak sa v ňom chcete niekedy ubytovať, musíte si ho rezervovať aspoň rok dopredu.

Porto Kagio 

 Výlety z Gythea - MonastiriZ Marmari sme sa vrátili na rázcestie a odbočili do Achilia. Odtiaľ je výhľad na Monastiri (na zábere hore) a na Porto Kagio. Porto Kagio je malá rybárska dedina. Názov dediny znamená prístav prepelíc z talianskeho Porto Quaglio. Domáci lovili prepelice, ktoré spolu  s inými vtákmi zvyknú migrovať do Afriky práve nad touto oblasťou. Vedie k nemu úzka asfaltová cesta, ktorá končí pri vstupe do dediny.

Nábrežie tvorí prašná cesta lemovaná niekoľkými tavernami, typickými maniotskými domami z kameňa. Pláž je kamienková, nechýbajú na nej slnečníky a ležadlá. Voda je krásna, číra. Len v čase našej návštevy boli na brehu vyplavené riasy, takže nás táto pláž nenadchla. 

Mys Tenaro

Malá osada na juhu Mani sa volá Kokkinoga. Z Porto Kagia sa tam dostanete asi za desať minút. Osada pôsobí v tej pustine ako oáza. Stojí v nej asi sedem domov, ale nechýba rybia taverna. Za ňou na konci betónovej cesty sa dá zaparkovať a zájsť k zvyškom chrámu zasvätenému bohu mora Poseidónovi. Ten jediný zostal z viacerých chrámov, ktoré starí Sparťania zasvätili svojim bohom. Napravo od neho leží malá kamienková pláž. Južnejšie od nej, asi po 500 metroch stoja zvyšky rímskych kúpeľov s kruhovou mozaikou. Nachádza sa tu aj jaskyňa. Ľudia verili, že bola domovom Hádesa, boha podsvetia. Tu vstúpil Orfeus do podsvetia, aby našiel svoju Euridiku.

K majáku na Myse Tenaro (Cape Tainaro), alebo aj Matapan, treba prekonať dva kilometre vyprahnutou krajinou. Ale určite nie na pravé poludnie. Inak Mys Tenaro je po Gibraltári druhým najjužnejším bodom európskej pevniny. Maják postavili v roku 1882, v roku 1984 ho plne zautomatizovali, pracuje na slnečnú energiu, svetelný lúč má dosah 40 km a bliká každých 10 sekúnd.

Bitka o Matapan

Mys Tenaro bol svedkom najväčšej námornej bitky 2. svetovej vojny v Stredomorí. Ale viac o tom napríklad vo wikipédii alebo v knihe Miloša Hubáčka Bitva u Matapanu. 

Obsah knihy: Bitva u Matapanu
U Matapanu se odehrálo nejen největší námořní střetnutí ve Středomoří za druhé světové války, ale také první námořní bitva v historii, při níž připadla klíčová role letounům startujícím z letadlové lodi a kdy nepřítele objevil v noční tmě radar. O tom, co jí předcházelo, o jejím průběhu poznamenaném množstvím nedorozumění, náhlých a nečekaných zvratů a tragických omylů i o jejím strategickém významu pojednává kniha Bitva u Matapanu. Je druhým svazkem takzvané „středomořské“ řady zahájené titulem Boj o Středomoří. Třetí svazek bude věnován německému tažení na Balkáně a obsazení ostrova Kréty.

Zdroj: http://www.bux.sk/knihy/155748-bitva-u-matapanu.html     

Z Gythea do starobylej Mystry a tajomnej a fotogenickej Vathie trvá cesta autom niečo vyše hodiny. Do Sparty – novej aj tej starovekej o niečo menej. Na juhozápade Mani môžete preskúmať jaskyňu Vlychada v Dirose.  Ak chcete zájsť ešte ďalej a vidieť, čo ste ešte nevideli, navštívte nezabudnuteľnú Monemvasiu na východe Peloponézu, už mimo oblasti Mani. 

Spomínané miesta sme navštívili počas viacerých ciest na juh Peloponézu. Cestu si užívajte, nenáhlite sa. Vychutnávajte si okamihy, vnímajte atmosféru, vzduch, vône a samozrejme aj chute. A netrápte sa, ak nestihnete navštíviť všetky miesta počas jednej dovolenky. Aspoň sa máte na čo tešiť nabudúce 🙂

Mapa

KML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-Logo
Výlety z Gythea

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Gytheo: 36.755220, 22.561880
Mavrovouni: 36.733700, 22.570700
Vathia, z Gythea: 36.488770, 22.401620
Monemvasia: 36.687660, 23.055820
Mystra: 37.068530, 22.372160
Vlychada: 36.638552, 22.380652
Porto Kagio: 36.428448, 22.485688
Marmari: 36.425530, 22.475560
Poseidónov chrám, Mys Tenaro: 36.401700, 22.486503

Pridaj komentár