Parga – Predejane, popis cesty, 18. deň

Posledné raňajky v Grécku. Bye-bye Parga! Čaká nás cesta po diaľnici Egnatia Odos, cez Macedónsko FYROM a časť Srbska.
DSC_0442_K

O 7:36 opúšťame štúdiá. Tachometer ukazuje 3 673 kilometrov a teplomer 19 °C. Slnko ešte nevyšlo. Odchádzame do Green Bakery na raňajky. Dnes nás čaká o niečo dlhšia cesta než včera, preto si kupujeme do zásoby koláč s fetou a olivami a, ako inak, jablkové koláče a sezamové krúžky.

Parga – Predejane

DSCN2798_K

O 8:05 odchádzame a zastavujeme o 9:15 na diaľničnom odpočívadle Egnatie Odosu. Za sebou máme 9 tunelov (narátala som 54, ale celkove ich je 73). Sme v horách, vonku je len 14 °C. Kým manžel umýval okná, ja som nakŕmila potulného psa, s ktorým ľudia zjavne nezaobchádzali najlepšie. Najprv sa skrýval za vedľajším autom a až keď som si kľakla a podávala mu granule, tak sa odvážil priblížiť. Smutné…

Zaujímavé údaje a info o diaľnici http://www.egnatia.eu/page/default.asp?la=2&id=28

DSCN2799_K

O 10:29 znova zastavujeme, ranná káva sa tlačí von. Na odpočívadle pribudla k WC aj kantína. WC je čisté, udržiavané.

Tachometer ukazuje 3 866 kilometrov. Už je teplejšie, 18 °C. Chrúmeme hrozno, ktoré sme si kúpili včera. vedľa nás parkujú Ukrajinky a Turci.

.
Cestou platíme na troch mýtniciach po 2,40 €. Prechádzame tunelmi, z ktorých mnohé nasledujú jeden po druhom. O 11:27 míňame odbočku na Verginu, kde sme boli v roku 2011. Vrelo odporúčam. O 11:39 schádzame z diaľnice na Alexandriu. Na začiatku Koufaliie je Lidle, kde sa občas zvykneme zastaviť po nákup.

Hranica Grécko –  Macedónsko FYROM

O 13:26 po 4 066 kilometroch prichádzame na grécko-macedónsku hranicu. Pred nami sú tri autá. Tu sa mení čas, takže v Macedónsku sme vlastne o 12:29.

Na prvej čerpacej stanici dopĺňame benzín. Na všetkých troch macedónskych mýtniciach platíme kartou (po 50, 60 a 50 dinárov)

StobiO 13:40 obchádzame archeologické nálezisko mesta Stobi, ktoré bolo hlavným mestom rímskej provincie približne 100 rokov pred n. l. Každý rok si hovoríme, že tam zájdeme, no nakoniec pokračujeme v ceste.

O 14:35 po 4 239 kilometroch sme na macedónsko-srbskej hranici. Je 19 °C. 

O 15:25 zastavujeme na Lukoile, aby sme sa najedli. Nakŕmili sme aj malého čierneho psíka. Všimli sme si, že už mal vychodený chodník k lavičkám so stolmi.

O 15:51 po 4 325 kilometroch prichádzame na parkovisko pri moteli Predejame. (Už vieme, že treba parkovať na boku hotela, kde zvykne byť nočný strážnik.) Tuším sme v tom Stobi mohli predsa len zastať. Idem na recepciu spýtať sa na voľnú izbu. Máme šťastie. Dostávame kľúč od izby hneď na prvom poschodí. (Keby nebolo voľné, pokračovali by sme ďalej do motela Velika Plana.)

Dnes pôjdeme skoro spať. Trocha sa prejdeme okolo motela, pozrieme si film z počítača a dojeme zásoby.

Cesta z Pargy do Predejane - diaľnica v Macedónsku DFYROM

Takmer pustá macedónska diaľnica.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.