Loutraki – Heraion – jazero Vouliagmeni, KYTHIRA 2014 – 3. deň

Dnes navštívime Heraion, svätyňu zasvätenú bohyni Hére, k majáku Melagavi a k jazeru Vouliagmeni. Viete, kde natáčali starší film 300 Sparťanov? Prezradím vám, nebolo to v Termopylách.

Heraion

Pohľad na Heraion

Po ôsmej odchádzame zo štúdií v Kamena Vourla, no vzápätí zastavujeme na malom trhu (ktorý býva zrejme každú stredu), kde si kupujeme čerstvé figy, melón, med, červenú cibuľu a oregano. Niečo zjeme cestou, ostatné sa zíde neskôr.

9:55 h zastavujeme v meste Thiva (Téby). V jeho blízkosti archeológovia objavili mykénsku osadu a asi 300 hlinených tabuliek s lineárnym písmo typu B. Preto hľadáme archeologické múzeum. Máme smolu, je zatvorené z dôvodu rekonštrukcie budovy. Podarilo sa nám ho navštíviť v roku 2017

Skúšame nájsť aspoň mykénske hrobky. Ani nevieme ako, ocitáme sa na úpätí kopca v strede mesta. Domáci nám však nevedia poradiť. Nakoniec ich sami nachádzame – neďaleko miesta, kde stojíme. Sú prepadnuté, zanedbané a zjavne sa využívajú aj ako verejné WC. Z kopca je aký-taký výhľad na mesto a krajinu, a tak si aspoň urobíme zopár záberov. Je príjemne teplo.

10:45 – 1 616 km, opúšťame Téby. 

12:42 – 1 722 km, parkujeme pred hotelom Galaxy za Loutraki. Od rána 4 x platba mýta (Tragana 3,90 €, Thiva 3,95 €, Elefsina 2,10 € a Isthmos 1,80 €), 3 krátke prestávky.

Aktuálne ceny na gréckych diaľniciach http://www.tolls.eu/greece

Mestečko Loutraki (grécke slovo loutro znamená kúpele) leží v Korintskom zálive iba 81 km od Atén. Je to zhodou okolností ďalšie z miest známych termálnymi prameňmi a liečebnými kúpeľmi. Písal o ňom už Sokratov žiak Xenofón. V 60. až 70. rokoch minulého storočia prežívalo veľký boom. V roku 1995 tu znovu otvorili najväčšie kasíno v Európe. To prispelo k zvýšenému turistickému ruchu.

HERAION A JAZERO VOULIAGMENI

Nás však väčšmi zaujal Heraion na polostrove Perachora. Toto miesto bolo zasvätené bohyni Hére asi v 8. storočí pred naším letopočtom. Euripides píše, že tu Médea pochovala svojich dvoch synov, ktorých zavraždila, aby sa pomstila svojmu manželovi Jásonovi (áno, tomu Argonautovi).

Heraion tvoria ruiny viacerých budov, dvoch svätýň, stoa (čiže stĺporadie lemujúce námestie), cisterny, malý záliv, kde kedysi stál dôležitý prístav, a o niečo novší kostolík. Od Heraionu vedie chodník k majáku Melagavi. Tento maják patrí k najstarším kamenným majákom v Grécku. Na západnom výbežku Mysu Melagavi stojí od roku 1897 a je odtiaľ pekný výhľad na Korintský záliv, protiľahlé vrchy a okolité skalnaté pobrežie. Maják je zjavne obývaný. Vonku na šnúre visí osuška, na múriku sedí sivo-biele mača a za plotom vrtí chvostom strakatý pes.

K Heraionu vedie cesta okolo slaného jazera Vouliagmeni. V roku 1962 tu natáčali film 300 Sparťanov, pretože krajina okolo jazera sa väčšmi podobá na tú termopylskú, než tá súčasná, keďže more, ktoré kedysi siahalo až k Termopylám, dávno ustúpilo. Zaujímavosťou je, že hudbu k filmu zložil grécky skladateľ Manos Hadjidakis. Na brehu jazera je pláž, niekoľko taverien, mini market a malý bielo-modrý kostolík.

Cestou späť sa zastavujeme v Perachore. Vedľa cesty stojí stánok s miestnymi produktmi. Zaparkujeme neďaleko pasúceho sa koňa a ideme si kúpiť bezkôstkové hrozno.

Na začiatku resp. konci Loutraki zaparkujeme na nábreží lemovanom palmami. Stojí tu kaviareň s pizzeriou a umelý vodopád, ktorý obdivuje niekoľko turistov. Prejdeme sa k vodopádu, odkiaľ máme výhľad na more a protiľahlé brehy Peloponézu.

Je čas dať si večeru. Do oka nám padla taverna U Eleni takmer na konci mesta. Príjemné prostredie, pohotový personál, veľa domácich. Objednávame si kleftiko, pastício a džbán červeného vína. Všetko chutilo znamenite.

Naša trasa

kV-Loutraki

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.