Predejane – Termopyly – Kamena Vourla, KYTHIRA 2014 – 2. deň

Demir Kapija, kamenný tumelDruhý deň cesty je zaujímavejší. Prechádzame cez kamenné tunely Demir Kapija, údolím riek Vardar a Pineios, popoludní navštívime Termopyly, horúci prameň aj múzeum. Nakoniec si doprajeme výbornú večeru v letovisku Kamena Vourla.

Keďže sme na naše pomery šli spať priskoro, vstali sme už o 4:45. Neraňajkujeme. Ešte je veľmi skoro a tie hotelové raňajky nám naposledy veľmi nechutili. Za hotel tentoraz platíme kartou. Je to výhodnejšie než v hotovosti.

5:35 h – 864 km, 16 °C.
6:50 – 6:55 h, 950 km, hranica Preševo/Tabanovce, Macedónsko FYROM, slnko.

1x čerpanie benzínu (v celom Macedónsku je rovnaká cena), 3x zdravotná prestávka (áno, mami, raňajkovali sme). Vždy sa tešíme na zaujímavé parkovisko medzi dvoma kamennými tunelmi v rokline Demir Kapija. Tam zastavíme a kocháme sa. Páči sa nám krajina okolo kľukatiacej sa rieky Vardar.

Približný výpočet nákladov a aktuálne ceny mýtneho na spriatelenom webe (žiaľ, v súčasnosti sa naň dostanú len registrovaní)
http://www.recko-autem.cz/pro-motoristy/cesta-autem/vypocet-nakladu-na-cestu-online

Aktualizácia: Video už patrí k minulosti. Nové tunely Demir Kapija sú od roku 2018 otvorené

(3x platba mýta: Kumanovo – Miladinovci 60 MKD alebo 1 €, Petrovec – Veles – 80 MKD/1,5 €, Veles – Gradsko – 60 MKD/1 €)

Ceny mýtneho rok 2020 https://www.putevi-srbije.rs/index.php/en/kategorizacija-vozila-cenovnik-putarine-2
https://www.kodino.com/sk/clanky/dialnice/dialnicne-poplatky-srbsko-cena-ako-platit-platene-useky/

9:42 h, 1 128 km, hranica Gevgelia, 19 °C, pred nami stoja len tri autá. Konečne Grécko! Nezabudnúť posunúť čas o hodinu dopredu. Robíme tak na prvej benzínke EKO, ktorá je mimochodom otvorená 24 hodín denne. Tu si zvykneme kupovať aj niečo dobré pod zub. A tu prvý raz cítime aj teplý a vlhký morský vzduch.

13:03 Prechádzame údolím Tempi v pohorí Pindos. 

Tempi - cestou na Termopyly

Nad údolím Tempi visia nízke mračná, dážď je na spadnutie.

Preteká ním rieka Pineios. Zastaneme a doprajeme si krátku prechádzku k jednému z prameňov, ktorý sa vlieva do krásne zelenkastej rieky. Vonku je dusno, 29 °C.

Aktualizácia: Začiatkom apríla 2017 otvorili 6 km dlhý tunel cez údolie Tempi, spájajúci Tesaloniky s Aténami. Dokončené sú aj ďalšie dva tunely v dĺžke 3 a 2 kilometre. Spolu 11. kilometrov.

TERMOPYLY

0 13:52 nás stíha silný, hustý lejak. Našťastie trvá len desať minút. Vzduch je vlhký, ochladilo sa o niekoľko stupňov. Mierime k miestu zvanému Termopyly.

https://www.youtube.com/watch?v=9SvC1zqkWLc?rel=0
15:40 – 1 400 km: Termopylské pramene Zaparkujeme, pretisneme sa medzerou v plote, prejdeme po lávke z palety a kráčame popri prameni. Vidíme prázdne betónové bazény, ktoré tu chátrajú dlhé roky a opustenú budovu.

https://www.youtube.com/watch?v=Wo3FTczpXpo?rel=0
Horúce sírne pramene pri Termopylách patria medzi najstaršie známe liečivé pramene. Chválil ich už Hippokrates. Kúpele, ktoré na tomto mieste fungovali stáročia, sú dnes spustnuté a zanedbané. Domáci si tu liečia reumu či bolesti kĺbov a občas sa v nich namočia turisti alebo sem odbočia kamionisti. Dlho sa však v štyridsať stupňovej vode nedá vydržať.

