Chora, Kapsali, Agia Sofia, Katouni, Kombonada – Kythira, 7. deň

Najfotografovanejšie dvere v Chore, Kythira

Najfotografovanejšie dvere v Chore, Kythira

Navštívime Choru, hlavné mesto Kythiry, potom pláž Kapsali a jaskyňu Agia Sofia – tú na juhu. Zájdeme aj k najdlhšiemu kamennému mostu na ostrove v Katouni a vyskúšame vodu na pláži Kombonada. Vyzerá to na príjemný deň.


Článok Chora, Kapsali, Agia Sofia - pohľad na most v Diakofti spájajúci ostrov s prístavom.V noci sme zabíjali komáre, lebo večer sme slabo zatiahli sieť na balkóne.  Chvíľu pozorujeme čulý ruch v prístave., lebo opol desiatej priplával trajekt Porfyrousa. Dosť pofukuje, dokonca sa čerí morská hladina vo zvyčajne pokojnom diakoftskom zálive.

 
Článok Chora, Kapsali, Agia Sofia - pohľad na dedinu Diakofti, Kythira

Chora a pláž Kapsali

Po neskorých raňajkách sme sa konečne vybrali do Chory. Prechádzali sme sa úzkymi uličkami a nasávali atmosféru ospalého mestečka. Všetko bolo také iné, než sme poznali v častiach Grécka, ktoré sme dosiaľ navštívili. Bielo-modré domy pripomínali architektúru stavieb na Kréte a na Kykladách. Tie vplyvy sa nedajú poprieť. Kráčali sme len tak rovno za nosom, až sme sa dostali k malej policajnej stanici. 

Odtiaľ  vedie cesta vyložená kameňmi vyleštenými rokmi priamo na hrad. Bolo dosť teplo, ale stále fúkal pomerne silný vietor. Mala som čo robiť, aby som pri fotografovaní občas udržala fotoaparát. Prechádzali sme okolo kostolov, nazreli do malého múzea s rodovými erbmi, míňali roztrúsené delá z predminulého storočia a kochali sa výhľadmi na všetky svetové strany.

Za prehliadku mestečka sme sa odmenili posedením v príjemnej kaviarni Fossa. Z Chory sme pokračovali v ďalšom poznávaní ostrova. Konkrétne pláže Kapsali ktorú sme videli z hradu. Pláž je piesčitá a organizovaná. Cestu súbežnú s plážou lemujú taverny, bary a kaviarne. Dominantou pláže je pekný bielo-modrý maják. Postavili ho v roku 1853 za britskej správy a vedie k nemu asi tridsať schodov. 

V prístave kotví vyhliadková loď so skleným dnom, ktorá vozí turistov k ostrovu Hytra kúpať sa v modrej jaskyni. Ostrov nazývajú aj Avgo, čo v gréčtine znamená vajce.

K jaskyni Agia Sofia na juhu ostrova

Mapa k jaskyni Agia Sofia na juhuJaskyňa s kostolom Agia Sofia je od Kapsali vzdialená asi desať kilometrov. Cesta nám trvala osemnásť minút. Treba sa vrátiť na hlavnú cestu do Xeroniamaty a necelé dva kilometre pred ňou odbočiť doprava smerom na juh a potom pre zmenu doľava a až na druhej odbočke znova doľava. Posledný úsek cesty prechádza roklinou popri (občas vyschnutom) koryte potoka. Z asfaltky pokračuje betónová cesta. Auto sme radšej zaparkovali asi 300 metrov od jaskyne. Povrch cesty je drsný a hrboľatý. S nízkym podvozkom sme nechceli riskovať.

Vstup do jaskyne Agia Sofia je nenápadný a atmosféra vnútri jaskyne tajomná. Kostolík je úchvatný a tamojšie stalagmity majú prapodivný, takmer strašidelný  výzor. V jaskyni panuje príjemný chládok. 

Článok Chora, Kapsali, Agia Sofia - most v Katoumi, Kythira
Chvíľu sme pobudli v jaskyni a potom pokračovali v ceste cez Kato Livadi do Katouni (alebo aj Katsouni), aby sme si zblízka pozreli tamojší most. Má 13 oblúkov a meria 110 metrov. Viac o ňom v inom článku.

DSC_0107_K
Za Katouni sme odbočili na cestu vedúcu k pláži Kombonada. Vedie k nej úzka, ale celkom slušná asfaltka, takže sme tých asi šesť kilometrov zvládli za desať minút. Keďže celý deň fúkalo, boli dosť veľké vlny. Pláž bola opustená, teda až na dvoch mladíkov, ktorí skladali slnečníky. Nuž, zdá sa, že letná sezóna na ostrove sa definitívne končí.

Pokus dostať sa k vodnému mlynu

Článok Chora, Kapsali, Agia Sofia, Kythira

Prvý z vodných mlynov je udržiavaný a obklopuje ho pekná záhrada s banánovníkmi.

Z kamienkovej pláže sme sa ešte vybrali do Milopotamosu k vodnému mlynu. Zaparkovali sme, a pešo sa vybrali popri potoku. Niekde sme však zle odbočili, a tak sme vodný mlyn videli z druhej strany. Dostali sme sa k nemu o tri dni. Cestou späť sme natrafili na figovník. Oproti nám kráčali dvaja Francúzi, ktorí sa už z neho stihli počastovať. Nechali aj nám, tak sme si zopár fíg tiež dopriali.

Než sme sa vrátili do Diakofti, zašli sme do gyrosárne v Potamose a nechali si zabaliť porciu souvlaki, šiškebabu, musaky, pečených zemiakov a pita chlieb. 

Máme za sebou 2 351 kilometrov a čakajú nás lukulské hody :).

Video

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.