Alonissos – pláže, 1. časť

Alonissos - pláže, 1. časť, Agios DimitriosPláže na ostrove Alonissos majú spoločné jedno: čisté, krištáľovo číre more, ktoré hrá všetkými odtieňmi modrej v závislosti od toho, ako naň dopadajú slnečné lúče. Väčšinou sú pokryté okruhliakmi. Piesčitá je azda len Chrisi Milia. 

Viaceré pláže na Alonissose sú v súčasnosti organizované, ale aj na nich nájdete pokojnejšie miesto. Samozrejme,  trocha ďalej od úseku so slnečníkmi a s ležadlami. Panenské pláže sú odľahlejšie a časť cesty k nim treba prejsť pešo. Je dosť možné, že namiesto slnečníkov vám príjemný tieň poskytne okolitá zeleň.

Alonissos – pláže – severovýchod ostrova

Agios Dimitrios Z pláží je situovaná najďalej od Patitiri – asi 14 kilometrov severovýchodne. Patrí k najfotogenickejším a najfotografovanejším plážam ostrova. Jej súčasťou sú slnečníky, ležadlá, nafukovacie atrakcie aj taverna. Pláž lemujú tamarišky a pokrývajú ju malé okruhliaky. Vstup do číročíreho mora je pozvoľný. Parkovali sme na kraji príjazdovej poľnej cesty. V deň, keď sme prišli na pláž, dosť fúkalo. A keďže sme fotili bez statívu, niektoré zábery z toho dňa sú trocha rozfúkané :-). 

Kalamakia je malá rybárska dedina a rovnomenná pláž. Leží približne 3,6 kilometra južne od pláže Agios Dimitrios. Do dediny sme zišli z hlavnej cesty a zaparkovali nad neveľkým nábrežím asi s tromi tavernami. Na jej severnom konci je malý prístav a na južnom za tavernami úzka pláž. Pokrývajú ju okruhliaky a vstup do mora je pozvoľný. Charakteristická je kaplnkou na skale a mierne nakloneným majáčikom. Na tejto pláži sme sa nezdržali. Bola na nej iba dvojica, ktorá sedela v tieni stromov a pri šume mora a speve cikád čítala knihu. Ticho sme sa vzdialili, aby sme nerušili ich čitateľskú siestu.

Alonissos – pláže – východ ostrova

Alonissos - pláže, 1. časťGlyfa leží v zálive rovnakého mena asi 400 metrov od Steni Vala a 10 kilometrov od Patitiri. Okruhliaky sú po celej dĺžke pláže a vstup do mora je pozvoľný. Po jej pravej strane bližšie k dedine sú k dispozícii slnečníky aj ležadlá. K pláži sme sa prešli po večeri v rybej taverne. Vtedy už bola celkom opustená. Denné fotky nemáme k dispozícii, ale páčila sa nám. Parkovať je možné na južnej strane pláže nad Steni Vala. Na malom nábreží v Steni Vala nájdu vyhladovaní plavci a návštevníci asi osem taverien a minimarket.  

Agios Petros je nenápadná pláž ukrytá v zálive rovnakého mena necelý kilometer južne od Steni Vala. Na ľavej strane ju pokrývajú okruhliaky, na opačnej piesok. Vstup do mora je pozvoľný. Pláž je z hlavnej cesty ťažšie dostupná (z hlavnej cesty asi kilometer po striedavo štrkovej a betónovej ceste prudko nadol bez možnosti parkovať – parkovať môžu len ubytovaní návštevníci), a preto sme na nej stretali iba ľudí z okolitých viliek. Občas v zálive zakotvili malé člny s potápačmi, ktorí skúmali dno morského parku.

V zálive sa dá šnorchlovať, pričom spoločnosť vám budú robiť húfy rybičiek. A keď budete mať šťastie, stretnete peknú medúzu. Najradšej sme chodili na túto pláž, a to z celkom jednoduchého dôvodu: mali sme ju rovno pod nosom. Zábery pláže nájdete aj na konci predošlého článku.

Alonissos – ďalšie pláže na východe ostrova

Leftos Gialos Táto pláž sa nachádza asi 7 km od Patitiri a z hlavnej cesty k nej vedie asfaltová cesta. Pláž je pekná, stredne veľká, organizovaná a nechýbajú na nej taverny. Pokrývajú ju svetlé okruhliaky zmiešané sv pieskom a vstup do mora je pozvoľný. Leftos Gialos je cieľom výletných lodí zo Skopelosu a Skiathosu. My sami sme ju navštívili dávnejšie v rámci lodného výletu práve zo Skopelosu. Mimo hodín, kedy na nej kotvia výletné lode s turistami, vraj nebýva plná. Tento rok sme ju obišli, preto ponúkam iba staršie zábery.

Tzortzi je takisto kamienková pláž, ale morské dno pokrýva piesok. Vstup do mora je pozvoľný a dlho plytký. Na pláž vedie asfaltová cesta a parkovať sa dá tesne nad plážou. Po jej ľavej strane stojí taverna. Táto pláž nás nezaujala.

Kokkinokástro znamená červený hrad. Za tento názov vďačí červenému útesu, pod ktorým leží. Podľa archeologických nálezov však tomu, že tu v staroveku stála dedina. K pláži sme odbočili z hlavnej cesty a pokračovali dolu po asfaltovej ceste. Parkovať je možné na jej konci. Potom treba zdolať asi dvadsať kamenných schodov. Na ľavej strane pláže síce nájdete slnečníky a ležadlá, no na jej pravej strane je dosť miesta aj pre ľudí, ktorí hľadajú väčšie súkromie. Keby sme nemali na dosah tú „našu“ pláž, asi by sme chodili práve na Kokkinokastro. Voda je neskutočne priezračná a vstup do mora pozvoľný. Pláž pokrývajú okruhliaky zmiešané s pieskom. Skala, ktorá vyčnieva z mora oproti pláži, sa nazýva Kokkinonisi – červený ostrov. 

Pokračovanie v nasledujúcom článku… (Mapu pláží nájdete na konci tretieho článku o plážach.)

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.