Neďaleko stojí Múzeum bitky pri Termopylách. Predminulý rok sme sa doň nestihli pozrieť, tak skúsime teraz. Máme dosť času. Sme tam momentálne jediní návštevníci, ale ochotná sprievodkyňa nás ochotne sprevádza všetkými miestnosťami.

Múzeum bitky pri Termopylách tvoria tri miestnosti: v prvej návštevníkom premietnu krátky úvodný dokument o pozadí bitky a v druhej 3D rekonštrukciu bitky. V tretej miestnosti sú interaktívne stoly znázorňujúce skutočnosti, ktoré viedli k bitke, pozície vojenských jednotiek a taktiku boja. Zobrazujú aj paralelné akcie námorných síl a ich pozície. V múzeu je kaviareň a predajňa suvenírov a tričiek. (Vstupné je 3 €)

Oproti múzeu leží vrch Kolonas. Osadili tu pamätnú dosku na počesť 300 udatných spartských bojovníkov, ktorí pod vedením kráľa Leonidasa podľahli na týchto miestach vojskám perzského kráľa Xerxesa.

17:03 h – 1 503 km, príchod do štúdií Tsertos v Kamena Vourla.

Mýto: 7x platba v (Katerini-Tesaloniki Malgaron 1,20 €, Katerini-Tesaloniki Kleidi (Aiginio) 2,20 €, Larissa-Katerini Leptokaria 2 €, Larissa-Katerini Pirgetos 2 €, Larissa-Katerini Makrihori 1,40 €, Lamia-Larissa Moschochori 4 €, Lamia-Larissa Pelasgia 3,50), cestou 4 prestávky, na piatej odbočka k Termopylám – k horúcemu prameňu a k Múzeu bitky pri Termopylách

Aktualizácia: Ceny mýtneho na Aegean Motorway na https://www.aegeanmotorway.gr/en/travel-info/tolls/toll-prices/

Kamena Vourla

Kamena Vourla http://www.tripinview.com/en/presentation/?datasetId=150&layer=video&id=22916  je mestečko asi s 3 000 obyvateľmi. Leží na južnom pobreží zálivu Malia oproti západnému pobrežiu ostrova Evia. Známe je termálnymi prameňmi, ktoré vyvierajú pod vrchom Knimis Oros, vysokým 738 metrov. 

 
Koniaviti, horúce pramene v Kamena Vourla

My sme podvečer sťaby v zemi nikoho uprostred lúčky našli horúce pramene Koniaviti presne tam, ako nám vysvetli náš domáci. Asi 2 km západne od mestečka po prašnej ceste nad diaľnicou vedúcou do Molosu. Vodu z prameňov zberajú štyri betónové kade s rozmermi asi 3 x 3 metre. Voda v nich má 32 – 35 °C a obsahuje koncentráciu radónu. Keď sme prišli, v kadiach sa máčali postarší ľudia. Ženy aj muži zvlášť. Vedľa kadí je malý prístrešok a búdka zrejme na prezliekanie. 

V mestečku sú termálne kúpele Ydrotherapirio Ippokratis. Okrem nových kúpeľov sa tu nachádza aj pekná staršia kúpeľná budova, ktorá podľa tripadvisoru nefunguje. 

 

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Koniavitis - horúce pramene: 38.778343, 22.757782
Kamena Vourla: 38.776034, 22.784271
 

Cestu pozdĺž nábrežia Kamena Vourla a mestskej pláže lemujú početné hotely, taverny, supermarkety a kaviarne. Majiteľ štúdií nám odporučil rybiu tavernu na kraji mestečka za prístavom. Sedíme na brehu mora a kocháme sa pohľadom na úbočie vrchu Knimis Oros, zapadajúce slnko a poletujúce čajky. Objednávame si čerstvú rybu v jemnom cestíčku s cícerovou kašou a grilovanú chobotnicu. Nestihneme si dať prvé sústo a už sa pri nás obšmieta domáca mačka somráčka. Nuž čo, naje sa s nami. Taverna je ešte prázdna, len oproti nám sedí postarší pán. Chvíľu nás pozoruje a potom sa začne vypytovať, odkiaľ sme, či aj u nás máme dobré pivo a aký je život na Slovensku. Občas síce jeho slabej angličtine nerozumieme, ale to vôbec nevadí. Vystačíme si úsmevmi a mimikou. Pred odchodom nám majiteľ ešte donesie melón. Červený a sladký.

Naša trasa
Trasa Predejane -Kamena_Vourla 2014

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.