KEFALÓNIA AUTOM – 2011

Kefalónia autom“Cesta začína už vo chvíli, keď vám napadne, že sa na ňu vydáte. A ďalej už nezáleží na tom, ako ďaleko dôjdete alebo ako dlho ste na ceste, ale na tom, ako naložíte s tým počiatočným želaním vyraziť.“ Robert Fulghum

Kefalónia autom? Prečo nie! Predošlé pobyty v Grécku sme riešili cez cestovné kancelárie. Boli fajn, ale ako to býva, prikrátke. Nastal čas vyskúšať iný spôsob prepravy. Taký, ktorý nám umožní slobodnejší pohyb a dlhší pobyt.

Viac rokov sme sledovali webovú stránku www.recko-autem.cz, a so záujmom čítali zážitky autorov a prispievateľov diskusného fóra, užitočné informácie z ciest, rady a tipy.  A tak sme si jedného dňa povedali, že by sme sa aj my mohli pridať k tej plechovej kavalérii, ktorá podniká cestu do Grécka na štyroch kolesách.

Prečo Kefalónia? O ostrove sme už mali predstavu, pretože sme tam dovolenkovali v roku 2008, a tak sme nešli do úplného neznáma. Nastalo plánovanie, zhromažďovanie informácií a príprava itinerára. Ten sa, samozrejme, v priebehu cesty môže meniť podľa aktuálnej nálady a situácie, ale nás to baví.

Kefalónia autom, itinerár – september 2011

 1. deň: Bratislava – Predejane
 2. deň: Predejane – Parga
 3. deň: Parga – Lefkáda –  Agia Efimia
 4. deň: Pláž Vouti
 5. deň: Pláž Koumaris, Argostoli
 6. deň: Polostrov Paliki, Atheras, Petani
 7. deň: Plážička Limanaki, Karavomylos
 8. deň: Platia Ammos, Kipureon, Vatsa, Lixouri
 9. deň: Kastro, kláštor Gerasimou, Robola, Akropola Sami
 10. deň: Pevnosť v Assose, Emblissi
 11. deň: Pláže Lassi, Sission, Myrtos
 12. deň: Karavomylos, Argostoli
 13. deň: Enos, Poros, Myrtos
 14. deň: Akropola nad Sami, Agios Fanentes, Antisamos, Sami
 15. deň: Poros – Killini – Rio-Antirio – Kastoria
 16. deň: Kastoria – Vergina – Bratislava

Prečo sme sa vracali späť z Porosu do Killini a nie cez Lefkádu?

Kefalónia 2011 - trajekt Poros - KilliniPretože, ako sme sa dozvedeli, práve v septembri toho roku v Grécku preverovali licencie niektorých plavebných spoločností. Tie museli pozastaviť prevádzku. Nič iné nám nezostávalo, iba dať na radu miestnych. To znamenalo zísť dolu do Porosu, odkiaľ premávajú trajekty do prístavu Killini na Peloponéze. Mali sme šťastie, stihli sme odchod o trinástej hodine a ešte aj dobrý obed.

Prečo Kastória?

Kefalónia 2011 - Kastória O Kastórii som čítala román, ktorý preložila Tena Elefteriadu a v ktorom autorka popisuje toto mesto tak zaujímavo, že som zatúžila vidieť ho na vlastné oči. Splnilo sa mi to len čiastočne, pretože kvôli neplánovanej obchádzke cez Killini sme do mesta dorazili namiesto popoludnia až večer o pol desiatej. A tak mám zostala na prechádzku po meste iba jedna hodina večer a jedna ráno. 

Prečo Vergina?

Kefalónia 2011 - VerginaO Vergine som sa dozvedela krátko pred cestou od gréckeho priateľa Miltosa. Toto miesto treba vidieť. Ako sa vraví, prešla tadiaľ história a v tom podzemí to bolo priam cítiť.

Po návšteve úžasných hrobiek macedónskych kráľov vo Vergine sme pokračovali v jazde až domov. Keď sme v moteli Predejane prenocovali cestou na juh, tak bol poloprázdny. Na spiatočnej ceste však bol napodiv plne obsadený, tak sme dúfali, že sa ubytujeme v hoteli Velika Plana. Aj tento hotel bol plne obsadený. Ponúkli nám bungalow, z ktorého sme nemali dobrý dojem, a tak sme pokračovali v ceste.

Keď sme dorazili do Belehradu, tak sme si povedali, že cestu domov už zvládneme. No posledný úsek za Budapešťou už bol naozaj dosť unavujúci. Preto sme si na odpočívadle za mestom zdriemli asi na hodinu. Domov sme prišli o pol tretej v noci. Odvtedy si hovoríme, že nikdy viac a radšej si ubytovanie cestou na juh a späť radšej rezervujeme aspoň dva dni dopredu, čo sa nám osvedčilo. Niektorým vodičom cesta v noci vyhovuje pre voľnejšie cesty. Potme sa však oči viac namáhajú a o pozorovaní krajiny niet ani reči. 

Kefalónia autom – trasa, časť 

Kefalónia autom 2011

Kefalónia autom sa napriek záveru vydarila, a preto po nej nasledovali ďalšie cesty: na pevninské Grécko a Peloponéz, ako aj na grécke ostrovy, ako Kythira, Elafonisos, Tinos a Alonissos.

„Vaša predstava na štarte nebude zodpovedať tomu, čo nájdete v cieli: vždy však na vás bude čakať nejaké prekvapenie.“

Robert Fulghum
Celá trasa
Kefalónia autom 2011 - celá trasa

Videá a video prezentácie fotografií z cesty na Kefalóniu

Tipy na výlety, I. časť

Tipy na výlety, 2. časť

Webkamera vo Fiskarde
https://www.skylinewebcams.com/en/webcam/ellada/ionian-islands/kefalonia/fiskardo.html

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.