Mramor je materiál, na ktorý na Naxose natrafíte na každom kroku. Už pri príchode vám padne do očí v podobe Portary, „veľkej brány“, sochy Ariadny alebo repliky delfskej okrídlenej sfingy. Tento druh mramoru nás fascinuje natoľko, že o ňom vznikol tento krátky článok.
Čo je vlastne mramor? Je to kryštalický vápenec, z väčšej časti premenená karbonátová hornina kombinovaná s menším množstvom rôznych minerálov (viac o mramore sa dozviete napr. na wikipédii). Ten z Naxosu obsahuje 98 % kalcitu a 2 % kremeňa. Je jedinečný, má nezvyčajnú textúru a krásne sa trbliece. Keď ho presvietite hoci aj baterkou, presvitá cezeň svetlo. Je menej porézny ako iné druhy, a teda trvácnejší a menej náchylný na škvrny (samozrejme, ak ich včas utriete).
Naxoský mramor použili už pred päťtisíc rokmi pri stavbe chrámov a kostolov, tesali z neho sochy, napríklad kúrosov (nahých mladých mužov v nadživotnej veľkosti), ale aj malé figúrky idolov (antropomorfné plastiky kykladskej ranej doby bronzovej) a podobne. Mramor sa dodnes používa v stavebníctve ako obkladový materiál, tvoria z neho umelecké diela, ale aj úžitkové a dizajnové predmety.
Naxos patrí medzi najbohatšie náleziská mramoru v Egejskej oblasti. Staré naxoské mramorové lomy sa nachádzali v oblastiach Apollonas a Flerio. Tie súčasné sú v prevádzke na piatich vrchoch v okolí dediny Kinidaros.
Mramor všade kam pozrieš
Stavitelia použili naxoský mramor nielen pri stavbe Portary, ale aj obrannej veže Cheimarros na juhovýchode ostrova alebo Deméterinho a Dionýzovho chrámu v západnej časti ostrova. Dedinu Apeiranthos nazývajú mramorovou, keďže na mramor natrafíte takmer všade. Z mramoru sú tu mnohé staršie budovy a veže ako Zevgolis a Bardani, mramorom sú vydláždené ulice i schody.
Z naxoského mramoru vytesali dávni sochári okrídlenú sfingu, ktorej originál vystavuje delfské múzeum. Ako som spomínala vyššie, aj sochy kúrosov zo 6. storočia pred naším letopočtom sú z mramoru. Zostali však nedokončené, pretože mramor pri opracúvaní alebo prevoze sôch praskol. Z naxoského mramoru je i tzv. terasa levov, ikonická aleja na ostrove Délos (originály sa nachádzajú v archeologickom múzeu). A nesmieme zabudnúť na využitie mramoru na náhrobné kamene a pomníky.
Na ostrove pôsobí viacero sochárskych dielní. Práce naxoských sochárov nájdete v predajných galériách a obchodoch so suvenírmi, napr. v Chóre a v Chalki. Ani my sme neodolali a doviezli si domov kópiu hlavy kykladského idola z naxoského mramoru.
O mramore, pre zmenu tinoskom, som písala v staršom článku.
Skvělý článek, ostatně jako vždy .
Ďakujeme za reakciu, Zbyňku, ceníme si to.